על דמוקרטיה וצביעות

 

הדר ליפשיץ, 15.5.03

 

יוסי שריד התראיין הבוקר, והביע את תקוותו להפעלת לחץ אמריקאי על 'שני הצדדים'. ראוי לחדד את הבנת קריאתו זו, עליה חזר בפני האירופים והאמריקאים, להפעלת לחץ על מדינת ישראל. הדמוקרטיה הישראלית בחרה את הדרך הטובה ביותר בעיניה, להגן על בטחון המדינה ותושביה. יוסי שריד חושב שדרך זו שגויה. הוא אינו מסתפק בכלים הדמוקרטיים של שיכנוע, בהם הוא משתמש במיומנות רבה. מנהיגה הפורש של 'מרצ, ישראל הדמוקרטית' פונה לגורמים זרים שייאלצו את הרוב הדמוקרטי לפעול בניגוד להבנתו את האינטרס הלאומי. זהו זלזול חמור בדמוקרטיה ובהחלטותיה.

 

צריך לעיין במושג 'לחץ'. בהנחה שלא יינקטו פעולות צבאיות נגד ישראל, הרי הדרך הכלכלית פתוחה בפני אירופה וארה"ב. לחץ כלכלי יפגע בשכבות החלשות במדינת ישראל. אפילו לא יופעל לחץ ישיר, אלא לחץ דיפלומטי בלבד, יהיה לו משמעות לדירוג האשראי של ישראל בעולם ('הרייטינג'). גם בכך ייגרם נזק לכלכלת ישראל.

 

יוסי שריד שותף למשחק הדמוקרטי בעירבון מוגבל. אם הוא ייבחר לשלטון - מוטב. ולא, יפעל כדי שממשלות זרות יכפו על אזרחי ישראל והדמוקרטיה שלה מהלכים המנוגדים לתפיסתם. בימין הקיצוני בישראל עולות נימות אנטי-דמוקרטיות. אך פיהם ומעשיהם שווים, והם מתנגדים בגלוי לערכים דמוקרטיים. השמאל הרדיקלי ממלא גרונו ברוממות הדמוקרטיה, אך חרב הפיפיות האנטי-דמוקרטית בידו. על כגון דא אמר ינאי המלך 'אל תיזהרי מן הפרושים, ולא מן הצדוקים - אלא מן הצבועים. העושים מעשה זמרי, ודורשים שכר כפנחס.'