לצרף את סוריה לקואליציית המדינות המתונות

 

רן בית-אש, ירושלים, 19.7.06

 

החיזבאללה לא יתקיים לזמן ארוך ללא תמיכת סוריה גם איראן לא תוכל לתמוך בטרור ללא סיוע ומעבר דרך סוריה, כלומר גבול נקי בלבנון תלוי בהסדר עם סוריה!

 

מחיר ההסדר עם סוריה הוא הגולן והמרחק בין הצדדים לא גדול הגבול הבין לאומי לפי דרישתנו וקווי 67 לפי הסורים לדעתי זה ניתן לגישור בוררות וכדומה צריך ללכת על זה.

 

הסורים הם היחידים שיכולים לפרק גם את החמאס כגורם צבאי, החמאס נשלט דרך חאלד משעל מסוריה. וזאת במסגרת ההסדר אפשר להניע את הסורים להפסיק את תמיכתם.

 

הסורים הם גורם המפתח להסדר במזרח התיכון אם נוכל להזיז את הסורים לכוון קואליציית המדינות המתונות שהם ירדן, מצרים ואולי אף סעודיה. אפשר ליצור מזרח תיכון טוב יותר שאפשר לחיות בו חיים נורמאליים.

 

לא צריך להסתפק בניהול החזית המדינית בעזרת המתווכים בינינו לבין הפלסטינאים והלבנונים אלה ובעיקר ליצור תיווך יעיל בינינו לבין הסורים, ככלל חשוב לדבר עם מדינות ולהתעלם מגורמי טרור כברי שייח זאת מדיניות נבונה, כי להתעסק בגופים לא חוקיים רבים ומתרבים זה בור ללא תחתית.

 

מדיניות של שינוי האינטרסים של נותני החסות סוריה ובהסתייגות גדולה אירן, עשויה להפסיק  את תמיכתם בחיזבאלה ובחמאס, תביא בהכרח לייבושם של גורמי הטרור ותשפר את הסיכוי להסדר כולל. גורמי הטרור שאינם מוכנים להשלים עם קיומה של ישראל בכל גודל, מנסים למנוע בכל מחיר.

 

אם רוצים להביא לשינוי אסטרטגי ממשי זאת הדרך ואין בילתה אחרת המלחמה הזאת איננה שווה את מחירה. תועלתה תהיה במקרה הטוב פסק זמן לא ארוך. להגיע לדו קיום משמעותי שיפחית את המוטיבציה לטרור למשהו קרוב לאפס.

 

כל עוד ישראל איננה מוכנה להשתמש ביתרונה הצבאי בכוח נגד אזרחים, הקסאמים הקטיושות וכל השאר תמיד ינצחו כי עליהם לא חל הכלל הזה. אם כל מדינות ערב ילחצו על הפלסטינאים להגיע להסדר עם ישראל הדבר יקרה.

 

רוב המלחמות בעולם הם על כבוד וכמובן גם כאן באזורינו מדניות ערב שהגיעו לסיפוק בתחום הטירטוראלי בצורה שנמחקה השפלתם מ-67 הן חיות בשלום אם ישראל לדוגמא ירדן ומצרים.  אפשר להפעיל את הקטרים הגדולים אירופה וארצות הברית כדי להניע את קרונות ההסדר ביחד עם הקטרים המקומיים מצרים וירדן זאת הזדמנות פז הרכבת חייבת לנוע.