לבנון התפרצה שוב

לפני שש שנים יצאנו מלבנון.

עברו שש שנים של שקט מתוח שיצר אשליה שיהיה בסדר.

אך בצד השני של הגבול התחפרו והתחמשו לבנונים שיעים בהנהגת החיזבאללה במטרה לפתוח מערכה נוספת.

לאחר חטיפת שני חיילים והריגת 8 חיילים נוספים ב-13 ביולי 2006, החלה מלחמה נוספת בלבנון במטרה לשחרר את החיילים החטופים ולאלץ את מדינת לבנון לפרוק את חיזבאללה מנשקו ולהושיב את צבא לבנון על הגבול עם ישראל.

 

 

 

הישגי המלחמה - יוסי מלמן הארץ, 17.7.11

חטיפתם של שני חיילים לא היתה צריכה להצדיק החלטה חפוזה לצאת למלחמה ביולי 2006. למרות זאת, ועם כל הצער על מותם של 121 חיילים ופציעתם של עוד מאות ועל אף הכשלים שנחשפו במהלכה, כפי שתוארו בוועדת וינוגרד - המלחמה הביאה לישראל הישגים.

 

נוסחה להסתבכות - דני רשף חוסן 8.7.07

אין שום הוכחה שאחד הצדדים אכן רוצה במלחמה, אבל כולם מתכוננים לאפשרות. הרי טבעם של מצבים כאלה שכל אי הבנה קטנה היא נוסחה להסתבכות בלתי נשלטת.

 

על החבית - דני רשף מושב חוסן י"ח סיון 4.6.07

כרגע מלחמה בקיץ הקרוב מול חיזבאללה וסוריה בלבנון אפשרית מתמיד. השאלה היא האם הממשלה מוכנה למצב, האם הגדירה לעצמה את סכנותיו, מה תעשה בהתדרדרות מהירה בלבנון היוצאת משליטה, כיצד תתייצב מול ארה"ב.

 

אל תמהרו להפיק לקחים - אביעזר יערי הארץ 11.10.06

לכאורה, כבר עתה אנחנו יכולים להעריך את התפוקה האסטרטגית של מלחמת לבנון השנייה. מצד אחד, הרחקנו את חיזבאללה מגבול ישראל, הבאנו להחלטת או"ם ראויה שאיפשרה כניסת כוחות לדרום לבנון, חיזקנו את סיכוייה של ממשלת לבנון, הרסנו חלק מהתשתיות ששימשו את חיזבאללה ועוד. מצד שני, לא יצרנו ניצחון מכריע, כוח ההרתעה שלנו נחלש והתברר שצה"ל אינו מוכן כהלכה ומצב הרוח הלאומי משקף חולשה.

 

איך התקפלנו - אלוף בן ועקיבא אלדר הארץ 1.10.06

בשבועות החולפים ערך "הארץ" תחקיר מקיף, שבו שוחזר תהליך קבלת ההחלטות באמצעות שיחות עם בכירים במשרד החוץ, במשרד ראש הממשלה ובמערכת הביטחון, כמו גם עם דיפלומטים זרים בישראל, בארה"ב ובמרכז האו"ם.

 

התבוסה שלא היתה - דני מור הקיבוץ 31.8.06

הממשלה הנוכחית מנסה לתקן את השגיאות של הממשלות הקודמות. אי אפשר לתקן אותם ביום אחד, ולא בשנה, ואפילו לא בקדנציה אחת. אם נלך לבחירות עכשיו את מי נבחר? את ביבי? את ברק? לא היה לנו די מהם? צריך לדרוש מהממשלה שתמשיך במה שהיא התחילה – לדאוג שצבא לבנון ישב בגבול הצפון, לדאוג שחיזבאללה יפורק מנשקו, להמשיך בהתנתקות מהפלשתינים ולהגן על גבולות המדינה.

 

מלחמה מצוינת - צור שיזף מעריב 27.8.06

זו היתה מלחמה מצוינת. אחת הכי טובות שהיו לנו. אולי הכי טובה. קודם כל, היא היתה זולה... שנית, היו מעט אזרחים וחיילים הרוגים. 156 הרוגים זה מספר כואב, אך למעשה גם בדם שילמנו פחות מכל מלחמה - כולל האינתיפאדות.

 

אם הם ילכו, מי יבוא? - יורם קניוק וואיינט 26.8.06

כל כך הרבה חכמים היודעים הכל עושים מדינה מבולבלת ועצובה. מכל המהומה שקמה מהרעה שנפלה עלינו, נראה שיש למצוא אשמים - ואז הכל יבוא על מקומו בשלום. אם יתפטרו ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, מי ינהיג את המדינה המסכנה הזאת? מי שיכול לבוא היום, אחראי לרעה כמו אלה שישבו לרגע ההוא ליד ההגה.

 

החמצנו את השלום עם סוריה - דני מור שער הגולן 26.8.06

עכשיו אנחנו רואים בבהירות רבה יותר כמה חסר לנו השלום עם סוריה. אם היינו נמצאים בשלום עם סוריה לא היה עובר דרכם נשק מאיראן לחיזבאללה, החיזבאללה לא היו מאיימים עלינו ואיראן לא היו יכולים להיעזר בסוריה כדי לאיים על ישראל.

 

מי ניצח? - מטי קינג קיבוץ דן 24.8.06

כותב שורות אלו החליט לצאת מהדפרסיה, לתלות דגל על החלון, לטייל ביישובי הצפון ולסתום את הפה לכל אותם קשקשנים בתקשורת ובפוליטיקה.

 

ארבע אפשרויות - דני רשף מושב חוסן 24.8.05

מהרגע שראש הממשלה הכריז על השעיית תוכנית ההתכנסות נותרה הממשלה בלי סדר יום מדיני. בחלל המדיני שנוצר אך טבעי שיצופו שפע של יוזמות ורעיונות מבחוץ ומבפנים שידחקו את הממשלה לעמדת התגוננות מדינית מתמשכת. מחיר המלחמה והצורך לעצב מחדש את תקציב המדינה מוטטו את סדר היום הכלכלי חברתי של הממשלה וסימני ההתפוררות ואובדן הכיוון ניכרים בכל מקום. למעשה נמצאת הממשלה כתוצאה מהמלחמה במאבק הישרדות ובמבוי סתום בכל התחומים לרעת מדינת ישראל. יש לממשלה ארבע אפשרויות להתמודד עם המצב.

 

קול תרועת התבוסה - דני מור שער הגולן 24.8.06

התחלנו את המלחמה בהיבריס הרסני ועכשיו אנחנו שרויים בטרואיזם פלצני שדוגמה קטנה והרסנית שלו היתה פרשת המניות של הרמטכ"ל – כל אחד יודע איך היה צריך לנהל את המלחמה הזאת – כולם נעשו כל כך צודקים.

 

חלוץ, תעשה טובה! - דני רשף מושב חוסן 22.8.06

חלוץ, תעשה טובה לכולנו ולך הביתה! לא בגלל שגיאות העבר שכן אף אחד לא חסין משגיאות. בעיקר לך הביתה מפני שאיבדת את האמון של חלק משמעותי מהעם והצבא. יהיה בלתי אפשרי לנהל תהליך אמיתי של הפקת לקחים מולך.

 

יש לנו הנהגה אחראית - דני מור שער הגולן 20.8.06

צריך וועדת חקירה שתבדוק מה קורה לעם הזה כאשר הוא מגלה שהמנהיגים שהיו לו בשנים האחרונות שקעו בבוץ הפלשתיני והתעלמו מהסכנה האיראנית/חיזבאלנית/סורית שגדלה למימדים כל כך מסוכנים ורוצה לפטר את הממשלה שאיננה מתעלמת מהסכנה.

 

הפסקת אש בצפון - עמוס הראל ושמואל רוזנר הארץ 15.8.06

"אנחנו יכולים רק לדמיין עד כמה מסוכן יכול היה להיות העימות הזה, אילו היה לאיראן הנשק הגרעיני שאותו היא שואפת להשיג. חיזבאללה תקף את ישראל ללא ידיעת הממשלה (הלבנונית). חיזבאללה החל את המשבר, וחיזבאללה הובס במשבר הזה".

 

ניצחנו - גל בדר גבעת חיים מאוחד 14.8.06

עברנו רעידת אדמה. יותר מרעידת אדמה. משהו עצום קרה פה. אחרי 40 שנה של ויכוחים עד כמעט מלחמת אחים תוך כדי לחימה בלתי פוסקת קרתה המלחמה הזאת. פתאום עברו לנו על איזה קו אדום בלתי נראה. לא צבאות ערב קמו עלינו עוד פעם לכלותינו. היה עוד אירוע בתוך שרשרת ארוכה, עוד עקיצה כואבת מאיזה ברחש ענק (אולי עכביש). חטפו לנו שני חיילים בלבנון. משהו שאחרי השנים האחרונות, לכאורה היינו יכולים לספוג. כמעט זניח ביחס לאוטובוסים שהתפוצצו פה. וכולנו התגייסנו. כאילו במטה קסם הפעילו אותנו. כאילו הפנטו אותנו כשהיינו קטנים ועכשיו לחשו לנו את המסר הסודי עם איזה מילת קוד שמפעילה אותנו. והאמת היא שזה בערך מה שקרה.

 

הרוגי המלחמה

 

אדוני ראש הממשלה - דני רשף מושב חוסן 9.8.06

הטענה שצה"ל לא הגיש תוכניות התקפיות לקבינט ולכן המלחמה מדשדשת בעצלתיים היא טענה שאסור לראש הממשלה להשמיע באף מקרה... תפקידו לדפוק על השולחן ולדרוש תוכניות מתאימות.

 

מול המלכוד הבא - דני רשף מושב חוסן 2.8.06

מלחמת לבנון השנייה ספק אם תהיה בראש גאוותנו, היא מתנהלת בעצלתיים, בהססנות, תוך בזבוז זמן מדיני ומבצעי יקר, חסרת יוזמה מספקת וכמעט נטולת דמיון. במהלך הלחימה השתנתה התפיסה המבצעית מספר פעמים. נראה שההישג, במידה ויהיה כזה, יושג יותר מכוח העמידה של העורף בשחיקה שגוזר עלינו החיזבאללה מאשר מהתעוזה והדמיון המבצעי של צה"ל בחזית.

 

אין מלחמה יותר צודקת מזו - אלוני זמורה חיפה 1.8.2006

הכתבים והעיתונאים הבכירים של המדינה... התבלבלו, הם שומרים על ניטרליות מובהקת, סימטרית... בשם הדמוקרטיה והאיזון הקדוש וחופש העיתונות הם מביאים גלריות של פרשנים, שמשמיצים את הממשלה ואת חיילי צה"ל ומפקדיו שמקריבים בדיוק באותם הרגעים את חייהם למענם. בזמן שנוחתים אלפי טילים ביישובינו מתקיימת מלחמה על קיומנו, הם חוששים לגלות אמפטיה לחיילי צה"ל ולאזרחי המדינה שמחיפה צפונה.

 

שייקחו דוגמא מהזונות - גי מילייר מצרפתית מרים יחיל-ווקס, 31 ביולי 2006

גי מילייר הוא איש זועם. כרודף אמת הוא שונא את השקר, הצביעות והעוול. משום כך הוא, שאינו יהודי, לקח על עצמו לחשוף את צביעותם של הצרפתים ולהציג את האמת כהווייתה. גי מילייר הוא פילוסוף והוגה דעות שמעז לבקר את האיסלאם הקיצוני במדינה שבה הרוב והשלטון נכנעים לו.

 

"האנשים הצבועים ביותר שעל כדור הארץ" - מיכאל בהה (MICHAEL BĖHE) עיתונאי נוצרי לבנוני מביירות  30.7.2006

הפוליטיקאים, העיתונאים והאינטלקטואלים של לבנון קבלו בימים אלה את שוק חייהם. הם ידעו היטב שחיזבאללה הקימה מדינה עצמאית בתוך ארצנו. מדינה שכוללת מיניסטריונים ומוסדות מקבילים, בכפילות לאלה של לבנון. מה שלא ידעו - והם מגלים הודות למלחמה זו (דבר שמשתק אותם בגלל ההפתעה  והפחד) אלה מידות ההרס העצמי.

 

הפעם זה אחרת, הפעם אין ברירה - ארי שביט הארץ 28.7.06

"אל תגידו שאנחנו ניצחנו את צה"ל. שהפכנו את ישראל לחברה של קורי עכביש. אלה דיבורים זולים של טוקבקים. דיבורים רהבתניים של נסראללה. היציאה מלבנון הביאה שש שנים של שקט. שש שנים זה החיים של 150 בחורים. אז היינו כובשים, היום אנחנו נלחמים על הבית" * שלוש ממנהיגות "ארבע אמהות" מוצאות את כל ההבדלים.

 

המוסר השתנה - אורנה שמעוני מעריב 27.7.06

הערך המוסרי חייב להיות גם כלפי הלוחמים שלנו, אנו חייבים לשמור ככל יכולתנו על חייהם. לכן, לפני כל קרב יש לזרוק את הכרוזים ולדרוש מהחפים מפשע לפנות בתיהם, ואחר כך להפגיז גם אם נשארו תושבים.

 

לא היה מחדל - גברי ברגיל מעריב 25.7.06

גברי ברגיל סבור כי רק ההבלגה שישראל הפגינה לאחר הנסיגה מלבנון אפשרה המבצע הנוכחי.

 

כאילו מדינה - דני רשף מושב חוסן 24.7.06

לבנון היא מדינה עצמאית מאז 1943 אבל עד כה היא טרם יישמה, באמת, את ריבונותה על כל שטחיה ובכל התחומים. הזהות הלאומית הלבנונית לעולם לא היתה חד משמעית ותחושת הזדהות עם סוריה היתה תמיד, בכל העדות, מרכיב בסיסי בפוליטיקה הלבנונית בצד הזהות העדתית שבאה לרוב במקום הראשון.

 

ההחמצה הגדולה - דני רשף מושב חוסן 20.7.06

מדינת ישראל נהנית במלחמה התורנית האחרונה מגיבוי בין לאומי שלא היה לה מעולם בעבר. החברה הישראלית נחושה לשלם את המחיר ובאמת לשנות את הכיוון בלבנון ומפגינה אחדות שגם היא לא היתה מובנת מאליו בעבר. צה"ל, לעומת זאת, עושה הכל כדי להחמיץ את חלון הזמן הפוליטי ולבזבז את הנחישות בישראל ובמקום לנהל מלחמה נמוכת עוצמה נגד גרילה, שעליה נכתב כה רבות, הוא מנהל מלחמת אוויר מותאמת לאיום הגרעיני האירני וכמעט חסרת ערך נגד מחבלים במערות המשגרים ממסגרת ברזל מאולתרת טילים פשוטים מבוססים על טכנולוגיה של מלחמת העולם השנייה.

 

לצרף את סוריה לקואליציית המדינות המתונות - רן בית-אש ירושלים 19.7.06

הסורים הם גורם המפתח להסדר במזרח התיכון אם נוכל להזיז את הסורים לכוון קואליציית המדינות המתונות שהם ירדן, מצרים ואולי אף סעודיה. אפשר ליצור מזרח תיכון טוב יותר שאפשר לחיות בו חיים נורמאליים.

 

ישראל חזקה - אמנון דנקנר מעריב 17.7.06

הנחישות והתבונה הממשלתית נענית באורח מעורר כבוד על ידי הציבור הישראלי, כולל זה הסובל מאש חיזבאללה בימים האחרונים. הציבור לא היה מגיב כך, לולא הבין כי הממשלה עושה את הדבר הנכון והצודק.

 

בכל אשמות "ארבע אימהות"? - אורנה שמעוני מעריב 17.7.06

ההישג הגדול ביותר של דורנו היה היציאה מלבנון. זו לא היתה בריחה, אלא תוצאת תכנון מדויק של ראש הממשלה וצה"ל.

 

מבצע "צבירת נכסים" - דני רשף מושב חוסן 17.7.06

להסב את המשך הלחימה מהרס וגביית מחיר לצבירת נכסים ביטחוניים, מודיעיניים ופסיכולוגיים.

 

מתווכחים עם עצמם - דני רשף מושב חוסן 16.7.06

נראה שיותר משאתה מתווכח עם העובדות, יותר משאתה באמת מבין את '4 אמהות'  אתה מתווכח עם עצמך ועם דימוי השמאלן הווירטואלי כפי שהוא בעייני רוחך ומערבב מכל הבא ליד את אוסלו,  ביילין ומחנה השמאל בתקשורת לכדי מיקשה אחת.

 

עכשיו תורינו - גל בדר גבעת חיים מאוחד 15.7.06

אנחנו קראנו ליציאה (גם אם חד-צדדית) מלבנון ומעזה וממשיכים לקרוא ליציאה מרוב אזורי יהודה ושומרון. בצדק קראנו. הסתכלנו על המציאות ביושר והבנו שאין דרך אחרת. עכשיו תורינו לדעת שאנחנו (מדינת ישראל) צודקים ושאין ברירה. תורינו להאמין בצדקת הדרך.

 

השפלה אחת יותר מדי - עמוס הראל ואבי יששכרוף הארץ 14.7.06

מעט מאוד פוליטיקאים מסוגלים לעמוד במכבש הלחצים הכפול של אבידות והשפלה לצה"ל, לצד הדלפה מוקדמת על המלצות הצבא לצעדים חריפים

 

לבנון לא מתנתקת - אורנה שמעוני מעריב, 13.7.06

אורנה שמעוני קוראת לפעול בכוח נגד חיזבאללה אך לזכור שהמטרה היא החזרת החטופים וגבול בטוח.