מדינה יהודית דמוקרטית

 

חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו:

חוק-יסוד זה, מטרתו להגן על כבוד האדם וחירותו, כדי לעגן בחוק-יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.    (מטרה (תיקון מס' 1)  תשנ"ד-1994  1א.)

 

היהדות והדמוקרטיה הם שני היסודות עליהם עומדת מדינת ישראל.

היהדות - היא היסוד התרבותי.

הדמוקרטיה - היא היסוד הארגוני.

תנאי הכרחי ליציבותם של יסודות אלה - מצב דמוגרפי בו למעלה משמונים אחוז מאזרחי מדינת ישראל הם יהודים בעלי  חזון משותף של יהודים דתיים וחילוניים.

מדינת ישראל היא המדינה היחידה של היהודים בעולם כולו. אזרחי המדינה מחויבים לעם היהודי.

אסור לנו כמדינה יהודית להפקיר את האזרחים שאינם יהודים.

כיהודים, מצווים אנו "לאהוב" את הגר החי בארצנו. כדמוקרטים מחויבים אנו לשיווין הזדמנויות לכל אזרח  ותושב. כמדינה יהודית-דמוקרטית מודרנית עלינו למצוא את הדרך לחיים משותפים מלאים בין יהודים לבין מי שאינו יהודי.

 

 

 

דרושה הנהגה שפויה - גבי אלקלעי מעריב 20.12.2012

מהו טבעו של אותו שילוב מיוחד במינו, אותו זוג מילים המופיעות בסעיף א' של "חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו", חוק שכל כולו נועד, "לעגן בחוק יסוד את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". מהי המורשת הייחודית הגלומה במילים יהודית ודמוקרטית וכיצד צריכים אנו לפרש את צמד המילים הטומן בחובו את חזונה של ישראל על עצמה, אופייה ואורחותיה?

 

מה פתאום דמוקרטיה - שלמה אבינרי, הארץ, 16.09.2012

כדי להבין את שורשיה של הדמוקרטיה הישראלית צריך להכיר בכך שהיא לא נוסדה יש מאין עם קום המדינה, אלא היתה המשך של המסגרות המוסדיות שפעלו בתנועה הציונית וביישוב היהודי בארץ ישראל המנדטורית... גם בלי מדינה, החיים היהודיים בגולה, היו ממוקדים במוסד הקהילה, שהיה ביסודו פוליטי ומבוסס על ייצוגיות.

 

חזון הבלהות מנצח - בן דרור ימיני מעריב  17.2.12

רעיון ה"מדינה אחת" זוכה לתעודת כשרות באוניברסיטת הרווארד היוקרתית. השמאל יוצר את התשתית הרעיונית והימין יוצר את המציאות בשטח * אבו-מאזן הוא הסרבן, אך הסירוב של נתניהו להקפאת ההתנחלויות מסייע לחסידי המדינה הדו-לאומית

 

אין רוב חילוני - אסף ענברי הארץ 26.01.2012

סקר חדש גילה כי 80 אחוז מהישראלים היהודים מאמינים באלוהים. אסור להדחיק את הנתון הזה, להפך...

זה מה שקורה כש"הרוב החילוני" מעניק לעצמו פטור מיהדות, ומשאיר אותה לדתיים ולחרדים, כאילו היהדות היא איזו מהות נתונה, קפואה, שהדתיים והחרדים יודעים מהי.

 

האשליה הגדולה של השוק החופשי - אורי פסובסקי כלכליסט 11.8.11

פרופ' הא-ג'ון צ'אנג אוהב את הקפיטליזם אבל שונא את השיטה. בראיון ל"מוסף כלכליסט" מנתץ אחד הכלכלנים המובילים בעולם את כל מה שמכרו לנו על השוק, שכר הבכירים ואיך נרוויח מהטבות לעשירים. זה הזמן, הוא קורא, להפקיע את הכלכלה מידי הכלכלנים.

 

החמורים מצמיחים כנפיים - ספי רכלבסקי הארץ 8.8.11

לא במו"מ תסתיים מהפכת 14 ביולי הישראלית. הגיליוטינה שבקלפי תקים כנסת, שתהיה הכרזת העצמאות של החמורים המכונפים.

 

היום השביעי: יום שלא נגמר - אלון פנקס מעריב 5.6.11

היום השביעי עוד כאן, וישראל לא תצא ממנו עד שלא יהיה הסדר כלשהו. היום השביעי הוא של הפלסטינים אבל גם על ישראל. ישראל שאיבדה את היוזמה, את היצירתיות, את הגמישות. ישראל שמקדשת סטטוס-קוו בידיעה שהוא מזיק לה, ישראל שהביאה עצמה למצב המגוחך שהיא נתפסת בעולם כסרבנית מדינית. ישראל שב-1967 זכתה לאהדת העולם ועתה נלחמת בדה-לגיטימציה, בביקורת ובשנאה

 

מה חשבנו לעצמנו? - בן דרור ימיני מעריב 24.5.11

שעם כל אהבתנו לחלקי מולדת, אין מנוס מפרידה מהם כדי להציל את כולנו מחרם בינלאומי, מפתרון כפוי או מהפיכתה של ישראל למדינה דו-לאומית....המציאות של מדינה אחת עלולה להפוך לבלתי הפיכה. נכון שזאת טענה שמושמעת כבר שנים. אלא שזה העניין. מדובר בשינוי זוחל. וככל שעובר הזמן, החזון הופך למציאות של בטון מזוין.

 

האם באמת רודפים אותנו - מרב מיכאלי הארץ 5.4.11

אמונתנו ש"העולם כולו נגדנו" נהפכה בשנים האחרונות לאובססיה של ממש, לתחושה שמתנכלים לנו בלא הרף, לפחד מדה-לגיטימציה, לשיגעון רדיפה.

 

אמצעים להתגייסות אישית להגנה על הדמוקרטיה - אולק נצר 4.4.11

כבר יש במחנה הקנאים קולות הקוראים להחיל סעיף בחוק האזרחות האומר: "מי שעושה מעשה שיש בו כדי לפגוע מריבונותה של המדינה, דינו מיתה או מאסר עולם", על כל מי שעושה מעשה שיש בו כדי לפגוע בריבונותה, כביכול, של המדינה על השטחים. צריך שיחידים יקבעו סטנדרד חדש, מופת למילוי חובתנו להגן על הדמוקרטיה כשהקנאים קמים עליה בכוח כזה. מולם חייבים לצאת בכוח.

 

ועדת חקירה - התלהמות מזיקה - רות גביזון הארץ 15.1.11

אל לנו לתת לטעויות שני הצדדים לשבש את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה. אלה כוללים לא רק התמודדות עם אתגרים מורכבים, אלא גם בחירה שקולה וזהירה של דרכים להכריע בסוגיות יסוד, כך שלא נהפוך את עצמנו לחברה שאכן אין בה ריבוי דעות ושיח אמיתי ואמיץ.

 

התחלנו להאמין ב"ציונות גזענות" – דניאל הרטמן הארץ 5.1.11

ככל מדינות הלאום הדמוקרטיות, ישראל יכולה להגן על זכותו של הרוב לשמר את מעמדו כרוב, גם על ידי חקיקה של מדיניות הגירה דוגמת חוק השבות. בדמוקרטיה, יש לרוב זכות לעצב את הזהות והתרבות של המדינה כל עוד היא לא פוגעת בזכויות היסוד של המיעוט.

 

להדליק נר - דני מור NEWS1  6.11.10

אם אנחנו לא רוצים שהגזענים ירימו ראש ו"יצבעו את דגל ישראל בצבע שחור" אנחנו צריכים להרים הרבה דגלי-ישראל. לדאוג שהדגל יתנוסס בכל קיבוץ, בכל חדר אוכל, בכל מזכירות, בכל משרד, בכל כיתה בבית הספר ועוד.

 

המקרה המוזר של הדמוקרטיה היהודית - אמנון רובינשטיין, תכלת 41 סתיו, תשע"א (2010)

האם ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית? האם יש ביכולתה להיות מדינה כזו?.. מתי ובאילו נסיבות החל זיהויה של ישראל כמדינה "יהודית ודמוקרטית", כיצד הוא מעוגן במוסדות הפוליטיים והחוקתיים של המדינה.

 

מלכוד המדינה היהודית – רות גביזון וואיינט 10.10.10

הכרזת נאמנות המפרשת את אופיה של המדינה – לא רק כיהודית, אלא כיהודית ודמוקרטית כאחד – איננה פסולה בעיקרון. אחרי הכל, זהות זו היא "נתון חוקתי" של המדינה. הימנעות משימוש בביטוי זה בהקשרים רלוונטיים עלולה ליצור את הרושם שהמדינה עצמה אינה מחשיבה במיוחד את האפיון הזה.

העמימות בביטוי זה יכולה ללכת לכל הכיוונים. ..חלק מהטיעונים נגד ההצעה ללא ספק מכוונים לטענה כי מדינה יהודית לעולם לא יכולה להיות דמוקרטית - טענה שמוסדות המדינה אינם מקבלים ואינם צריכים לקבל. בל נשכח: הדרישה החדשה עשויה לאפשר את דחייתו גם של מי שאינו מוכן להכריז על נאמנות למדינה דמוקרטית!

 

השד הדמוגרפי חי - ארנון סופר הארץ 4.10.10

מי שיביא להקמת מדינה אחת בארץ ישראל, יגזור חורבן על יהודי ישראל. אנו, הרוב השפוי שעדין חי כאן, לא ניתן לו לעשות זאת.

 

טיעוני המתנגדים לעסקה לא רלוונטיים – רן כהן וכרמי גילון וואינט 6.7.10

עסקת שליט תעודד עוד חטיפות? שחרור אסירים עם דם על ידיהם יחדש את גל הטרור? הניסיון מוכיח שאין ממש בדברים.

 

בג"ץ לא סופר את ילדי החרדים? – תמר גוז'נסקי, וואיינט 15.6.10

הייתה פתוחה בפניהם לכאורה הדרך להחליט הפוך: במקום לבטל את גימלת מינימום לאברך – יכול היה בית המשפט בשם השוויון לתבוע מהמדינה, כי גימלת קיום תשולם גם לסטודנט/ית במצב סוציאלי דומה (עם הכנסה נמוכה, ללא נכסים, שלו שלושה ילדים).

 

פיאסקו ידוע מראש בלב ים – אבי טרנגו וואינט 31.5.10

הכישלון הישראלי בלב ים היה צפוי, כתוצאה ממדיניות ברק - לא רק אהוד אלא גם אובמה. את האמריקני אי אפשר לפטר אבל את שר הביטחון הישראלי יש להחליף מייד.

 

ישראל מפליגה למלכודת המשט – אבי טרנגו וואינט 25.5.10

עלינו להתייחס לעזה כראוי: מדינת אויב. על גבולותינו נשמור. את המעברים בינם לביננו ננעל. שילכו למצרים, שיביאו סיוע מיוון או מאירלנד. עזה היא לא עסק שלנו.

 

מי יוותר על זכות השיבה? – איתן ברונשטיין, רות גביזון וואינט 14.5.10

האם האנושיות של הישראלים כעם כובש תוכל להשתקם רק כשיוכלו פלסטינים לשוב למקומות מהם גורשו, או שיש בכך משום דרישה לוותר על מימוש זכותם של היהודים להגדרה עצמית, שכלל לא קשורה לאנושיות ומוסר?

 

שתי ערים שלמות - איל מגד וואינט 12.5.10

90 אחוז מאזרחי ישראל, שרוממות ירושלים השלמה והמאוחדת לנצח על לשונם – אינם יודעים על מה הם מדברים ועל מה הם נשבעים.

 

גם חינוך חילוני מתחיל באמונה – אורן יהי-שלום וואינט 6.5.10

חינוך מתחיל באמונה. בהשקפת עולם. בלעדיהן אין משמעות לתוכן ולהתנהגות... הגיע הזמן לטפל באמונותינו. רוב הציבור היהודי-חילוני בישראל מלא באמונה: אמונה באדם ואמונה כי כל אדם שווה בערכו. אמונה במהות הדמוקרטיה, אמונה בריבונות המחשבה וכו'. לכל זה קוראים הומניזם. אבל לא יהיה הומניזם אמיתי מבלי שיהיה נטוע עמוק בתרבות שלנו.

 

ארבע קושיות חדשות - הרב יובל שרלו, וואינט 29.3.10

שרלו לאלבוים: "מחפש קידוש השם, לא אור לגויים". מה נשתנה הפסח הזה? שבחג הזה הרב יובל שרלו והסופר דב אלבוים שואלים זה את זה ארבע קושיות - ומשיבים. חלק א': אלבוים שואל על גאולה, הרב קוק, רוחניות ותכלית יהודית.

 

החילונים מתרחקים מפסח לאות מחאה - יעל פז-מלמד מעריב 28.3.10

הזעם של הציבור החילוני נגד ההתעמרות של הפרושים והליצמנים הולך וגואה. בפסח הזה הוא יביע את מחאתו ע"י התרחקות מסממני החג.

 

לשמוע מה הם אומרים - בן דרור ימיני מעריב 31.10.09

ישראל אינה יכולה לוותר על דיאלוג עם היהודים שמייצג ארגון ג'יי סטריט.

 

בשם הדמוקרטיה -דני רשף מושב חוסן, כ"ג תמוז תשס"ט 15.7.09

אהרון ברק לעולם לא היה דמוקרט, מגן הדמוקרטיה כפי שהוא מתיימר להיות. הוא היה טכנוקרט משפטי, אמנם מעולה אבל עדיין טכנוקרט, בז להמון, בז שלטון הרוב, לפוליטיקאים וכל מה שקשור בהם ובמשתמע לפרלמנט הישראלי. יתכן שאהרון ברק באמת מאמין שהוא שומר על הדמוקרטיה – בפועל אין בינו לדמוקרטיה הרבה מהמשותף.

 

לאן עכשיו? - דני רשף מושב חוסן, ח' סיון תשס"ט 31.5.09

ממשלת ישראל חייבת להציג יוזמה מדינית משלה, שאינה שומטת או סותרת את נכונותנו לדון עם הפלשתינים על גורלם בכל עת שירצו, שבבסיסה התנתקות חד-צדדית משטחים מאוכלסים בפלסטינים. תוכנית כזו שתשמוט את הקרקע מתחת לאסטרטגיה הפלשתינית של לחכות עד שישראל תשאב את עצמה, מעצמה, להיות מדינה דו-לאומית תוך אובדן הלגיטימיות הבין לאומית שלה.

 

הנכבה היהודית: גירוש, טבח והמרת דת בכפייה - בן דרור ימיני מעריב 16.5.09

מדי שנה מציינים הפלסטינים את יום הנכבה, האסון שניחת עליהם עם הקמת המדינה. אלא שגם ליהודי מדינות ערב יש אסון, והוא קשה פי כמה.

 

האנטי-ציונים החדשים דרור ניסן וואינט 17.4.09

"אין ליהודים כל סיכוי לצאת מנצחים ממלחמת כל דאלים גבר. מאז ומתמיד הם יהיו קורבנה הראשון. ואנו עלולים להחיש את הגזרה לכשנאבד אותו מעמד רוחני-מוסרי יחידאי, שהקנה לנו ומוסיף להקנות לנו הוא, ולא כביכול עוצמתנו הרבה – את היחס המיוחד מצד אותו חלק רב עוצמה של האנושות."

 

מתי התחלנו לגזור חומרות על הורינו – ג'קי לוי וואיינט 27.3.09

המעבר מהתיכונים לישיבות התיכוניות לא רק ניתק את הנוער הדתי מן הרחוב הישראלי והתרבות הישראלית, אלא גם ניתק אותו מהמשפחה שלו וביטל את מעמדה של זו כגורם העיקרי בעיצוב החיים היהודיים. ג'קי לוי מתבונן בצער במעלה החומרות המאפיין את השבת האורתודוקסית העכשווית.

 

זהירות, מקארתיזם - שלמה אבינרי הארץ 1.2.09

הניסיון להגן על מי שנמנה עם "השמאל", אך להפעיל שיטות מקארתיסטיות כלפי מי שעמדותיה נראות כמזוהות עם "הימין" - אינו אלא צביעות, שאין לה מקום באקדמיה. מי שפועל למניעת מינויה של שרביט-ברוך, אינו מבין גם, כי ההצעה מעניקה לכל כוחות החושך, השורצים בפאתי החברה הישראלית, לגיטימציה להתחיל ברדיפה אחרי הקולות באקדמיה שנראים להם לא "פטריוטיים" או "ציוניים" די: זה עשוי לכלול גם אחדים מן הפעילים במסע הנוכחי נגד שרביט-ברוך.

 

למה הכוונה ב"מדינת כל אזרחיה"? - דני מור שער הגולן 17.1.09

לעם הפלסטיני ולעם היהודי אין גורל משותף. יש לנו ריב על אותה חלקת ארץ, ואנחנו צריכים להתחלק בה בצורה שתניח את דעת שני העמים. כל עם ינהל את החלק שלו בארץ ישראל (פלסטינה) איך שהוא ירצה.

 

מים, הון ושלטון - דני מור שער הגולן 10.1.09

למרות שאנחנו יודעים שהגשם בישראל לא ניתן ברוחב יד, אנחנו מופתעים כל פעם מחדש משנות בצורת ולא קם לנו יוסף בן פורת שינבא ויתכנן את מדיניות המים שלנו….הגיע הזמן שלא נסמוך רק על ניסים ותפילות, לא נסמוך על הממשלה ועל חברת מקורות, כי הממשלה חמדנית מדי ובמקום לספק מים במחירים סבירים היא דורשת מחירי עתק ואיננה מספקת לנו מספיק מים. הגיע הזמן להפריט את המים בישראל

 

פרופ' רות גביזון יוצאת לשיקום מצבה האנוש של הציונות - שחר אילן הארץ 2.1.09

"היעד של רוב יהודי יציב הוא יעד לגיטימי של ישראל, ועליה לקדם אותו", אומרת גביזון. "פעם זה היה מובן מאליו, היום לא מקובל לומר זאת. אבל הניחוש שלי הוא שחלק גדול ממקבלי ההחלטות, כולל אנשי מרצ, לא יעזו להגיד שרוב יהודי הוא לא אינטרס לגיטימי של ישראל"... אני לא מוכנה לגרש את הערבים וגם לא להפלות אותם. אבל מותר למדינת ישראל להגיד שהיא לא מעוניינת להרחיב את המיעוט שחותר תחת הצדקת קיומנו.

 

מסקנת לבנון - דני רשף מושב חוסן 22.12.08

החמאס, כמו גם החיזבאללה בלבנון, לכשעצמם אינם איום קיומי על ישראל. אבל כחלק מהמערך האירני הנבנה הם חוליה נחוצה והכרחית וביחד עם איראן הם מהווים סכנה ברורה ומיידית. במלחמת לבנון השנייה כשלה ישראל מלשבור את טבעת הטילים הנבנית סביבנו בלבנון וכרגע היא מאפשרת למערך הזה להשלים את עצמו בעזה.

 

אשליית המיעוט הלאומי - בן דרור ימיני מעריב 16.12.08

אין למיעוט זכות לערער על האתוס הלאומי של הרוב... הזהות הלאומית שייכת לרוב... וועדת משפטנים הקרויה "דמוקרטיה באמצעות החוק", הידועה גם כוועדת ונציה, קבעה שבענייני התאזרחות והגירה, לרוב הלאומי יש זכות לתת עדיפות לבני קבוצתו.

 

יהודית לאומית - דני מור שער הגולן 23.11.08

לשמור על קיומה של מדינת ישראל כבית לאומי בטוח לעם היהודי בארץ ישראל, ולצקת תוכן לאומי לצביונה של מדינת ישראל, תוך מתן שיווין זכויות מלא למיעוטים החיים בה, כך שערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית יהיו מאוזנים ושלובים זה בזה".

 

אסטרטגיה מול אסטרטגיה - דני מור שער הגולן 10.10.08

לתפיסת הביטחון של ישראל יש אסטרטגיה ברורה – קיום מדינה יהודית דמוקרטית בתמיכת ארה"ב. הערבים מציבים מולה את אסטרטגית "ההתנגדות". הסכמי שלום מצד אחד ותגובות ברורות, לא פרופורציונאלית, כנגד מדינות שמפירות את השקט בגבולות, מחלישים את ההתנגדות הערבית.

 

חשבון נפש ציוני - דני מור שער הגולן 8.10.08

האם הציונות סיימה את תפקידה לאחר שקמה מדינת ישראל? האם יש היום ציונות אחרת? מה זה ציונות בכלל? האם "מדינה יהודית דמוקרטית" זו הציונות המודרנית? האם אנחנו רוצים "מדינה יהודית דמוקרטית והאם זה אפשרי?

 

רדוד - דני רשף מושב חוסן 3.10.08

השאיפה שהפלשתינים ינטשו את חזונם-הם בלתי מובנת ולא מציאותית... יש שהגדירו את הראיון של אהוד אולמרט בידיעות אחרונות ערב ראש השנה תשס"ט "ראיון אמיץ" – למעשה הוא ראוי להגדרה "ראיון רדוד" ותו לו.

 

'מדרג האחדות' כתוכנית ליבה לזהות יהודית-דמוקרטית - ד"ר ראובן גרבר 11.9.08

דרך אמצע בין הקצוות בחברה הישראלית, מתארת מתווה לזהות יהודית-דמוקרטית, קרי, זהות ישראלית-ערכית. מאמר זה, מבקש להצביע על אפשרות קיומו של חזון אידיאי-ערכי כנרטיב מאחד לאומי. לאמיתו של דבר, זוהי השקפה ישראלית ניאו-ציונית. החידוש שבהשקפה זאת הוא בחשיפת ממד עומק קיומי-רוחני אשר נוצר בדרכה המקורית של הציונות ובפיתוחו לידי מודל תיאורטי, יישומי ורלוונטי לימינו.

 

לחזק את הזיקה ליהדות ולממש את הזכות בדרכי שלום - דני מור שער הגולן 16.8.08

צריך להשקיע הרבה יותר בחיזוק הזיקה ליהדות. אפשר היה, ואני מקווה שאפשר יהיה, בעתיד, לאחר שברור יהיה לנו ולעולם כולו שמדינת ישראל היא מדינה יהודית דמוקרטית, לממש את הזכות לשטחי ארץ ישראל משמעותיים יותר, בדרכי שלום.

 

שוויון אזרחי איננו חופש הגירה - רות גביזון הארץ 14.7.08

לא תהיה הגדרה עצמית ליהודים במדינה יהודית ודמוקרטית, אם לא יישמר בישראל הרוב היהודי היציב. לכן ישראל תצטרך - גם אחרי שייכון שלום וייקבע גבול מדיני בינה ובין כל שכניה - לנהל מדיניות הגירה שאחת ממטרותיה תהיה שמירה, במסגרת ההגבלות הנובעות מהצורך לכבד את זכויות האדם, על הרוב הזה.

 

העלילה - דני רשף מושב חוסן, כ"ד סיון תשס"ח 27.6.08

הטענה שישראל מפקירה שבויים מחוסר אכפתיות ותעלולים ציניים של פוליטיקאים היא עלילה מרושעת. עלילה שיכולה לבוא רק ממי שאין לו את האחריות או שלא אכפת לו ממנה. ישראל עושה שגיאות וטעויות אבל לא מפקירה שבויים.

 

הפסיקה - דני רשף מושב חוסן, ה' ניסן תשס"ח 10.4.08

ההתעלמות של השופטים מהמושג "כוונת המחוקק" כמו שהתבטאה גם בפסיקת החמץ שבוע קודם בירושלים היא, בין השאר, תוצר האקטיביזם השיפוטי של אהרון ברק שהכתים את הפוליטיקה כולה כמושחתת, כזו שכל דבר שהיא עוסקת בו חשוד מלכתחילה כנגוע ומסורת זו הונחלה למערכת השיפוט כולה. דווקא המערכת הפוליטית בחברה דמוקרטית מנסה לאזן הרבה יותר בין צרכי הכלל למקרה הפרטי באמצעות המקח וממכר הקואליציוני והחקיקה.

 

סיפור קטן על חמורים בחג הפורים - בועז כיתאין נווה שלום, ט"ז אדר ב' התשס"ח 23.3.08

רציתי לשוחח עם שמחה הרבש"צ, אך זה נעלם כל עוד נפשו בו. מסתבר שמבוכה תקפה אותו כאשר מאחורי גבי אמר לו בני, עמית: 'רשום לעצמך צל"ש על שהצלחת להגן על המולדת מפני אב שכול ויהודים טובים שניסו לחלץ חמורים מתקרית מיותרת'. (והתגובות).

 

סליחה מפרץ - דני רשף מושב חוסן, כ"ט אדר א' תשס"ח 6.3.08

עמיר פרץ הוא דוגמא מכוערת של פוליטיקאי שבוגד באופן רבתי בבוחריו. פוליטקאי שייצר וניפח סדר יום "חברתי", ובכללו דרישה דמגוגית לקיצוץ רבתי בתקציב הביטחון, רק כדי לנצל את כל אלה שהאמינו בו כדי לדרוש את הגדלת תקציב הביטחון. ביושר רב הרוויח עמיר פרץ את הדחתו אלא שהיא נעשתה על רקע תפקודיו כשר ביטחון והוא הודח על ידי אהוד ברק שאחרי 7 שנות קסאם, ניסיון ביטחוני עצום והצהרות ריקות מתוכן, אין לו מושג כיצד להתמודד עם עזה. פרץ ראוי למקום שבו הוא נימצא אבל ראוי גם לסליחה על הדופי שהיטלנו בו כשר ביטחון. גם ועדת וינוגרד המיותרת, הנשכחת וחסרת המשמעות, בהיבט הזה של תפקודו כשר ביטחון מצאה אותו ענייני, עקבי וקשוב . בדיוק ההיפך מ"מר ביטחון".

 

מבין בדמוקרטיה - דני רשף חוסן, כ' שבט תשס"ח 27.1.08

אחד העקרונות בדמוקרטיה קובע שאין גוף, במערכת הדמוקרטית, שממנה את עצמו וקובע את יורשיו... הכנסת נבחרת על ידי העם, הממשלה על ידי הכנסת, המשרות הביצועיות הבחירות, צבא, משטרה, רשות המיסים וכו' נקבעות על ידי הממשלה. בישראל, ללא שום דוגמא מקבילה באיזו דמוקרטיה שהיא, הצליח אהרון ברק לעצב מערכת שמינתה את עצמה.

 

עוד מכשול לציונות - עקיבא אלדר הארץ 7.1.08

ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. הן מכשול לציונות. מה יקרה אם הפלשתינאים יודיעו מחר בבוקר שהם מקדמים בברכה את המתנחלים ומוותרים על מדינה עצמאית בגדה וברצועה, שבירתה מזרח ירושלים?

 

השלום הוא רק מסך עשן - דני מור שער הגולן 7.12.07

אפשר לפנות מתנחלים בלי להפעיל כוח אם הם יגיעו לידי ההכרה שמדינה יהודית דמוקרטית יכולה להתקיים רק בגבולות דמוגרפיים... לא באנו ארצה כדי לקיים שלום, אלא, כדי לקיים מדינה יהודית.

 

תוכנית ב' - דני רשף חוסן כ"ב כסלו תשס"ח 2.12.2007

רק לאחר בחירות נוספות, שבמרכזן סוגיית המדינה ה"יהודית דמוקרטית",  אפשר יהיה לחזור למהלכים חד צדדיים ולא להיגרר למדינה דו-לאומית על ידי הנהגת אשף המזדקנת.

 

אני יהודי גאה - דני מור הקיבוץ 30.11.07

איך שומר יהודי גאה על יהדותו? בוחר להיות יהודי, אינו מתבטל בפני יהודים אחרים, מעשיר עצמו בלימודי מורשת, וזוכר שהדתיים הם אחים.

 

 

אנאפוליס - דני רשף חוסן י"ט כסלו 29.11.07

ועידת אנאפוליס התקיימה על תשתית מדינית חדשה שלא היתה לפני כן ועל מכנה משותף הולך ומתפתח בין ישראל לחלק ממדינות ערב... ועידת אנאפוליס היתה תחנה נוספת בתהליך הארוך של השלמת הערבים עם קיומה של ישראל והגברת הלגיטימיות שלה באזור אפילו כבת ברית אפשרית נגד איראן.

 

משוואה מדינית - פיני מידן-שני מעריב 22.11.07

פיני מידן-שני מציע כי המדינה הפלשתינית תהיה בגבול השטחים, וישראל תישאר יהודית-דמוגרפית

 

שלטון החוק - דני רשף הטרור הבינלאומי 11.1.07

---- באופן חוקי לגמרי, דרדר שלטון החוק את ----- לתהום של חוסר רלבנטיות לתפארת שלטון החוק ולתפארת מדינת ישראל... המשפט: כוח משחית – כוח מוחלט משחית בצורה מוחלטת נכון גם למערכת אכיפת החוק במדינה.

 

התגלגלנו אחורה - דני רשף מושב חוסן כ"ט תשרי תשס"ח 11.10.07

התהליך המתקיים מול הפלשתינים מחזיר אותנו לימי אוסלו בצורת החשיבה ובתבניות השיח... תהליך אוסלו לא כלל הכרה בזכותם של היהודים למדינת לאום אלא רק בהגשמת הזכויות הלאומיות הפלשתינית תמורת שלום. לא רק מה שנכלל בשיח היומי חשוב אלא גם מה שחסר. ה"מדינה יהודית דמוקרטית" שציפי ליבני וחיים רמון שיננו לכל מאזין מאות פעמים נעלמה לחלוטין מהשיח הציבורי.

 

ירושלים כבר מחולקת - יריב אופנהיימר וואיינט 19.9.07

הכרזתו של השר רמון משקפת את המציאות העכשווית בשטח, ומציגה בצורה אמינה וברורה את אופי הפתרון לשאלת הריבונות בעיר. אבל למה לתת למציאות לקלקל לפוליטיקאים את החגיגה, זה הזמן להתעלם מהעובדות ולחזור למנטרות המוכרות מפעם.

 

מהומה על מאומה – דני רשף מושב חוסן 27.6.07

דרכם של משברים, בהם נטרפים כל הקלפים, שהם יוצרים גם הזדמנויות חדשות. השתלטות החמאס על עזה, לפני 12 יום בלבד, אכן טרפה את הקלפים. היום כבר ברור שכל ההזדמנויות מבחינת ישראל הוחמצו וחזרנו למשבצת הראשונה - זו של ערב הצהרת מכה מ-08/02/2007 וכינון ממשלת האחדות הפלשתינית הראשונה.

 

זכות האזרח - דני רשף מושב חוסן כ"ז סיון תשס"ז 13.6.07

תומכי מה שמכונה בטעות "שלטון החוק" לא רואים מול עיניהם אלא את המלחמה בשחיתות. למענה הם מוכנים לסרס מכל מעשה את הרשות המבצעת, להאציל את סמכותה לרשות המחוקקת ולפגוע בחופש האזרח וזכותו לשקף את רצונו הריבוני דרך הכנסת, להפגין ולהלחם על זכויותיו.

 

האח הגדול – דני רשף מושב חוסן 2.6.07

החלטת בג”צ משבוע שעבר שבתוך 4 חודשים על הממשלה למגן את שדרות, אפילו היא נכונה וצודקת, מסמלת את גלישת ישראל למשטר ייחודי של אוטוקרטיה שיפוטית העוקפת ומבטלת את הדמוקרטיה האזרחית.

 

דמוקרטיה ליהודים בלבד - יצחק לאור הארץ 30.5.07

בתודעה הישראלית הכיבוש הוא זמני. מצב יוצא מן הכלל, מצב חירום זמני, המשעה כל זכויות האדם והאזרח, וכך מותר לו להיות גרוע מדיקטטורה צבאית, שהרי מותר לצבא לעשות הכל בשטחים הכבושים... הדמוקרטיה הישראלית נזהרת לא לדבר על המצב החוקתי של הערבים בתחומיה. היא הקימה מערכת ערמומית של חוקים ותקנות המפקיעים מהם חלק מהזכויות השמורות רק ליהודים אזרחי המדינה, ואפילו יהודים שאינם אזרחיה.

 

הסרט מאתמול - דני רשף מושב חוסן ב' סיוון תשס"ז 19.10.07

פצצה ממטוס או פגזי תותחים יפספסו את היעד והמסך יתמלא בילדים חפים מפשע שנפגעו מאש כוחותינו. זו יכולה להיות טעות שתגזור עלינו התנצלויות והפסקת אש. אירוע שישכיח מהעולם את מצוקת שדרות ויחליף אותה בעליבות שהפלשתינים גזרו על עצמם ושהעולם ישליך, שוב כמנהגו, על ישראל.

 

דוח לבני אדם – דני רשף מושב חוסן 6.5.07

את התרבות השלטונית לא יכולים להכתיב ועדות חקירה להפך הם הופכים לחלק מהתרבות השלטונית ובעיקר השיתוק השלטוני.  כדי לתקן את המדינה, במידת מסוימת ולא מושלמת, צריך מבנה שלטוני אחר של הפרדת רשויות אמיתית ונציגות פרלמנטרית יחסית. ובינתיים,  כמו שאומרים אצלנו – חבל על הזמן.

 

תודה לעזמי- דני רשף חוסן כ"ז בניסן תשס"ז 15.4.07

בעולמנו המורכב לא פעם מעז יוצא מתוק. טוב שעזמי בשארה צעק את משנתו מעל כל דוכן, גם זה של הכנסת. אפשר שעזמי בשארה יצא לקלל ונמצא מברך, שתרומתו לציבור היהודי הנוטה לאשליות, היתה גדולה בהרבה מתרומתו לציבור הערבי, שלשונו הבוטה והישירה דווקא חיזקה אותנו בשאיפתנו ונחישותנו למדינה יהודית דמוקרטית - זו כוחה של דמוקרטיה.

 

קיר הברזל – זאב ז'בוטינסקי 4.11.1923

מאמר מכונן, על ההתיישבות בארץ ישראל והיחס לערבים. צריך ללמד אותו בכל בתי הספר בישראל.

 

ערביי ישראל – במלכודת ההונאה העצמית - בן-דרור ימיני מעריב 3.4.07

במסמכים השונים ("מסמך החזון" ו"החוקה הדמוקרטית") שפרסמו עדאלה וועדת-המעקב יש גם רעיונות שראויים לא רק לדיון, אלא גם לאימוץ. אלא שהיסודות המתריסים, כמו אי הכרה בזכות היהודים להגדרה עצמית, כמו הדרישה לזכות וטו, כמו התנערות מכל אחריות עצמית והאשמה מוחלטת של ישראל - מקשים על ההתקדמות. הם יוצרים את הרושם שיותר משמדובר במאבק למען זכויות (הערבים), מדובר במאבק למען שלילת זכויות (היהודים). הניסוח ליברלי, אך המנגינה שייכת לחסידי חיסול הישות הציונית.

 

קודם כל, עברית - צבי צמרת הארץ 14.3.07

ההצעה לתת מעמד שווה לשפה הערבית מאיימת על קיום ישראל

 

עידן הזמניות - דני רשף שווים 21.2.07

במקום להשקיע עוד אנרגיה פוליטית וזמן אבוד בתהליך השלום, כביכול, צריכה ישראל להתמקד בהסדרי הביניים שיחזקו את זהותה היהודית ויצמצמו את הפער בין זהותה למשטרה הדמוקרטי.

 

מה קרה לי? מה קרה לכם! - ארי שביט הארץ 16.2.07

אני תומך במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני ציוני. אני יהודי לאומי וליברלי... התחושה שלי היא שאני הלכתי לישון במחנה וקמתי בבוקר וגיליתי שאני מחוץ למחנה. אני נשארתי באותו מקום אבל המחנה זז... ישראל היא נקודה קטנה מאוד במפה של המזרח התיכון. היא מוקפת בכוחות שלא משלימים עם קיומה.. פרופסור ידוע אמר לא מזמן שאנחנו צרכים לאמץ לעצמנו את הערכים של המזרח התיכון שבו אנו חיים. רציתי לשאול אתו על איזה ערכים מדובר... אני פשוט נאמן לערכים שלי. ואני אומר שאפשר לצאת נגד פאשיזם גם כשהוא בא מהצד המוסלמי.

 

אל תשתקו את המדינה - יואל מרקוס הארץ 23.1.07

אין לנו את הלוקסוס לשקוע באווירת נכאים. יש לנו את האנרגיה ואת תעצומות הנפש לקבל החלטות נכונות וליישמן במהרה. אין סיבה בשום שלב לשתק את המדינה.

 

כולנו שי דרומי – יחיאל לייטר מעריב 23.1.07

יחיאל לייטר קורא לאזרחי המדינה לפעול לתיקון האמנה החברתית המתפוררת, למען ביטחוננו האישי.

 

חזון – דני מור שער הגולן 20.1.07

לרגע הצליח אריק שרון להחזיר לנו את האמונה ביכולתנו לקיים מדינה יהודית, לרגע נצטללה דעתנו וראינו מטרה ברורה ושוב אנחנו מדשדשים ללא מטרה.

 

הוא לא היה צריך ללכת - דני מור שער הגולן 20.1.07

הליכתו של חלוץ לא רק מותירה את צה"ל ללא רמטכ"ל ואין שום ערובה שהרמטכ"ל הבא יכין את צה"ל טוב יותר למלחמה הבאה, אלא גם משאירה אותנו בתחושה של חלל ריק כאילו אין מקום אצלנו לאנשים שהם משכמם ומעלה.

 

2006  2005  יוני – דצמבר 2004  פברואר – מאי 2004  נובמבר 2003 – ינואר 2004   אפריל –אוקטובר 2003  דצמבר 2002 – מרץ 2003   מאי – נובמבר 2002   ינואר 2001 – אפריל 2002