קיבוצניקים מתפקדים לליכוד: נשפיע "כמו פייגלין"

 

אלי אשכנזי, הארץ, 21.9.04

 

כ-200 קיבוצניקים אנשי שמאל מתכוונים להתפקד לליכוד ולתמוך בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה אריאל שרון במרכז הליכוד

 

כ-200 קיבוצניקים אנשי שמאל מתכוונים להתפקד לליכוד ולתמוך בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה אריאל שרון במרכז הליכוד. כך אמר דני מור, חבר קיבוץ שער הגולן ופעיל ב"יום השביעי", ארגון שמאל שחבר ליוזמת ההתפקדות לליכוד בקיבוצים. את היוזמה העלתה חוה גל-עוז מקיבוץ אשדות יעקב מאוחד ויחד עמה התאספה חבורה של כ-10 אנשים.

 

"אני מקווה שלא הוציאו עלי פולסא-דנורא. אמרו עלי כבר הכל: חומייניסטית, פשיסטית, כלנתריסטית. מישהו אפילו השווה את זה להתפקדות למפלגה הנאצית לפני 60 שנה" - מסכמת גל-עוז את התגובות להן זכתה מאז יצאה עם יוזמתה להתפקד לליכוד. "ציפיתי לתגובות קשות, אבל ודאי לא כאלה", אומרת גל-עוז, בעבר פעילה במפלגת העבודה.

 

יהיה ביטוי לכוח השפוי

 

משה פייגלין ומחנהו הם הדגם של גל-עוז וחברי קיבוצים נוספים מהצפון: "אם נהיה כוח כמו הכוח שיש לפייגלין, יהיה ביטוי לכוח השפוי. פייגלין הביא למרכז הליכוד 129 קולות, רק אחד שהיה בחו"ל לא התייצב, כל השאר קיבלו פקודה ובאו. אני רואה את זה ושואלת - איך אני לא יכולה להשפיע במדינה שלי? בשנים האחרונות, מאז עליית שרון לשלטון, אני מתוסכלת - אני לא מסוגלת להשפיע. אני חסרת אונים. היום יש לי עבודה טובה עם משכורת טובה, אני לא מאלה שמתפקדים לליכוד כדי לקבל ג'וב", אומרת גל-עוז, כלכלנית, שבעבר עבדה בקרן התק"ם ועסקה בהסדרי חובות הקיבוצים מול הבנקים והמדינה. בארבע השנים האחרונות היא עובדת בחברה העוסקת בייעוץ כלכלי לקיבוצים.

 

היוזמת גל-עוז, בעבר פעילה בעבודה

תצלום: אלון רון

 

מאז התפרסמה יוזמתה של גל-עוז בעיתון "הקיבוץ", התעורר ויכוח סוער בתנועה הקיבוצית. נטען אמנם כי היוזמה לא סוחפת אחריה רבים, אולם חברי קיבוצים אומרים כי מדובר ביריב אידאולוגי חריף, וכי אין לשכוח שבעבר, הוציא רעה את דיבתם של הקיבוצניקים ה"מיליונרים".

 

לטבוע בביצה

 

"מי שנכנס לביצה מעופשת, במקרה הטוב יטבע בה, ובמקרה הרע יהפוך לחלק ממנה", הגיבו שבולת אדלמן, מזכירת מחוז הקיבוצים ב"עבודה", וחניק מרשק, הרכזת הארגונית במחוז. תגובתן מופנית "לידיעת התוהים, מחפשי הכיוון והחולמים". השתיים מזכירות כי שיטת הבחירות הישירה אינה קיימת עוד, ובבחירות הבאות ההצבעה תהיה עבור מפלגות בלבד. "הצטרפות לליכוד היא תמיכה בצחי הנגבי, שעל מעלליו פירסם מבקר המדינה את דעתו הנחרצת", כותבות השתיים. "הצטרפות לליכוד היא תמיכה בנתניהו, שדוגל במדיניות חברתית-כלכלית, המנוגדת לאורח חיינו ולערכי תנועת העבודה. זו הצטרפות לעוזי לנדאו ולפייגלינים, ללימור לבנת המובילה מדיניות חינוך כושלת ולישראל כץ הפועל להריסת החקלאות והחקלאים בישראל". לדברי שתי הפעילות, מחוז הקיבוצים הביע את תמיכתו בהתנתקות ובכניסה לממשלת אחדות, למען חיזוקו של ראש הממשלה.

 

לדברי חוה גל-עוז, "דברים רבים השתנו מאז ימי 'בלי חירות ומק"י'. אני כילדה בזמן הפילוג, ראיתי מכות והתפלגויות. אבי קרא עד יום מותו את 'על המשמר'. היום אני משתייכת למחנה ארץ ישראל השפויה".

 

"אז בגין אמר דברים קשים על הקיבוצים, אבל פרס הוא שהרס את התנועה הקיבוצית", טוען מור, פעיל שמאל אדוק, שבשנות ה-80 עמד עשרות שבתות בצומת צמח עם שלטים הקוראים לדו-שיח עם אש"ף. לדבריו, "אני מתפקד לליכוד כדי לעזור לשרון בהתנתקות. ראש הממשלה ממלא ומבצע את האידיאולוגיה ותפישות העולם שלי בנושא הזה. אני איש שמאל שמתפקד לליכוד למען מטרה מסוימת. אם שרון יירד מהרעיון - אני ארד מהליכוד". מור אמר כי הוא נחשף "לתגובות שונות ומשונות", אבל לא לאמירות פוגעות.

 

אין התנגדות למדיניות הליכוד

 

ב"היום השביעי" עלה כבר לפני כמה חודשים רעיון ההתפקדות לליכוד. מדובר בגוף שרבים מפעיליו הם חברי קיבוץ ויוצאי "ארבע אמהות", ותומך בהחזרת השטחים כדי לשמור על אופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה, תוך דיאלוג עם המתנחלים. סא"ל (מיל') דני רשף ממושב חוסן מרכז את ההתפקדות לליכוד בארגון.

 

מובילי היוזמה אומרים כי הם אכן מתכוונים להפוך לחברי ליכוד על בסיס תמיכה ברעיון ההתנתקות בלבד - אבל אין להם התנגדות מיוחדת גם לצדדים אחרים של מדיניות הליכוד. על המדיניות החברתית של הממשלה, למשל, אמרה גל-עוז, "אני לא יודעת מה היינו עושים אם היינו מקבלים כלכלה מרוסקת. נכון שב-1984 לפרס היתה עזרה מההסתדרות. היום קשה לעשות עסקת חבילה כזאת". גם למור אין התלבטות בתחום החברתי. לדבריו, אפשר למצוא שותפים לדרך בצד הימני של המפה הפוליטית: "היום השביעי פועל מתחילת האינתיפאדה בהתנחלויות, כמו עופרה ושילה. עשינו שם הרבה חוגי בית. היו לנו שם שיחות מרתקות, ושם גיבשנו את ההכרה שצריך לפעול מתוך הליכוד. מדובר באנשים חמים וטובים. אפשר להגיע להסכמים והבנות".

 

גל-עוז אומרת כי "אחרי החגים נלך עם היוזמה הזאת קדימה. יש פעילים מרכזיים ב'עבודה', שמחכים לראות מה יקרה ואולי יצטרפו. בליכוד היינו יכולים להצטרף לנתניהו, אבל הוא כנראה ידחה אותנו. הוא יעשה טעות, כי מי שרוצה להיות ראש ממשלה לא יכול להתעלם מהקריאה שלנו".