לבנון לא מתנתקת

 

אורנה שמעוני, מעריב, 13.7.06

 

אורנה שמעוני קוראת לפעול בכוח נגד חיזבאללה אך לזכור שהמטרה היא החזרת החטופים וגבול בטוח.

 

 

רק לפני חודשיים הזכרנו בכנס מיוחד ב"בית איל" שש שנים ליציאה מלבנון. נדמה היה לנו שאף אחד במדינה אינו רוצה לזכור ולהזכיר את המלחמה הארוכה והנוראה הזאת. נדמה היה שעל אף ההתעצמות של חיזבאללה ומאזן האימה, בכל זאת נשמר השקט, הצפון מתחזק כלכלית, הצמרים והתיירות פורחים, שירת הציפורים פותחת את הבוקר במשפחתה של שולה בזרעית.

 

אבל יש מי שיזכיר לנו את העבר, והרשע והרצח חדרו שוב לביתנו. אתמול, בשעה 10 בבוקר פוצצו ההפגזות את השלווה הפסטורלית של יולי. שני חיילים חטופים ושבעה הרוגים. שבע משפחות הצטרפו לתהום ללא מוצא, ושתי משפחות, שבניהן נחטפו, מתחילות מסלול חושך. וכל זה מצטרף לשני חיילים שנהרגו לפני שבועיים וחצי ולחטיפתו של גלעד שליט.

 

לבנון, מדינה ריבונית, תקפה, חטפה ורצחה את בנינו ללא כל התגרות מצדנו. לבנון אחראית על כך, ואל נשלה את עצמנו שהמלחמה היא רק עם חיזבאללה. הפעם הלחץ צריך להיות על ממשלת לבנון והעם הלבנוני.

 

נאבקנו שנים כי ההגנה הטובה ביותר על גבולה הצפוני של מדינת ישראל היא מהגבול הבינלאומי. יצאנו מלבנון ואמרנו לפני היציאה ואחריה, שאם יתקפו אותנו מגבול לבנון עלינו להגיב ולהכות, ולא להפנות את הלחי השנייה.

 

שש שנים שחיזבאללה מנסה לתקוף ולחטוף חיילים. כל העת נהגו צה"ל והממשלה באיפוק. לעתים אפילו אני לא הבנתי מהיכן כוח האיפוק, אבל בדרך כלל הגנתי עליו. ראיתי באיפוק עוצמה, ולא פחות מכך - הרתעה. לא כך הפעם.

 

לקחת את גורלנו בידנו

 

יצאנו משם. האינתיפאדה פרצה ורבים האשימו אותי ואת חברותי ב"ארבע אמהות" בכך. בגללנו ברחו מלבנון, ועתה מנסים בכוח הרצח להבריח אותנו מיהודה ושומרון. חשבתי אז, ואני חושבת גם היום, שלא נגיע לשלום עכשיו ולהסכם מיידי, ולכן צריך לקחת את גורלנו בידנו ולקבוע את גבולה של מדינת ישראל לפי תנאי אחד: מדינה עם רוב יהודי לעד.

 

רבים אומרים היום, בשעות הקשות והעצובות, שאסור היה לעזוב את רצועת הבטחון בלבנון ואסור היה להתנתק מעזה. הם טועים. חייבים היינו לצאת מלבנון ומעזה וטוב שכך עשינו. מול הקסאמים, הקטיושות והחטיפות צריך להגיב בכל הכוח, אבל לא לשנות את המטרה – גבול למדינת ישראל.

 

לבנון לא רוצה לצאת מאיתנו. ניסינו הכל, באיפוק של שנים, ועתה הגיע הרגע להגיב, וחזק. במבקיל לניסיונות הדברות ולמו"מ, גם עם האויב, חייבים להשתמש בכוח לשם הרתעה ולשם קביעת מטרות מדיניות ואסטרטגיות.

 

המטרה הראשונה היא החזרת החטופים. המטרה המדינית והאסטרטגית המרכזית היא הפסקת נסיונות ההשמדה והרחקת האיום של חיזבאללה מהגבול הצפוני של מדינת ישראל. אני מאמינה ביכולתו של צה"ל ומאמינה בממשלת ישראל, שתדע לנווט נכון את המערכה הקשה העומדת לפנינו.

 

דרכנו הצבאית חייבת להיות שקולה ואחראית. עלינו לזכור שבכל מערכה רבים הנופלים ולכן חייבים לנהל אותה באיפוק, בזהירות ובאחריות, כדי לשמור על חיי החיילים.

 

גם אם הקצב איטי יותר, אחת מהמטרות היא להחזיר את חיילנו בריאים הביתה. גם אם תפקידו של צה"ל להגן על אזרחי המדינה, עלינו לדאוג ככל האפשר שחיילינו יחזרו חיים. לבי, נפשי וכולי עם משפחות הנופלים ומשפחות החטופים.