מלחמה מצוינת

 

צור שיזף, מעריב, 27.8.06

 

צור שיזף סבור שברוב הפרמטרים המלחמה היתה טובה. ועם זאת, ראש הממשלה נכשל

 

זו היתה מלחמה מצוינת. אחת הכי טובות שהיו לנו. אולי הכי טובה. קודם כל, היא היתה זולה - בערך מליארד שקל לשבוע. נגיד עוד מיליארד נזקים ישירים ועוד שניים שלושה עקיפים. אין מלחמות יותר זולות מאלו. ברוורמן ופרס כבר הביאו לנו מיליארד מתנה מחו"ל.

 

שנית, היו מעט אזרחים וחיילים הרוגים. 156 הרוגים זה מספר כואב, אך למעשה גם בדם שילמנו פחות מכל מלחמה - כולל האינתיפאדות.

 

המלחמה גם קיצרה תהליכים וזירזה פתרונות ישנים. היא הראתה לנו בנחרצות שצריך מערכת נאוטילוס נגד קטיושות וקאסמים קרובים, ברק נגד טילים בינוניים ולמגן את כלי הרכב הקרביים של הצבא במקום לייצר חדשים. בבת אחת נגמר וויכוח עקר ועכשיו יש תקווה שהכסף ילך בדיוק לאן שהוא צריך, דבר לא אופייני למשרדי ממשלה ולמשרד הביטחון בפרט.

 

חיזבאללה לא על הגדר. הארגון לא הובס, אולם הוא נחלש מאוד והצבא הלבנוני והממשלה הלבנונית מטילים כעת את מרותם בדרום לבנון. בנוסף, חלק גדול מהארסנל של חיזבאללה נורה, והתגלה כלא נורא – מטריד, אבל ממש לא סכנה קיומית. אז הם נלחמים כמו אנשים שנלחמים על הבית. כל הכבוד. אבל בכל מקום שצה"ל רוצה לעבור בדרכו לכבוש ולחרב את המזרח התיכון, חיזבאללה לא יכולים לעצור אותו.

 

התברר שסוריה היא צעקנית שלא ממש מעוניינת לריב איתנו על כלום, ושאיראן ממש לא רוצה להסתכסך איתנו, כי אנחנו יכולים להזיק לה הרבה בשלב קריטי.

 

סוד אפל

 

וכמובן, נחשף סוד אפל שהיה ידוע ללא מעט אנשים לפני הבחירות האחרונות – אולמרט לא מתאים לנהל מדינה. כמו שכתבה שולמית אלוני, עצם זה שהממשלה לא איימה במכות, התאפקה 72 שעות וישר הפליקה, מראה שאי אפשר לסמוך על היושבים במעון ראש הממשלה ובישיבות הממשלה. המלחמה מאוד מוצלחת, אבל לא מן הנמנע שניתן היה למנוע אותה.

 

הצבא לא נכשל יותר ממה שנכשל במקומות אחרים, הבעיה היא שאנחנו התרגלנו ללחוץ על מקש "אנטר" ולהגיע לאתר שאנחנו רוצים, ולשלם קצת יותר ולקבל מהירות גלישה. בקיצור, אנחנו חסרי סבלנות.

 

במידה רבה אולמרט ופרץ הם אנחנו. הם קודם מקליקים ורק אחר כך קוראים את תנאי השימוש באתר אותו הם הפציצו. פני העם כפני מנהיגיו. אולמרט ופרץ צריכים ללכת, אבל ממש לא צריך בשביל זה ועדת חקירה ממלכתית. הבעיות בצבא ברורות ויטופלו, וההחלטה הכושלת לצאת למלחמה בלי לחשוב פעמיים ברורה גם היא.

 

הקשקוש ש"לא נתנו לצבא לנצח" גם לא יותר מכך. גם ב"דין וחשבון" וב"ענבי זעם" אמרו החיילים שאם היו נותנים להם עוד שבוע, או לפחות עוד שלושה ימים, הם היו מפסיקים את הקטיושות. ולא הצליחו.

 

אז מה עכשיו? נלך למלחמה מחודשת על לבנון כדי לגאול את חרפת הניצחון? נתנפל על סוריה כדי למחות את עלבון ההישג? נירה טילים על איראן, כי לבנון החדשה, שיכול להיות תעשה איתנו שלום מחר, די נפרדה ממנה וכי ארה"ב מאוכזבת מאיתנו?

 

ברגעים כאלו צריך להקשיב בתשומת לב למה שאומרים האנשים שיש להם אצבע זריזה מדי וגישה לכפתורי הרס רבי עוצמה. לכמה מהאנשים בעמדות ניהול יש צורך במלחמה פופלארית. צריך להיזהר מאיש כמו אולמרט, שאומר שעוד נכונו לנו מבחנים קשים מזה שהיה. הוא יודע, הוא כתב את המבחן הראשון.