התבוסה שלא היתה

 

דני מור, הקיבוץ, 31.8.06

 

אולי מישהו יסביר לי מה קורה כאן? אינני יכול לשמוע שום דבר ברעש הצורם הזה של התבוסה שלא היתה. המלחמה בחיזבאללה התחילה בהצהרות שחצניות "הכנופיה של נסראללה" וכדומה. המטרה המוצהרת של המלחמה היתה "עד כאן", דרישה אולטימטיבית לממשלת לבנון לקחת אחריות על הגבול שבינינו. היו גם מטרות נוספות, מוצהרות או מקוות. קיווינו שנשחרר את החטופים וקיווינו שנחסל את האיום מצד חיזבאללה (ואולי גם הבטיחו לנו את זאת). תקוותינו נתבדו: לא שחררנו את החטופים, לא חיסלנו את החיזבאללה, חטפנו אלפי טילים ונהרגו לנו 150 אנשים. עכשיו אנחנו כועסים מחפשים אשמים.

 

המילואימניקים שלא נלחמו? – אולי היתה כאן איזו מידה של זהירות כי הרי אם היו נכנסים עשרות אלפי מילואימניקים ללבנון היו נהרגים מאות חיילים. האזרחים – למה צריך היה לפנות אותם? הרי לא היתה סכנה שהאויב יכבוש יישובים אזרחיים כמו שהיה ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים, מי שהיה במקלט לא נפגע. מלחמת ההתשה – בשנים 1968-1970, בעמק הירדן ובעמק בית שאן – נמשכה שלוש שנים, אנשים ישבו במקלטים שלוש שנים, אף אחד לא דרש לפנות את התושבים.

 

התחלנו את המלחמה בהיבריס הרסני (גאווה יתרה), ועכשיו אנחנו שרויים בטרואיזם פלצני (אמיתה צדקנית), שדוגמה קטנה והרסנית שלו היתה פרשת המניות של הרמטכ"ל. כל אחד יודע איך היה צריך היה לנהל את המלחמה הזאת, כולם נעשו כל-כך צודקים. למה דורשים מהממשלה שתתפטר? כי היא לקחה אחריות והגיבה באומץ על ההתגרות של חיזבאללה? הרי הממשלות הקודמות לא הגיבו על ההתגרויות של חיזבאללה ונתנו לו לגדול למפלצת שהוא היום, הממשלות הקודמות לא חיסלו אותו כשהוא היה קטן ולא דרשו בתוקף יום יום, מממשלת לבנון (או ממשלת סוריה) שייקחו אחריות על הגבול. ממשלת אולמרט יכולה היתה להמשיך לספוג את ההתגרויות של חיזבאללה ולא להגיב. זה מה שרצינו שהיא תעשה?

 

לא חיסלנו את חיזבאללה, אבל הכנענו אותו. הוא ספג מכה קשה. האם היינו צריכים לחסל אותו? במלחמת ששת הימים חיסלנו את הצבא המצרי, ושש שנים אחרי זה הוא תקף אותנו חזק יותר. במלחמת לבנון חיסלנו את אש"ף, ועשר שנים אחרי זה הבאנו אותו לארץ. לעומת זאת,  במלחמת יום כיפורים לא חיסלנו את הצבא המצרי אלא הכנענו אותו,  ושש שנים אחרי זה עשינו שלום עם מצרים.

 

הממשלה הנוכחית מנסה לתקן את השגיאות של הממשלות הקודמות. אי אפשר לתקן אותם ביום אחד, ולא בשנה, ואפילו לא בקדנציה אחת. אם נלך לבחירות עכשיו את מי נבחר? את ביבי? את ברק? לא היה לנו די מהם? צריך לדרוש מהממשלה שתמשיך במה שהיא התחילה – לדאוג שצבא לבנון ישב בגבול הצפון, לדאוג שחיזבאללה יפורק מנשקו, להמשיך בהתנתקות מהפלשתינים ולהגן על גבולות המדינה.

 

 

תגובות

 

שלום לכם

אני מעבירה אליכם כתבה של דני מור משער הגולן, נדמה לי שהיא ראויה לעיון

ולהזדהות

להתראות

מיריק, בית השיטה

 

 

שלום מיריק!

אני ממש לא מזדהה עם דבריו של דני מור. אני חשה שהוא לא נוגע בשברים ובסדקים העמוקים שהמלחמה הזאת חשפה בחברה הישראלית. ראינו במלחמה זאת ממש את ערוות הארץ... כמובן שקודם כל בתרבות השלטונית של הסמוך והכאילו והחפיף, אח"כ בהזנחת שכבות המצוקה בעיירות הפיתוח, בהפקרת החלשים, במילים הנבובות , בשקרים והעיקר בחוסר היכולת של מנהיג אחד, אחד בלבד, שיקום ויאמר "טעיתי", או "אני לא מתאים לתפקיד שגדול עלי בעשר מידות". האמת העצובה שאין לנו מנהיג עדיין לא פוטרת אותנו מלרצות לעשות טיפול שורש, ולהחליף את כל ההנהגה הנוכחית. גם אם אותם אנשים יקרים ותמימים שיושבים על הגבעה מול משרדי הממשלה מושמצים, ונקראים נאיבים ועוד, הם העתודה שלנו ואותם צריך לטעמי לחזק ולעודד, זה דור חדש שחייב להצמיח מתוכו את ההנהגה החפה מכל זיוף שבאמת איכפת לה על העם.

ואיפה משה וירמיהו שלנו ?

אני מרגישה שהפסקת האש היא חיצונית, בי היא עדיין בוערת מאוד. וכל מה שאני עושה ביום יום נראה לי קטן ושולי אל מול מה שאנחנו צריכים באמת לעשות, על כך חשוב לי לדבר עם אנשים נוספים....

סליחה על הכיוון השונה שאני מציגה. אשמח אם תעבירי תחושותי למי שנראה לך שיכול ורוצה לחשוב ובעיקר לעשות ביום שאחרי למען טיוב החברה שלנו...

כל טוב ויום טוב – יהודית

בית השיטה, 6.9.06

 

 

ליהודית שלום

גם אני כמוך שרויה היום בכאב ובתחושת הצורך בחריש עמוק.

אבל אני חושבת שצריך לעשות זאת עם

ההנהגה הקיימת 

כי אנחנו חיה פצועה  ואין לנו , למדינת ישראל, עכשיו כוח נפשי וחומרי

כסף,

להתחיל את הכל מחדש.

וגם כמו שכתבת אין מי שיחליף אותם

וכמובן שאני אוהבת ומעריכה את המילואימניקים

אבל תביעתם להחלפת הממשלה היא מוטעית לדעתי מהסיבות שמניתי למעלה

כשאבר בגוף חולה וחלש  לא צריך להחליף אותו, צריך לחשוב איך לרפא אותו. אני חושבת שממשלה נבחרת צריכה למלא את ארבע השנים שלה כי ההחלפות החוזרות ונשנות של הממשלות הולכות ומחלישות אותנו.

יותר ויותר

להתראות מיריק

 

אני פועלת לפי איך
שאני רוצה שהעולם
יהיה
ולא לפי איך
שהוא

 

מיריק, בית השיטה, 6.9.06