אם הם ילכו, מי יבוא?

 

יורם קניוק, וואיינט, 26.8.06

 

מה נרוויח מזה שאולמרט ייפול? יבואו רעים ממנו, חלקם אשמים במצב הרבה יותר

 

כל כך הרבה חכמים היודעים הכל עושים מדינה מבולבלת ועצובה. מכל המהומה שקמה מהרעה שנפלה עלינו, נראה שיש למצוא אשמים - ואז הכל יבוא על מקומו בשלום. אם יתפטרו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, מי ינהיג את המדינה המסכנה הזאת? מי שיכול לבוא היום, אחראי לרעה כמו אלה שישבו לרגע ההוא ליד ההגה. ביבי? היה שר האוצר שעצר את הביטחון. מי היו הרמטכ"לים ושרי הביטחון בעשר השנים האחרונות? מי נתן לצבא להפוך לצבא של שוטרים של וחיל-אוויר שטוב בהרג ערבי ברחוב בעזה?

 

איפה היו שרון וברק בשנים בהן נבנה הצבא הכי טוב במזרח התיכון? איפה היו הממשלות שהיה להן חיל-אוויר הכי טוב בעולם? מה יקרה אם ימצאו את האשמים ויתלו אותם בראש חוצות, האם בחירות עכשיו לא יהיו איום גרוע בהרבה על עתיד ישראל? למה פרץ, החדש בתפקידו, אשם יותר משרון, שידע משהו בביטחון וידע איזה צבא יש לו, ומדוע הוא לא אמר דבר ונתן לחיזבאללה להיבנות כך? ואם יש הטוענים שיש לדבר - עם מי, ולדבר על מה? על לבנון?

 

מחפשים אשמים. צריך איזה שד להשליך לאש. היהודים איבדו שישה מיליון איש בבית חרושת מפלצתי למוות וידעו שעם שלם עסק ברצח הזה, מה הם עשו? לקחו אחד אייכמן - איש אחד נבל, אחד מרבים - ועשו ממנו את מי שעשה לבדו את השואה. ואז הכל בסדר, ואלפי ישראלים יכולים להתגורר בגרמניה החדשה שבה האיש הכי מוסרי הוא גונטר גראס ששכח שהתנדב לאס.אס.

 

ישנם חיילים וקצינים שחזרו מהתופת בלבנון והם דורשים חקירה ושוכחים שמה שיקבלו זה עוד יותר מאותו דבר. ראש ממשלה שחשב כמונו שיש לנו צבא נהדר, שגה כשנתן אור ירוק לצבא להיכנס באותו יום ו' ארור, כאשר מסמך הסיום היה בדרך. ולהקריב כל-כך הרבה חיילים כדי להציל את כבודו של הרמטכ"ל, ולמעלה משלושים צעירים קיפחו את חייהם.

 

כל מה שאני הקטן אומר הוא שאין תשובות קלות. מיני רוקדים על הדם מהימין הכתום ממתינים לנצל את המצב. ואנחנו - כולל הלוחמים הנבגדים - מה נרוויח מזה שאולמרט ייפול? יבואו רעים ממנו, חלקם אשמים במצב הרבה יותר ממנו. לפחות הוא לא היה במעל שנים רבות, ואם יישאר, האם ניתן לנקות את האורוות? להחזיר את האמונה? במקום לחפש אשמים על מנת לתלות אותם ולתת לאחרים, רעים מהם לצאת נקיים, היה נחוץ מעט זמן לחשוב בזהירות.

 

זאת מדינה שילדה בת שלוש בהופעה בטלוויזיה הסעודית מסבירה שצריך להשמידה, מדינה שמאיימים עליה שתושמד. אז אפשר לומר שאלו סתם מילים, כמו שהיו המילים ב"מיין קאמפ". אבל מי שכן לוקח אותן ברצינות ומכבד את שנאתם הבלתי ניתנת לערעור, על מה ידבר עם ילדה בת שלוש, שאינה סולחת לנו על מה שעשינו למוחמד?

 

אין ספק שקשה לקבל את המפלה הראשונה מאז קום המדינה. אבל מי שאז היה שם יודע שהיו פאשלות גדולות בהרבה. שנהרגו רבים לחינם כי אנשים טעו והיו בעמדת כוח. שבפלישה לנורמנדי נעשו שגיאות שגרמו לעשרות אלפי אבידות, שבקרבות שלנו בירושלים היינו בתוך מסע צלב של ילדים, ואף-על-פי-כן המדינה קמה. עקומה קצת, אבל קמה. היא נועדה לקלוט ניצולי שואה וקלטה, כי לא היה להם לאן ללכת. האם מבצע קדש היה חכם? וזה בן-גוריון הגדול! אין לי תשובות. יש שאלות. מי שאינו יודע לשאול לא יזכה לתשובה תרתי משמע. יש לחשוב בקור רוח טרם יבוא הסיבוב הבא - מה הכי טוב לא למה שהיה, אלא למה שיהיה.