הפסקת אש בצפון

צבא לבנון יתפרס תוך יומיים

 

עמוס הראל ושמואל רוזנר, הארץ, 15.8.06

 

בוש: ישראל הביסה את חיזבאללה, זהו צעד חשוב לקראת סיום האלימות

במערכת הביטחון העריכו אמש, כי כוח חלוץ של יוניפי"ל יירד לדרום לבנון כבר מחר או מחרתיים. מיד לאחריו, צפויה גם נוכחות ראשונה של צבא לבנון, אם כי ישראל ולבנון לא יקיימו ביניהן קשר ישיר של העברת האחריות לשטח.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, טען אתמול כי לוחמי החיזבאללה הובסו על ידי ישראל במלחמה הנוכחית. "זהו צעד חשוב לקראת סיום האלימות", ציין. פיקוד העורף הודיע בשעות הערב על חזרה לשגרה בכל יישובי הצפון, כולל באזורי קו העימות.

 

היום הראשון להפסקת האש עבר תוך שקט יחסי בצפון. מאז אתמול לפנות בוקר, חדל חיזבאללה מירי קטיושות אל הצפון, וישראל נמנעה מתקיפות חיל האוויר בשטח לבנון. עם זאת, אירעו עדיין מספר תקריות בין כוחות צה"ל לחוליות חיזבאללה בתוך השטח שתפס צה"ל. בארבע תקריות שונות נהרגו שבעה אנשי חיזבאללה. בבולטת שבהן, בכפר חדתא בגזרה המרכזית, נהרגו ארבעה אנשי חיזבאללה. חמישה לוחמים מיחידת אגוז של חטיבת גולני נפצעו.

 

 
חיילי צה"ל עוזבים את לבנון, אתמול. לפי התוכנית המתגבשת,

עד אמצע השבוע הבא ישוחררו יותר מ-80% מיחידות המילואים

תצלום:דו"צ

 

אלוף פיקוד הצפון, אודי אדם, נפגש אתמול עם מפקד כוח יוניפי"ל, הגנרל הצרפתי אלן פלגריני. אדם ואנשיו התרשמו כי פלגריני מאמין בסיכויי ההצלחה של משימתו ומתייחס אליה ברצינות רבה. כ-2,000 חיילים צרפתים כבר שוהים בלבנון, שאליה הגיעו לפני כמה שבועות כדי לחלץ את האזרחים הצרפתים שנתקעו בה עם פתיחת הקרבות. פלגריני מקווה להציב כוח צרפתי משמעותי ראשון באזור תוך עשרה ימים. להערכתו, הקמת כוח בן 15 אלף איש שיוכל לשלוט באופן אפקטיווי בשטח ולהרתיע את חיזבאללה מפני חידוש הלחימה, תארך כשלושה חודשים. בישראל מקווים שניתן יהיה לעשות זאת בתוך פרק זמן קצר יותר.

 

צה"ל נערך לפינוי מהיר של רוב השטח שתפס ויסתפק בסריקות מוגבלות בחלק מהכפרים. מקור ביטחוני אמר אמש, כי "הגישה תהיה: לעזוב במהירות, אך לא בבהילות. הכוחות מבינים היטב שזה לא נגמר עד שזה נגמר - ועלינו גם להתכונן לאפשרות של הסלמה מחודשת". עם זאת, במערכת הביטחון מתרשמים שחיזבאללה מעוניין בשימורה של הפסקת האש.

 

הצבא ישים דגש מיוחד על שחרור מהיר של כוחות המילואים שהשתתפו בלחימה וגויסו בצווי חירום. על-פי התוכנית, עד אמצע השבוע הבא ישוחררו יותר מ-80% מיחידות המילואים. החיילים יקבלו קודם לכן חופשה בבית ויתקיים תחקיר ראשוני של הכוחות, גם לנוכח הביקורת הקשה שמשמיעים אנשי המילואים על הכנתם למשימה ועל הציוד שקיבלו.

 

אתמול החלה חזרה של תושבים רבים מהצפון, שעזבו למרכז עקב המלחמה, אל בתיהם. פיקוד העורף שינה את הנחיותיו לציבור, אולם קרא להמשיך ולגלות ערנות.

 

שלב זה תישאר בתוקף הכרזת שר הביטחון עמיר פרץ, על מצב החירום בעורף, לפחות עוד ימים אחדים.

 

נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש אמר אתמול, כי לוחמי החיזבאללה הובסו על ידי ישראל במלחמה הנוכחית. "עומד לקום כוח חדש בדרום לבנון", הדגיש בוש. הנשיא גם ציין, כי המלחמה היתה חלק ממאבק נרחב בין החופש לבין הטרור, וכי "אנחנו יכולים רק לדמיין עד כמה מסוכן היה יכול להיות העימות הזה, אילו היה לאיראן הנשק הגרעיני שאותו היא שואפת להשיג. חיזבאללה תקף את ישראל ללא ידיעת הממשלה (הלבנונית). חיזבאללה החל את המשבר, וחיזבאללה הובס במשבר הזה".

 

לדבריו, איראן וסוריה היו אלה שפרסו את חסותן על לוחמי חיזבאללה, שגרמו לפרוץ המלחמה עם ישראל, כשחטפו את החיילים אלדד רגב ואהוד גולדווסר. בוש אמר את הדברים לאחר התייעצות עם הצוות הביטחוני שלו שהתקיימה בתחילה בפנטגון ולאחר מכן במשרד החוץ. הוא ציין כי ההחלטה על הפסקת האש, שהתקבלה ביום שישי היתה "צעד חשוב קדימה, שיסייע לשים קץ למעשי האלימות. ודאי שאנחנו מקווים כי הפסקת האש תחזיק מעמד. לבנון אינה יכולה להיות דמוקרטיה איתנה, כל עוד קיימת בתוכה מדינה של חיזבאללה", הוסיף.

 

ב-22 באוגוסט אמורה איראן להשיב בפני מועצת הביטחון האם היא מוכנה להפסיק את העשרת האורניום. במידה ותסרב, עשויה מועצת הביטחון לנקוט נגדה סנקציות. על פי מקורות בוושינגטון, ארה"ב ביקשה להגיע להפסקת אש השבוע, כדי שהנושא הלבנוני לא יהיה על סדר היום בעת דיוני מועצת הביטחון על איראן.

 

שמעון פרס, המשנה לרה"מ, ייפגש היום עם שרת החוץ קודנדוליזה רייס בוושינגטון.

 

בנאומו בכנסת אמר אתמול ראש הממשלה אהוד אולמרט, כי המלחמה שינתה את מאזן הכוחות באזור, חיסלה את "המדינה בתוך מדינה" שהקים החיזבאללה והשיבה את הריבונות של לבנון על הדרום. ואולם מנהיג החיזבאללה, שייח' חסן נסראללה, אמר כי לוחמיו השיגו "ניצחון אסטרטגי היסטורי" במלחמתם בישראל. "ניצחנו במלחמה שבה הובסו בעבר צבאות ערביים גדולים", אמר נסראללה.

 

שר הביטחון, עמיר פרץ, אמר אתמול בישיבת סיעת העבודה בכנסת, כי בכוונתו להקים צוות שיבדוק את התנהלות מערכת הביטחון ערב המלחמה בלבנון ובמהלכה. הוא לא ציין מה יהיה מעמד הצוות ומה יהיה הרכבו. ח"כים מהאופוזיציה קראו אתמול לאולמרט לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את תפקוד הדרג המדיני והצבאי במלחמה. לפי חוק ועדות חקירה, הממשלה היא הגוף המוסמך לאשר הקמת ועדה כזאת ולקבוע את הרכבה ואת סמכויותיה

 

3,970 רקטות נורו לעבר צפון המדינה מאז החלה הלחימה בצפון - 901 מהן פגעו ביישובים - כך עולה מנתונים שריכז המחוז הצפוני של המשטרה בחודש האחרון. לפי ספירת "הארץ", 39 אזרחים נהרגו במלחמה. ממשרד הבריאות נמסר, שבכל ימי הלחימה טופלו 4,262 נפגעים אזרחים בחדרי המיון בבתי החולים בצפון הארץ ובמרכזים לטיפול בנפגעי חרדה. 2,773 מהם היו נפגעי הלם וחרדה, 33 נפצעו קשה, 68 בינוני ו-1,388 קל.

 

המקום שנפגע באופן הקשה ביותר מרקטות היא קריית שמונה וסביבתה: 1,012 רקטות פגעו באזור, 372 מהן בשטחה המיושב של העיר ו-354 נוספות בשטחה המוניציפאלי, על צלע ההר שממערב. 25 מתושבי קריית שמונה נפצעו במלחמה ו-81 לקו בהלם. לפי נתוני העירייה, 2003 דירות ניזוקו, כמו גם 151 מכוניות. לאורך המלחמה נותרו בעיר כ-6,000 תושבים מקרב 24 אלף התושבים. אתמול יצאו כ-400 מהם להתרענן.

 

 

סיכום המלחמה

 

חיילים

117 הרוגים, כולל תאונות מבצעיות; מאות נפצעו בקרבות

 

אזרחים

39 אזרחים הרוגים; יותר מ-4,200 פצועים, מהם 33 קשה ו-68 בינוני

 

טילים

3,970 רקטות נורו לעבר הצפון ב-33 ימי הלחימה; 901 מהן פגעו ביישובים

 

לבנון

בין 700 ל-1,100 הרוגים; לפי צה"ל, נהרגו גם כ-500 לוחמי חיזבאללה