נאום שרון בכנס הרצליה

 

שירות "הארץ", הרצליה, 18.12.03

 

 

ערב טוב. אני מברך את מארגני הכנס על המפגש החשוב והמעניין שערכתם כאן. בשלושת הימים האחרונים דנתם במצבה של ישראל. אני, כראש ממשלה, אחראי לתכנון ולביצוע של מהלכים שיעצבו את דמותה של ישראל בשנים הבאות.

 

משימת כולנו היא עיצוב פניה של מדינה ישראל היהודית והדמוקרטית. מדינה שבה יש חלוקה שווה של הנטל, קבלת הזכויות ונשיאה בחובות על ידי כל המגזרים באמצעות שירות לאומי מסוג כזה או אחר, מדינה שיש בה מערכת חינוך טובה ויעילה המחנכת דור צעיר, ערכי וחדור גאווה לאומית, המוכשר להתמודד עם האתגרים של העולם המודרני. מדינה שכלכלתה מותאמת למשק הגלובלי המתקדם של המאה ה-21, שהתוצר לנפש בה חוצה את קו 20 אלף הדולרים ועומד ברמה שווה למדינות אירופה המפתוחות ביותר. מדינה קולטת עלייה שמהווה מרכז רוחני ולאומי לכל יהודי העולם ומוקד משיכה לרבבות עולים כל שנה. העלייה היא היעד המרכזי של מדינת ישראל. זו המדינה שנרצה לעצב, זו המדינה בה ירצו לחיות ילדינו.

 

אני יודע, יש לעיתים נטייה לצמצם את כל בעיותיה של מדינת ישראל לתחום המדיני, מתוך מחשבה שכאשר בעיותיה של ישראל עם שכנותיה וביחוד עם הפלשתינאים, יפתרו מאליהם שאר הנושאים שעל סדר היום. אני עצמי לא מאמין בכך. בפנינו אתגרים נוספים החייבים לקבל מענה - בכלכלה, בחינוך הדור הצעיר, בקליטת עלייה, בהגברת הלכידות החברתית ובשיפור יחסי יהודים וערבים בישראל.

 

כמו כל עם ישראל, אני כמה לשלום. אני רואה חשיבות עצומה לנקיטת כל הצעדים שיביאו להתקדמות לקראת פתרון הסכסוך עם הפלשתינאים, אך נוכח האתגרים הנוספים העומדים לפנינו, אם הפלשתינאים לא יעשו מאמץ דומה לפתרון הסכסוך, אינני מתכוון לחכות להם עד בוש.

 

לפני כ-7 חודשים אישרה הממשלה בראשותי את תכנית מפת הדרכים לשלום, המבוססת על נאום הנשיא בוש מיוני 2002. זוהי תכנית מאוזנת, היא התקדמות מדורגת לשלום שישראל והפלשתינאים התחייבו לבצעה. יישום מלא ואמיתי של התכנית מהווה את הדרך הטובה ביותר להגיע לשלום אמת. מפת הדרכים היא התכנית המדינית היחידה שהתקבלה על ידי ישראל, הפלשתינאים, האמריקנים ומרבית מדינות העולם.

 

אנו מוכנים להתקדם ביישומה. שתי מדינות - מדינת ישראל ומדינה פלשתינית, המתקיימות זו לצד זו בשקט ביטחון ושלום. מפת הדרכים היא תכנית ברורה, הגיונית ולכן ניתן וחובה ליישמה. התפיסה העומדת מאחוריה היא "רק בטחון יוביל לשלום" ועל פי הסדר הזה, ללא השגת בטחון מלא, במסגרתו יפורקו ארגוני הטרור, לא ניתן יהיה להגיע לשלום אמיתי, שלום לדורות. זו מהות מפת הדרכים.

 

התפיסה ההפוכה, לפיה עצם חתימת הסכם שלום תביא יש מאין לביטחון, נוסתה כבר בעבר ונחלה כשלון חרוץ. כך יהיה גורלה של כל תכנית אחרת שתדגול בתפיסה זו. מדובר בתכניות המוליכות שולל את הציבור ונוטעות בו תקוות שווא. לא יהיה שלום לפני מיגור הטרור.

 

הממשלה בראשותי לא תתפשר על מימוש מפת הדרכים על כל שלביה. על הפלשתינאים לעקור מן השורש את גופי הטרור וליצור חברה שומרת חוק, הנאבקת באלימות ובהסתה. שלום וטרור לא הולכים יחד.

 

העולם מאוחד כיום בתביעה הנחרצת מהפלשתינאים לפעול להפסקת הטרור וביצוע הרפורמות. רק הפיכתה של הרשות הפלשתינית לרשות אחרת תאפשר התקדמות בתהליך המדיני. הפלשתינים חייבים לבצע את המוטל עליהם. ביצוע מלא ושלם יוביל בסופו של התהליך לשקט ושלום. התחלנו ביישום מפת הדרכים בעקבה, אך ארגוני הטרור שחברו ליאסר ערפאת, שיבשו את התהליך בסדרת פיגועי טרור מהאכזריים שהכרנו.

 

במקביל להעלאת התביעה מהפלשתינאים בתחום חיסול ארגוני הטרור, ישראל נוקטת ותמשיך לנקוט במעשים לשיפור מהותי בתנאי החיים של האוכלוסיה הפלשתינית. ישראל תסיר סגרים וכתרים ותוריד את מספר המחסומים, נשפר את יכולת התנועה של האוכלוסיה הפלשתינית, כולל מעבר סחורות ואנשים, נפעל להרחבת שעות הפעילות במעברים הבינלאומיים, נאפשר למספר רב של סוחרים פלשתינאים לנהל חיי כלכלה ומסחר תקינים וסדירים עם שותפיהם בישראל, ועוד. כל הצעדים הללו נועדו לאפשר תנועה טובה יותר וחופשיה של האוכלוסיה הפלשתינית שאינה מעורבת בטרור.

 

בנוסף, אנו נמסור בכפוף לתיאום בטחוני ערים פלשתיניות לאחריות בטחונית פלשתינית. ישראל תעשה את כל המאמצים כדי לעזור לפלשתינאים ולהניע את התהליך.

 

ישראל תעמוד בהתחייבויות שנטלה על עצמה. אני התחייבתי בפני נשיא ארה"ב, כי ישראל תפרק את המאחזים הלא מורשים. אני מתכוון ליישם התחייבות זו. מדינת ישראל מתנהלת על פי החוק ונושא המאחזים אינו יוצא מכלל זה. אני מבין את הרגישות, ננסה לעשות זאת בדרך שתכאיב פחות, אך המאחזים הבלתי מורשים יפורקו, נקודה.

 

ישראל תעמוד בכל התחייבויותיה, גם בנושא הבניה בהתנחלויות. לא תהא בנייה מעבר לקו הבניה הקיים, אין הפקעות קרקע לבנייה, אין תמריצים כלכלים מיוחדים ואין בניה של התנחלויות חדשות.

 

אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזו לפנות אל הפלשתינאים ולומר שוב כפי שאמרתי בעקבה, אין לנו עניין לשלוט בכם. אנו מעוניינים שתנהלו את חייכם בעצמכם במדינה משלכם - מדינה פלשתינית דמוקרטית, בעלת רציפות טריטוריאלית ביהודה ושומרון והגיון כלכלי, המקיימת עם ישראל מערכת יחסים נורמלית של שקט, ביטחון ושלום. זינחו את דרך הטרור ובואו נעצור יחד את שפיכות הדמים, בואו נתקדם יחד לעבר השלום.

 

אנו רוצים להתקדם במהירות ביישום מפת הדרכים לקראת שקט ושלום אמיתי. אנו מקווים שהרשות הפלשתינית תבצע את חלקה, אבל אם גם בעוד מס' חודשים ימשיכו הפלשתינאים לא לבצע את חלקם במפת הדרכים, אז תיזום ישראל מהלך בטחוני חד צדדי של התנתקות מהפלשתינאים.

 

מטרתה של תוכנית ההתנתקות היא להפחית ככל ניתן את הטרור ולהעניק לאזרחי ישראל את מירב הביטחון. תהליך ההתנתקות יוביל לשיפור רמת החיים ויעזור לחיזוק הכלכלה בישראל.

 

הצעדים החד צדדים שישראל תנקוט במסגרת תוכנית ההתנתקות יהיו בתיאום מירבי עם ארה"ב. אסור לנו לפגוע בתיאום האסטרטגי עם ארה"ב. צעדים אלה יגבירו את הביטחון של תושבי ישראל ויקלו על צה"ל וכוחות הביטחון במילוי המשימות הקשות העומדות בפניהם. תכנית ההתנתקות נועדה להעניק מקסימום בטחון וליצור מינימום חיכוך בין ישראלים ופלשתינאים.

 

אנו מעוניינים בקיום משא ומתן ישיר, אך אין בכוונתנו להפקיד את החברה הישראלית כבת ערובה בידי הפלשתינאים. כבר אמרתי, לא נחכה להם עד בוש.

 

תכנית ההתנתקות תכלול פריסה מחודשת של כוחות צה"ל בקווי ביטחון חדשים ושינויים בפריסת הישובים כך שיפחת ככל הניתן מספר הישראלים הנמצאים בלב האוכלוסיה הפלשתינית.

 

נשרטט קווי ביטחון ארעיים וצה"ל יערך על קווים אלו. הביטחון יסופק על ידי פריסת צה"ל, גדר הבטחון ומכשולים פיזיים אחרים. ההתנתקות תפחית את החיכוך בינינו לבינם.

 

הפחתת החיכוך תחייב מהלך קשה מאין כמוהו של שינוי בפריסת חלק מהיישובים. אני רוצה לחזור על דברים שאמרתי בעבר, בהסדר עתידי ישראל לא תשאר בכל המקומות בהם אנו נמצאים היום. העתקת ישובים תעשה בראש ובראשונה על מנת לשרטט קו בטחון יעיל ככל הניתן, שיצור את אותה התנתקות בין ישראל לפלשתינאים.

 

קו ביטחון זה לא יהיה גבול הקבע של מדינת ישראל, אך עד שלא יתחדש ישום מפת הדרכים, צה"ל יהיה פרוס לאורכו של קו זה.

 

יישובים שיועתקו הם כאלה שבכל מתכונת אפשרית של הסדר עתידי וסופי לא יכללו בשטח מדינת ישראל. במקביל, במסגרת תוכנית ההתנתקות, ישראל תחזק את שליטתה באותם חלקי ארץ ישראל שיהוו חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל בכל הסדר עתידי. אני יודע שאתם רוצים לשמוע שמות, אך כדאי להשאיר משהו גם לאחר כך.

 

ישראל תאיץ מאד את בניית גדר הביטחון - אפשר לראות את הדבר קורם עור וגידים כבר היום. השלמת הגדר תאפשר לצה"ל להסיר מחסומים ולהקל על חיי היומיום של האוכלוסיה הפלשתינית שאינה נגועה בטרור.

 

על מנת שהפלשתינאים יוכלו לפתח את חיי הכלכלה והמסחר שלהם וכדי שלא יהיו תלויים באופן בלעדי בישראל, נשקול במסגרת תוכנית ההתנתקות לאפשר, בתיאום עם ירדן ומצרים, מעבר חופשי יותר של אנשים עם סחורות דרך המעברים הבינלאומיים, תוך נקיטת אמצעי הביטחון הדרושים.

 

אני רוצה להדגיש כי תוכנית ההתנתקות היא מהלך בטחוני ולא מהלך מדיני. הצעדים שינקטו לא ישנו את המציאות המדינית בין ישראל ובין הפלשתינאים ולא יסכלו את האפשרות לחזור וליישם את מפת הדרכים ולהגיע להסדר בהסכמה. תכנית התתנתקות אינה מונעת את יישום מפת הדרכים, אלא היא צעד שישראל תנקוט בהעדר אפשרות אחרת על מנת לשפר את ביטחונה. תכנית זו תמומש רק במקרה שהפלשתינאים ימשיכו לגרור את רגליהם וידחו את יישום המפה.

 

ברור שבתוכנית ההתנתקות הפלשתינאים יקבלו פחות בהרבה ממה שיוכלו להשיג במשא ומתן ישיר על מפת הדרכים. יתכן שחלקים מתוכנית זו, שנועדו לספק את מירב הביטחון לאזרחי ישראל, יבוצעו כבר תוך כדי הניסיון ליישם את מפת הדרכים, וזאת על פי הנסיבות שיווצרו.

 

גבירותיי ורבותיי, נסיון חיי לימד אותי שלשלום כמו למלחמה צריך ללכת בהסכמה רחבה. אנו חייבים לשמור על אחדותנו, גם אם מתחולל בקרבנו ויכוח פנימי נוקב. בשלושת השנים האחרונות העמידו אותנו ארגוני הטרור הפלשתינים בנסיון קשה. תוכניתם לשבור את רוחה של החברה הישראלית לא צלחה. אזרחי ישראל ידעו לעמוד בפרץ, לתמוך זה בזה, להושיט יד, להתנדב ולתרום. אני מאמין כי בדרך זו מאוחדים עלינו להמשיך גם היום. בין אם נוכל להתקדם במפת הדרכים ובין אם נצטרך ליישם את תכנית ההתנתקות, הניסיון מלמד אותנו שיחד, בהסכמה לאומית רחבה, אפשר לעשות דברים גדולים. בל נשגה באשליות, כל דרך תהיה מסובכת, רבת מכשולים ותחייב הפעלת שיקול דעת ואחריות. אני בטוח, שכפי שהצלחנו לעמוד באתגרים שעמדו בפנינו בעבר, נעמוד יחד ונצליח גם היום. בדרכנו ילוו אותנו תמיד הדברים שאמר ראש הממשלה, דוד בןגוריון, יום אחרי הכרזת העצמאות: "שומה בימים אלה רק לבנות גאווה ואמונה תוך אחווה יהודית את מדינת ישראל, ולהגן עליה בנפשנו ובמאודנו כל עוד יהיה צורך בכך. אנו עומדים עדיין במערכה כבדה, מערכה כפולה - מדינית וצבאית. אל נקשט עכשיו את מעשינו, בוודאי את דיבורינו, בשמות רבי צלצול. נצניע לכת.

 

הגענו למה שהגענו בעומדנו על שכמם של דורות שקדמו לנו, והשגנו אשר השגנו באשר קיבלנו ושמרנו על מורשת יקרה, מורשת אומה קטנה, רבת סבל ונסיונות אך גדולה ונצחית ברוחה, חזונה, אמונתה וסגולות נפשה". גם אני מאמין גדול בחוסנה של האומה הקטנה והאמיצה הזאת, רבת הסבל והנסיונות. אני בטוח שמאוחדים בכוח האמונה, נוכל להצליח בכל דרך שנבחר. תודה רבה וחג חנוכה שמח.