קול תרועת התבוסה

בין ההיבריס לטרואיזם ובין השמדה להכנעה

 

דני מור, שער הגולן, 24.8.06

 

אולי מישהו יסביר לי מה קורה כאן?

 

אינני יכול לשמוע שום דבר ברעש הצורם הזה של התבוסה שלא היתה.

 

אילו הייתי חיזבאללה הייתי יושב וצוחק על היהודים האלה ששכחו איך מנצחים במלחמה, או אולי הייתי מודאג וחושב שיש להם ליהודים, איזה תכסיס חדש להעביר את דעת הקהל העולמית לצידם, אולי הם פתאום מבינים את השיטה של הערבים שלמרות שמספרם גדול פי 1000 ויש להם הרבה יותר כסף העולם חושב שהם חלשים ומסכנים אז הם צועקים שהם הפסידו ושהערבים רוצים לגרש אותם וכך הם יעבירו את אהדת העולם אליהם.

 

המלחמה בחיזבאללה התחילה בהצהרות שחצניות "הכנופיה של נסראללה" וכדומה.

המטרה המוצהרת של המלחמה היתה "עד כאן", דרישה אולטימטיבית לממשלת לבנון לקחת אחריות על הגבול שלה איתנו. היו גם מטרות נוספות, מוצהרות או מקוות.

 

קיווינו שנשחרר את החטופים וקיווינו שנחסל את האיום של חיזבאללה (ואולי גם הבטיחו לנו את זה) – תקוותינו נתבדו – לא שחררנו את החטופים, לא חיסלנו את החיזבאללה, חטפנו אלפי טילים ונהרגו לנו 150 אנשים. עכשיו אנחנו כועסים מחפשים אשמים.

 

למה המילואימניקים לא נלחמו? אולי היתה כאן איזו מידה של זהירות כי הרי אם היו נכנסים עשרות אלפי מילואימניקים ללבנון היו נהרגים מאות חיילים.

 

למה לא פינו את האזרחים בצפון? למה צריך היה לפנות אותם? הרי לא היתה סכנה שהאויב יכבוש יישובים אזרחיים כמו שהיה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, מי שהיה במקלט לא נפגע. מלחמת ההתשה בשנים 68-70 בעמק הירדן ובעמק בית שאן נמשכה שלוש שנים, אנשים ישבו במקלטים שלוש שנים, אף אחד לא דרש לפנות את התושבים.

 

התחלנו את המלחמה בהיבריס (גאווה יתרה) הרסני ועכשיו אנחנו שרויים בטרואיזם (אמיתה צדקנית) פלצני שדוגמה קטנה והרסנית שלו היתה פרשת המניות של הרמטכ"ל – כל אחד יודע איך היה צריך היה לנהל את המלחמה הזאת – כולם נעשו כל כך צודקים.

 

המלחמה התנהלה במשך חודש אחד בהשתתפות חיל האוויר שהפגיז הפגזות חירורגיות בביירות ובדרום לבנון ו-600 חיילי חי"ר בלבד שנכנסו לכפרים שונים בדרום במטרה לפגוע בחיזבאללה, לקחת שבויים ולספק מודיעין (ביומיים האחרונים נכנסו עוד שלושת אלפים חיילים), כל יום נחתו כ-150 טילים בצפון הארץ וביום האחרון 250 טילים, נהרגו 115 חיילים ו-39 אזרחים.

 

למה דורשים מהממשלה שתתפטר? כי היא לקחה אחריות והגיבה באומץ על ההתגרות של חיזבאללה? הרי הממשלות הקודמות לא הגיבו על ההתגרויות של חיזבאללה ונתנו לחיזבאללה לגדול למפלצת שהוא היום, הממשלות הקודמות לא חיסלו אותו כשהוא היה קטן ולא דרשו בתוקף יום יום מממשלת לבנון (או ממשלת סוריה) שייקחו אחריות על הגבול. ממשלת אולמרט  יכולה היתה להמשיך לספוג את ההתגרויות של חיזבאללה ולא להגיב, זה מה שרצינו שהיא תעשה?

 

לא חיסלנו את חיזבאללה אבל הכנענו אותו הוא ספג מכה קשה. האם היינו צריכים לחסל אותו? במלחמת ששת הימים חיסלנו את הצבא המצרי ושש שנים אחרי זה הוא תקף אותנו חזק יותר. במלחמת לבנון חיסלנו את אש"ף ועשר שנים אחרי זה הבאנו אותו לארץ. לעומת זה במלחמת יום כיפורים לא חיסלנו את הצבא המצרי, הכנענו אותם ושש שנים אחרי זה עשינו שלום עם מצרים.

 

הממשלה הנוכחית מנסה לתקן את השגיאות של הממשלות הקודמות. אי אפשר לתקן אותם ביום אחד ולא בשנה ואפילו לא בקדנציה אחת. אם נלך לבחירות עכשיו את מי נבחר? את ביבי? את ברק? לא היה לנו די מהם? צריך לדרוש מהממשלה שתמשיך במה שהיא התחילה – לדאוג שצבא לבנון ישב בגבול הצפון, לדאוג שחיזבאללה יפורק מנשקו, להמשיך בהתנתקות מהפלשתינים ולהגן על גבולות המדינה.