התנתקות כצורך אסטרטגי

 

דווקא תוכנית ההתנתקות תשפר את המצב האסטרטגי של ישראל ותפגע במטרה ארוכת הטווח של ערפאת, המעודד את המשך הטרור

 

אברהם טמיר, מעריב, 17.3.04

 

 

ההתנתקות החד-צדדית, לפי עקרונות ראש הממשלה אריאל שרון, תיחרט בהיסטוריה כתקופת מעבר הכרחית לתהליך שלום, לפי עקרונות הנשיא בוש למפת הדרכים. יסודות ההתנתקות, כפי שכבר אפשר לדעת, הם כדלקמן: דלת פתוחה לשלום על בסיס מפת הדרכים, לפי מתווה הנשיא בוש; הגנת קיומה של ישראל וביטחונה מפני סיכוני מלחמה וטרור, באמצעות קשרי גומלין בין ביטחון פנים מוצק (מדיני, כלכלי, חברתי וצבאי) לבין כישורי צה"ל להעביר מלחמת מגן לשטחי האויב, כדי לבלום סיכוני מלחמה מכל סוג והיקף, החל במקורותיהם; שינוי גבולות הביטחון (שיהיו כרוכים גם בהעתקת רוב או כל יישובי אזור עזה וחלק מאזורי יו"ש), בהתאמה לשטחים שיישארו בשלטון ישראל עבור גבולות הקבע ולמרחבי ביטחון.

 

תוכנית ההתנתקות של שרון תזכה לתמיכה לאומית רחבה בישראל; להמשך קיומה של ממשלת אחדות לאומית, גם אם ינטשו אותה פלגים קיצוניים בגלל הקשר בין ההתנתקות לבין יעדי מפת הדרכים; לתמיכת ארה"ב וסיוע שלה עבור העתקת תשתית אזרחית וצבאית; לתמיכת מצרים וירדן, כדרך יחידה שנותרה להכשרת הקרקע לביצוע מפת הדרכים; לתמיכת האיחוד האירופי, הפדרציה הרוסית, מזכיר האו"ם ומדינות מפתח ערביות ומוסלמיות.

 

להיקף תמיכה זו תהיינה השלכות על שינוי בממשלה הפלשתינית, לעבר נחישות לפרק את תשתית הטרור,להפסיק את פעולות האיבה,ולנתק את הקשרים עם ארגוני טרור בינלאומיים כמו חיזבאללה ואל-קעידה.

 

זמן תקופת ההתנתקות יותנה בתוצאות הכשרת הקרקע למשא ומתן על בסיס מפת הדרכים, לאחר פירוק תשתית הטרור והעתקת תשתית אזרחית וצבאית של ישראל (כולל הקמת תשתית התיישבות בחולות חלוצה).

 

אין להיגרר לתרופות פלא עבור ריצת אמוק להסדרי קבע. הרי למדנו די והותר את שיטות הנהגת ערפאת – מצד אחד, לצבור תמיכה בישראל עבור שאיפות אש"ף למדינה בגבולות 4 ביוני 1967, תוך הרעפת הבטחות לצמצם את היקף זכות השיבה עד למכסה של עשרות אלפי פליטים, וגם נכונותו לתיקוני גבול הדדיים עבור גבולות קבע ביחס של אחד לאחד. ומצד שני, הקניית חופש פעולה לארגוני טרור להגביר את היקף ההשמדה באוכלוסייה היהודית ובצה"ל, כדי לכפות את תנאיו המקוריים למדינה בגבולות 4 ביוני 1967, שבירתה במזרח-ירושלים, ולביצוע זכות השיבה לפי החלטות האו"ם.

 

מן הראוי לקחת בחשבון, שתוכנית ההתנתקות של שרון תבוצע כלשונה וכרוחה ויהיו לה השלכות לקידום שלום כולל ערבי-ישראלי, שבמסגרתו יושג פתרון מדיני וביטחוני למרכיבי הסכסוך משחר ההיסטוריה של התמודדות לאומית ודתית בין לאומנות ערבית לציונות לאומית עבור שלטון בשטחי ארץ ישראל.

 

הכותב, אלוף במיל', היה מנכ"ל ויועץ לביטחון לאומי במשרד רה"מ, ומנכ"ל משרד החוץ