מדינת ישראל קמה כמדינה עצמאית ואחראית לגורלה.

מאז מלחמת ששת הימים תולה ישראל את עתידה ואת גורלה ברצונם של שכניה הערבים: ירצו יהיה שלום לא ירצו תהיה מלחמה.

הגיע הזמן לקחת את גורלנו בידינו - להתנתק מהפלשתינים ולקבוע גבול מדיני בין ישראל לאוכלוסיה הפלשתינית על בסיס דמוגרפי.

בצד אחד של הגבול תהיה מדינת ישראל עם רוב גדול מאוד של יהודים, בצד השני יהיה היישוב הפלשתיני ללא ישובים יהודים בכלל.

 

 

 

כיוונים חדשים - דני רשף מושב חוסן 29.12.05

ההתנתקות מהפלשתינים צריכה להתחיל בתוכנית הדרגתית לניתוק התשתיות המשותפות, לביטול מעטפת המכס ולהפחתת התלות הכלכלית שלהם בנו למינימום האפשרי.

 

בגלל שהבלגנו - עמיר רפפורט מעריב 28/12/2005

אילו התגובה הישראלית על התקפת החיזבאללה בתחילת החודש על שורת יעדים בגבול הצפון, היתה נחרצת ומכוונת גם כלפי מטרות באיזור ביירות, ספק אם היו נוחתות אתמול קטיושות בלב קריית-שמונה. אילו ישראל הייתה שוברת את כללי המשחק ומגיבה באופן חמור באמת על הקסאמים שמקורם בעזה, ולא מסתפקת בהטלת כרוזים, בבומים על קוליים ובהפגזות שרובן סרק, ספק אם משגרי הקסאמים מעזה היו מעזים להמשיך בכך.

 

עד קלנדיה - דני רשף מושב חוסן 19.12.05

כאשר אנחנו משתחררים מהתאווה לקלנדיה ומתווים מחדש את גבולות ירושלים בלי רכס השועפט אנחנו לא מוותרים ולא עושים הנחה לאיש אלא מחזקים באמת את אחיזתנו בירושלים.

 

אל תפחידונו עם חלוקת ירושלים - רן בית-אש ירושלים 15.12.05

מי רוצה לשולט במזרח העיר? מי צריך לפרנס 200 אלף ערבים, מביטוח לאומי, ולדאוג לכל צרכיהם. ערביי מזרח ירושלים הם חלק מערביי השטחים, שלמרות שהם חיים מכיסינו, ועלינו פרנסתם, הם מזדהים עם הפלשתינים ומרגישים כבושים. אם וכאשר מזדמנת להם ההזדמנות להצטרף לטרוריסטים, פעמים רבות הם עשו ויעשו זאת.

 

הבדלים - דני רשף מושב חוסן 7.12.05

אף מפלגה לא הציגה בצורה ברורה את חזונה לישראל 2010 בהקשר לסכסוך עם הפלשתינים. זה מדבר על תהליך 'שלום' ומו"מ 'בגובה העיניים' וזה מדבר על עיצוב גבולות הקבע של ישראל אבל גם מוסיף שלא תהיה יותר 'התנתקות חד צדדית'. קל מאד להתבלבל... הבחירות לכן יתמקדו לא בצורך לחלק את הארץ אלא באופן שנחלק אותה.

 

הסדר ביניים או הסדר קבע? - להבין את תוכנית ההתנתקות -  יאיר רביב יסו"ד 23.11.05

תוכנית ההתנתקות היא אחד המהלכים המכריעים והמעצבים בהיסטוריה של מדינת ישראל. אלפי מאמרים נכתבו עליו, רובם המכריע נקט עמדה - האם אני בעד או נגד התוכנית? מיעוטם המבוטל הסביר - מהי תוכנית ההתנתקות? מדוע עוצבה כפי שעוצבה? לאן היא חותרת וממה היא מנסה להימנע? זאת למרות שדווקא תוכנית ההתנתקות "זועקת" להסבר.

 

אל תשכחי, אל תסלחי - שלומי דסקל מעריב 23.11.05

אפשר להמשיך לבכות על צער הגירוש, ואפשר להסתכל לעתיד ולהפיק לקחים מהעבר

 

האיש שלא ממתין - דני רשף מושב חוסן 22.11.05

מה בדיוק יעשה אריק שרון בעתיד אם יבחר לראש הממשלה קשה מאד לדעת. אפשר אבל להעריך לאור ניסיון העבר מה הוא לא יעשה. הוא לא ישב וימתין לאבו מאזן, לחברה הפלשתינית וליוזמות בין לאומיות חדשות שימלאו את סדר היום המדיני בינינו לפלשתינים. ברגע מסוים, כדרכו בקודש עד כה, ישבור את הכלים  ויכתיב את הכללים עם או בלי הפלשתינים.

 

השרון גדול כ"דה-גול" - רן בית-אש ירושלים 22.11.05

אם אריק היה מין "תריקי" ותחבולן הוא היה מוביל את הליכוד לניצחון סוחף ואחר כך מפצל אותו, אחרי שהיה סוגר עסקת חבילה עם העבודה ושינוי, עמיר פרץ וטומי לפיד ואחרים. שרון שם את כל הקלפים על השולחן הלך על כל הקופה ועל כך מגיע לא כל הכבוד.

 

תקלה אסטרטגית - דני רשף מושב חוסן 16.11.05

רק איזון נכון בין שפע של אינטרסים ביטחוניים, כלכליים ומדיניים, חלקם סותרים, יכולים להביא את המדיניות הביטחונית לכלל מיצוי מלא שסופו הורדת מפלס הטרור לרמות נמוכות ביותר ואולי למיגורו המוחלט.

 

מצלמות מיותרות - דני רשף מושב חוסן 14.11.05

את האינטרס הלאומי שלנו – להתנתק מחיי הפלשתינים בעזה, אנחנו מכופפים לכמה מצלמות של השב"כ שכבר בכתיבת שורות אלו מצא הטרור הפלשתיני אלף דרכים לעשותן כמעט מיותרות.

 

מו"מ במעגל - דני רשף מושב חוסן 28.10.05

מי שקורא לעבור מיד למו"מ על הסכם הקבע, גלוי או בחשאי, קורא לחזור על שגיאות העבר ולהטיח פעם נוספת את הראש בקיר. קורא להתעלם מתנאי היסוד שהכשילו כל כך הרבה פעמים בעבר כל פתרון. ההליכה במעגל אכן יוצרת תחושה של תנועה אבל סופה תמיד באותו המקום לאחר שהאנרגיה והזמן בוזבזו לשווא, כפי שזה במציאות, לצערנו.

 

דמגוגיה מכאן ומכאן - דני רשף מושב חוסן 26.10.05

שכששני פוליטיקאים מהשמאל ומהימין ממחזרים סיסמאות נדושות הם חושבים שכולנו מטומטמים. ששכחנו לגמרי את העבר הקרוב. היינו בהוואי מנותקים מהעולם. לשניהם אין פתרונות אלא רק סל חבוט של אשליות במציאות מדומה.

 

משחק מצרי - דני רשף מושב חוסן 7.10.05

מצרים, זו שידעה לעקור בדם, אש וחיסולים את הטרור המוסלמי מרחובות קהיר וערי מצרים, עדיין מנהלת מו"מ עם השייחים משבט הטראבין על הסגרת מבוקש זה או אחר במקום לעקור מהשורש את התשתית כולה – מראש הנחש המסתתר לו בג'בל הילאל עד אחרון מבריחי ואונסי נערות הליווי.

 

ארץ אחרת - בן כספית מעריב 3.10.05

חמש שנים עברו מאז עלה אריאל שרון על הר הבית, וכל מה שהיה איננו עוד... אריאל שרון היה הגפרור שהצית את הלהבה... תוצאותיו הפתיעו. ומכל האנשים, דווקא אותו שרון הוא שזכה באור מן ההפקר. מאז שהתלקח והבעיר את האזור, ממשיך שרון לזהור באור נגוהות. אכן, אשרי הגפרור.

 

חמאסטן – בעיה שלהם - דני רשף מושב חוסן 18.9.05

לקראת הבחירות ברשות הפלשתינית המיועדות לתחילת 2006 מסבכת את עצמה ישראל שלא לצורך בסוגית השתתפות החמאס בבחירות.

 

התנתקות עד הסוף - ד"ר גיא בכור הדף הירוק 1.9.05

למרבה הצער, לאור מדיניות ממשלת ישראל כיום, ישראל אמנם "מתנתקת" מרצועת עזה, אך נראה כי זו התנתקות לשם התחברות: בין ישראל לעזה יפתחו "מעברים" שיספקו מעבר פועלים לישראל, חברות החשמל והמים כבר הודיעו כי ימשיכו לספק לעזה ולצפון השומרון שירותים כרגיל גם לאחר ההתנתקות, השקל ימשיך להיות הליך חוקי ואולי גם בלעדי בעזה, כספי המע"מ ימשיכו לזרום לשם, ובכוונת ישראל לפתוח "מעבר בטוח" בין עזה ליו"ש.

 

כשלון בריבוע - דני רשף מושב חוסן 25.8.05

מועצת יש"ע הותירה את ציבור המתנחלים לבד לנפשו מבודד משאר חלקי העם כולל הצד הימני שלו. הם נכשלו בבניית גשרים לציבור החילוני ויצרו ניכור שאת עוצמתו אי אפשר עדיין להעריך בין הנוער שלהם למדינה. לא מחאה נגד ההתנתקות הובילו מנהיגי יש"ע אלא מאבק נגד סמכותה וריבונותה של מדינת ישראל מבחינת איתות לבאות.

 

עיניים להם ולא ראו? - שלומי דסקל  וואינט 23.8.05

הנהגה שלא הייתה מסוגלת לראות את הנולד ולהכין את אנשיה אינה ראויה ואיננה רלוונטית עוד.

 

עזה היא רק תרגיל אוגדתי - סבר פלוצקר וואינט 19.8.05

שרון כבר הסביר לעם ישראל למה זה חייב לקרות: משום שהעם היהודי כשל ולא מימש את חזון ההתיישבות ביש"ע. הכישלון הוביל למצב של אין ברירה. אין ברירה אלא לקצר קווים ולסגת, ולכן אחרי 8,000 מפוני עזה יבואו 80 אלף מפוני יהודה ושומרון. לא איש כשרון, מדינאי החושב רק בענק, יסתפק בפחות מכך.

 

יללת צבועים - דני רשף מושב חוסן 20.8.05

ראשי מועצת יש"ע יחד עם פרנסי גוש קטיף דחו כל הצעה להעברה מאורגנת של ישובים, לכל רעיון לשמר את המבנה הקהילתי למרות שחלק מההצעות היו מבחינת הפקרות תקציבית. הלחץ העצום של מועצת יש"ע להחרים את המדינה כולה ואת מנהלת הסיוע בפרט הביא לכך שחלק גדול מהציבור הדתי והאידיאולוגי מצא עצמו מול נעלם גדול שלא התכונן לקראתו ביום הפינוי המר עצמו, כלי משחק במאבק הכוחות של מועצת יש"ע מול ממשלת ישראל.

 

אחריות ציבורית - דני רשף מושב חוסן 7.8.05

תרבות הלינץ' היא נגזרת של תרבות הפוגרום. להנהגה של ערביי ישראל, מתוך דאגה לאיכות ותרבות החיים בתוך הקהילות של ערביי ישראל, צריך להיות עניין ראשון במעלה לעקור מהשורש את תופעת האספסוף השופט.

 

פשרה לעתיד - דני רשף מושב חוסן 26.7.05

זו העת, בטרם פורענות, להגיע לפשרה שפניה לעתיד, המתבססת על כך שהחלטות גורליות המעצבות את אופי המדינה לעתיד לדורות, מהסוג שאף מדינה בעולם לא נדרשת עליהן, יתקבלו בהסכמה מורחבת יותר, מורכבת יותר ובתהליך תקין למופת.

 

חופש המחאה - דני רשף מושב חוסן 19.7.05

רבים מרבני יש"ע, מבאי ההפגנה ומאלו שהפגינו קודם במחסום כיסופים קוראים בריש גלי לסירוב פקודה המוני כצעד נוסף לסיכול ההתנתקות. למעשה קריאה המונית לסיכול ריבונותה של מדינת ישראל.

 

התעודה הכחולה והכתומה - רפי מן מעריב 15.7.05

עכשיו ישראל דורשת מישראלי לעצור במחסום לביקורת בדרך הביתה. ולא זו בלבד, אלא שהוא נדרש להציג תעודת זהות. אולי זו דרכה האירונית של ההיסטוריה, בפתחו של פרק הסיום של השליטה הישראלית ברצועה, להזכיר למתנחלים רק את קצה קצה של שגרת היומיום של הפלשתינים במשך קרוב לארבעה עשורים.

 

שליחי השטן והצדיקים מתנצחים בדרך ליציאה מרצועת עזה - דני מור (עורך) שער הגולן 10.7.05

במהלך השנה וחצי האחרונות הובלנו יחד תושבי הגוש מאבק שכמוהו לא ניראה מעולם במקומותינו מאבק טהור וצח, צעקנו אמונה בכל כוחנו צרחנו אהבה! בגרון ניחר, דפקנו בדלתות אלפי בתים וחיבקנו אלפי יהודים.

 

סרבני ההפרדה והגדר - דן מרגלית מעריב 12.7.05

הנה, עינינו הרואות, בעזרת גדר ההפרדה מתחילים לפרק את הכיבוש לא רק בגוש קטיף, אלא גם בבירה. אם כן, מדוע הפלשתינים מסרבים להיות דור אחרון לשעבוד וראשון לגאולתם? מדוע הם ושותפיהם היהודים מהשמאל הקיצוני מיידים אבנים בחיילים... משהו כאן חסר היגיון, ויסלחו לי הפלשתינים ודובריהם הישראלים - משהו חסר בכבודם העצמי.

 

גבול הלגיטימיות - דני רשף מושב חוסן 11.6.05

טענת 'המדינה כולה מושחתת', דווקא עכשיו, בצל ההתנתקות, היא התנערות מוסרית מהעבר ופוליטיזציה של השחיתות לצרכי דעת הקהל היום. זה וודאי לא מאבק בשחיתות. אפשר לחשוב שללא תוכנית ההתנתקות הייתה המדינה מטהרת באחת.

 

מריונטה ישראלית - דני רשף מושב חוסן 8.6.05

החברה הפלשתינית סבלה עוד בימים לפני האינתיפאדה האחרונה משחיתות ממסדית עמוקה, שניזונה בכוונת מכוון משפע של מנגנוני מודיעין מתחרים, יריבים ומושחתים שהתנהגו יותר כמנגנוני מאפיה מאשר כרשויות ממלכתיות. החמאס בלט כארגון ישר דרך לאורך כל שנותיו.

 

גנרלים טועים - דן מרגלית מעריב 7.6.05

אם גם בוגי מבין כי השליטה הישראלית בכל יהודה ושומרון לא תתאפשר עקב התערבות העולם; וגרוע מזה - שאם תימשך תמוסס כליל את הזהות היהודית של ישראל - כי אז חרף ההנחה, שהפלשתינים חותרים לחזור ליפו, עדיף לנו כי הם ינהלו את מדינתם כממשלה תקינה, ולא ככנופיות של מחבלים וטרוריסטים ופושעים, שישלטו בשטחים בלי ריבונות.

 

סיכום הכנס (מאיר בן-שחר)

מובא בפניכם סיכום של הכנס. החלק הראשון הינו סיכום של הדברים שנאמרו במושבים השונים והחלק השני מכיל את אפשרויות הפעולה השונות שהועלו. נודה לכם מאד על התייחסותכם לאמור להלן. כמו כן נודה מאד על כל הצעה נוספת שתעלה. מתוך ההצעות השונות שהועלו ויועלו אנו נציג תוכנית להמשך השיח שהחילונו בו ופעילות ליישום הסכמותיו.

 

כנס מנהיגות בשעת משבר – דני מור מעלה החמישה 1.5.05

המפגש מתקיים מתוך דאגה עמוקה, ערב ההתנתקות, לסכנה לשפיכות דמים. השאלה איך אנחנו ממשיכים כעם אחד, כאומה אחת?אילו היתה מנהיגות המפגש הזה היה מיותר. השאלות שאנחנו שואלים במפגש: מה הם גבולות המאבק והאם אפשר להגיע למהלך שקובע את גבולות המאבק בין מחאה לגיטימית ועד לסיכול מהלך ההתנתקות. מה בסיס ההסכמה שאנחנו יכולים לסכם לעצמנו לגבי היום שאחרי. יש חשיבות רבה להצעות ממשיות. לא רק מה זה עושה לנו אלא גם מה עושים עם זה?

 

יוסי בוא נצביע ביחד - טומי לפיד מעריב 24.3.05

שינוי רשאית, ואף חייבת, לעמוד על העקרונות שבזכותם הפכה לגורם רב משקל בפוליטיקה הישראלית. ראשית, אנחנו אומרים לשרון: הממשלה, במתכונתה הנוכחית, עם הפילוג בליכוד, אינה מתפקדת. חייבים להקים ממשלת אחדות לאומית, ליכוד-עבודה-שינוי, ששני שלישים מציבור הבוחרים רוצה בה.

 

עננים קודרים - דני רשף מושב חוסן 21.3.05

ניסיונותיו של אבו מאזן לאחד את מנגנוני הביטחון ולהכפיף אותם למרות המדינית של הרשות שובש באופן שיטתי על ידי ראש ממשלתו אבו עלא תוך שהוא מציב את עצמו כמוקד כוח שקול לנשיא אבו מאזן בחברה הפלשתינית. אכן מיהר אבו מאזן לפטר חלק מהפיקוד המזדקן והמושחת של מנגנוני הביטחון ברשות אבל לא הצליח, עדיין, למנות להם מחליפים כרוחו.

 

סוף שלטון הקרוואנים - בן כספית מעריב 9.3.05

מצעד הקרוואנים הסתיים. ישראל עושה מאמץ להחזיר את עצמה למשפחת המדינות המתוקנות. מדינה שבה אפשר להתיר, אפשר לאסור, אפשר להבדיל בין טוב לרע, בין מותר לאסור, בין חוקי ללא חוקי.

 

ניצחון או תבוסה? - דני רשף מושב חוסן 8.3.05

אין מדד יותר טוב לשאלה האם נצחנו במלחמה מהפסקת האש כפי שדרש אבו מאזן במסע הבחירות שלו בלי לקבל אף הבטחה ישראלית מראש – דרישה שאפשר להגדיר אותה באופן כללי כ'מזעור נזקים', באופן מידי שחרור אסירים, הפסקת חיסולים, הסרת מחסומים והחזרת השלטון הפלשתיני לערי הרשות. הרי הפלשתינים לא יצאו לאינתיפאדה כדי להפסיק את החיסולים או לקבל שליטה על טול כרם וג'נין.

 

לתושבי גוש קטיף – גיל אלכסנדר מעלה גלבוע 28.2.05

נדמה לי שאני מבין יותר את כאבכם מאשר הבנתם את כאבי בשלושים השנים האחרונות, אך אני מוכן להילחם על זכותכם למחות, להפגין, לכעוס, כדי שתנסו לשנות את מה שנראה לכם כרוע הגזירה. אבל אם מאמציכם לא ישאו פרי, ביום הפקודה תצאו מבתיכם בראש מורם בלא צורך להפעיל חיילים או שוטרים.

 

ינשכו שפתיים ויתפנו - רון שצברג הארץ 28.2.05

בימים שבהם התקשינו חברי ואני למצוא את הכוחות להמשיך להגיע להגן על התנחלויות מבודדות, לא היו רבים מקרב המתנחלים שהבינו את הקושי ואת סערת הרגשות. אולם דווקא אנו חייבים היום להושיט יד לאחינו בהתנחלויות ולסייע להם ככל שניתן, בשעת המשבר הקשה שלהם, לראות, כי אין פירוש המהלך קץ הציונות אלא החזרתו של הקטר הציוני לפסים, למסילה המבטיחה מדינה יהודית ודמוקרטית.

 

לכל תומכי ההתנתקות מהקבוצות השונות שלום רב – דני רשף מושב חוסן 24.2.05

תנועת שינוי מחזיקה בידה את המפתח להפלת הממשלה ושיבוש תוכנית ההתנתקות או לחילופן לכניעה מוחלטת וחסרת תנאים לדרישות הציבור החרדי בכלל וש"ס בפרט למען ביצוע תוכנית זו.

 

רק לא לשנות את המצב הקיים - דליה שחורי הארץ 15.2.05

מחקר מקיף שנערך באוניברסיטה העברית מגלה שהציבור נוטה לאשר משאלי עם שמנציחים מדיניות ונוטה הרבה פחות לאשר משאלים שמשנים אותה. לתשומת לב מי שמשוכנע שההתנתקות תאושר במשאל עם.

 

האזינו למתנחלים - אורנה שמעוני וואיינט 9.2.05

קהות ואולי איבה השתלטו עלינו מול תחינתם הגוברת של המתנחלים למשאל עם, שיכול למנוע מלחמת אחים.

 

הקו הירוק אינו קדוש - רם כספי מעריב 9.2.05

הסכמי רודוס והחלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם מבהירים שאין כל תוקף מדיני או משפטי למה שקרוי "הקו הירוק" גבולות הקבע פתוחים למו"מ.

 

טראומה, מה פתאום טראומה? - ניר חסון הארץ 8.2.05

הד"ר מיכאל פייגה, ששהה בחבל ימית בימיו האחרונים וחקר את פינויו, טוען שפינוי החבל לא הפך לטראומה לאומית וגם פינוי גוש קטיף לא ייצור טראומה כזאת

 

זכות השתיקה - ענת גוב וואינט 23.1.05

פתאום כולם נורא מתעניינים בדעתם של השמאלנים המושתנים. כאילו לא עשרות שנים דיברנו ודיברנו וכתבנו וכתבנו ודיברנו וכתבנו, ושיירת המתנחלים המשיכה לדהור קדימה בלי להביט לאחור. עשרות שנים עשיתם בשמנו מעשים שגרמו לנו ללכת חפויי ראש, להתבייש להסתכל בראי, להתבייש בישראליות שלנו.

 

לדעת ולהתכונן - דני רשף מושב חוסן 22.1.05

כדי להתכונן לעתיד ממש חייבים ממשלה יציבה. ממשלה שהדבק המלכד שלה הוא לא חוסר הברירה של המלחמה בטרור אלא בהירות המטרות והחזון הלאומי של מדינה יהודית דמוקרטית מתוך בחירה.

 

תוכנית ההתנתקות איננה סוף הכיבוש - דני מור שער הגולן 20.1.05

תוכנית ההתנתקות היא בהחלט מפנה בתפיסה הציונית כי היא איננה מדברת על סיום הכיבוש והיא איננה מדברת על שלום בין יהודים לערבים ואפילו לא על שלום בין ישראל לפלשתין. תוכנית ההתנתקות כשמה כן היא, היא "התנתקות שלנו מן העם הפלשתיני".

 

עצומה נגד סרבנות - דני מור שער הגולן 13.1.05

בימים אלה נפתח אתר שמטרתו "מינימום סרבנות דתית והגברת הממלכתיות וחשיבות מעמד המדינה", הקורא לציבור הדתי לחתום על "יום פקודה".

 

מהרסיך ומחריביך - דני רשף מושב חוסן 11.1.05

למעשה חברה 'שינוי' לברית עם פעילי חמאס בעזה ונוער הגבעות היהודי ביש"ע לקעקע את יסודותיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית ולדרדר אותה לכדי סופה כמדינה דו לאומית.

 

אחריותה של הציונות הדתית - ישראל הראל הארץ 6.1.05

מבחינת הציונות הדתית, העימות האלים ביצהר משקף תופעה שהיא קשה אף מהאלימות: האגף ה"יצהרי" מתנתק, קורע את עצמו, מהמדינה. חלק ניכר מאנשי יצהר - ורבים כמותם במקומות אחרים - אינם רואים עוד במדינה הנוכחית את "ראשית צמיחת גאולתנו".

 

לא עוד מאבק על הבית - רות גביזון וואינט 6.1.05

התנתקות רצונית של ישראל מרצועת עזה היא צעד הכרחי לעצירת המומנטום של חזון המדינה "החילונית והדמוקרטית" בין הים לנהר. מימושו של חזון כזה פירושו קץ המדינה היהודית (ואולי גם קץ היותה דמוקרטית או חילונית). ולכן ההתנתקות נדרשת גם אם יימשך ירי הקסאמים, וגם אם היא נראית כפרס לטרור. ההתנתקות מעזה היא פשוט אינטרס ישראלי.

 

פינוי התנחלויות – טיעונים ושיקולים - דני מור שער הגולן 4.1.05

פינוי גוש קטיף נעשה מתוך שיקולים לאומיים כבדים מאוד. האזרחים המפונים יקבלו פיצויים ויוכלו לבנות את ביתם בכל מקום אחר בישראל, כך שהפגיעה ב"זכויות האזרח" שלהם תהיה ממש מזערית. תהיה פגיעה קשה בהשקפת עולמם ובהבנתם את הציונות, אבל זה כבר ויכוח אחר.

 

הקואליציה הנכונה - גדי טאוב מעריב 20.12.04

העמדה הישראלית צריכה להתאים את עצמה למה שלמדנו בקמפ דייוויד 2000: לא בטוח שההנהגה הפלשתינית באמת רוצה פרידה. יכול להיות שהיא מוכנה להוביל את עמה, ואותנו, לסוג של בוסניה נצחית, ולבנות על הדמוגרפיה. ואם כך, אנחנו צריכים לתפוס את ההתנתקות כמהלך שלנו. חד-צדדי במהותו.

 

יצרים ואיוולת - דני רשף מושב חוסן 1.12.04

אם יכשל מהלך ההתנתקות וניקלע למערכת בחירות חדשה שתדחה כל הכרעה ותחמיץ את התנופה שכבר נוצרה סביב ההתנתקות. – לא הימין שסיבותיו ברורות והתנגדותו אידיאולוגית ולגיטימית יהיה האחראי לכך. אלא אלה משמאל שכבר זכו למקום של כבוד ואלו שעוד לא עשו ומתאמצים לזכות במקום מכובד בפנתיאון הלא נגמר של מצעד האיוולת – הם האחראים העיקריים.

 

בלי לקחים - דני רשף מושב חוסן 24.11.04

השאלה האם בשאר אסאד רציני או לא, האם פניו למו"מ עם ישראל או למו"מ עם ארה"ב או שמא רק להכשלת הנסיגה החד צדדית של ישראל מעזה, פשוט אינה רלבנטית. השאלה היחידה הרלבנטית היא האם תהליך ההתנתקות החד-צדדית הוא מספיק חשוב כדי להעמיד מאחוריו את כל הכוח, העוצמה והתמיכה הנדרשים או שברצוננו להפיל את הממשלה ויחד איתה את הסיכוי להצליח באיזו יוזמה מדינית שהיא.

 

הזדמנות לא חוזרת - אמנון רובינשטיין מעריב 19.11.04

הגיע הזמן לראות נכוחה את שלוש הסכנות האמיתיות האורבות היום לישראל: טרור מתמשך, הצפת ישראל בפליטים ומסתננים כדי שהרוב היהודי בישראל יצטמק וייעלם במשך הזמן, וסכנת הטילים המצוידים בנשק גרעיני או לא קונבנציונלי. אחיזת ישראל בשטחים הכבושים בעזה, ביהודה ובשומרון, אין בה שום מענה לסכנות אלה.

 

מדיניות ההתנתקות - דני מור שער הגולן 9.11.04

יוזמה מדינית שתנסה להשפיע על הפלשתינים מנוגדת למדיניות ההתנתקות. הסכם העקרונות של עמי איילון ודר' סרי נוסייבה צריך לחכות עד שיהיה ברור לנו ולפלשתינים שאין אפשרות שכל ארץ ישראל שבין הירדן לים תהיה רק שלנו או רק שלהם. כל הסכמי השלום  צריכים להדחות עד שתקום מדינה פלשתינית נפרדת לחלוטין ממדינת ישראל, כי שלום עושים בין מדינות.

 

ברק פעל ופועל נכון - רן בית-אש ירושלים 9.11.04

אהוד ברק, בתקופה הקצרה שהיה ראש ממשלה ניסה הרבה. בכמה דברים הוא הצליח מאוד כמו למשל היציאה מלבנון! ואת השלום אם הסורים והפלשתינאים הוא ניסה לקדם. הוא אכן הפך כל אבן בדרך להשגת שלום זה שערפאת התגלה כלא פרטנר זה ממש לא באשמתו או באשמת ישראל כולנו האמנו שהראיס רציני.

 

בין התנתקות לטרנספר גיל אלכסנדר מעלה גלבוע 31.10.04

מדינת ישראל מפנה יהודים מעזה כדי שתוכל להמשיך להעניק להם את כל זכויותיהם האזרחיות, בטחון, רווחה, דת וכו'. אני יודע שיש יהודים – פוסט ציוניים –  שערך ישוב ארץ ישראל יותר חשוב להם מעצמאות מדינית. הם אינם יכולים לדרוש ממדינת ישראל שתעניק להם זכויות מחוץ לגבולותיה.

 

מבינים רק כוח - בן דרור ימיני מעריב 29.10.04

ההבדל בין הליכוד למפלגת העבודה הוא לא בשאלה אם צריך לצאת מהשטחים, אלא רק בשאלת העיתוי. כל מה שמפלגת העבודה לא העזה לומר לפני עשר שנים, הליכוד מצביע עליו היום. כן, עם היסוסים, עם "אין ברירה", עם התנגדות פנימית. אבל מצביע.

 

אנחנו יהודים - דני מור שער הגולן 26.10.04

הציונות איננה קריאת תיגר על "אנחנו יהודים" הציונות היא יהדות! האנטישמים בעולם כולו המירו את מלחמתם ביהודים במלחמה נגד הציוניים. אין הבדל בין יהודים, ציוניים וישראליים. כמעט כל היהודים בעולם הם ציוניים, העם היהודי הוא ציוני וישראלי. אין ליהודים מדינה אחרת, אין ליהודים אפשרות אחרת לחיות חיים נורמליים ובטוחים.

 

כולם מפסידים - דני רשף מושב חוסן 18.10.04

משאל-עם יוביל לדחיית תהליכים שמחירם הפוליטי עצום בטווח הקצר, להתדרדרות בנחישות ובאחריות של ממשלות ישראל בטווח הארוך ולירידה בהשפעתם ובכוחם הפוליטי של המתנחלים  מיום אחרי המשאל. כולם יפסידו ומפסידים בכל הזירות ובכל הטווחים.

 

כניעה למשאל-עם תהיה גרועה מרצח רבין - דני מור שער הגולן 17.10.04

האנשים האלה שרצחו את רבין הבינו שרצח ראש ממשלה לא הוביל את המדינה לאן שהם רוצים ולכן הם לא ינסו לרצוח את אריק שרון. יש להם דרך יותר מתוחכמת להשתלט באופן סופי על מדינת ישראל ולהכתיב לה עתיד סתום.

 

רצועת עזה יכולה להיות ההונג קונג של הים התיכון - דני מור שער הגולן 16.10.04

רצועת עזה יכולה להיות איזור טרור בינלאומי או להיות הונג קונג של הים התיכון. אם ישראל תמשיך לסגור את הרצועה מכל הכיוונים, לרדוף אחרי מחבלים ברצועה ולשלוט בה מבחוץ, ימשיך הטרור לשלוט בעזה. אם ישראל תתנתק לגמרי מעזה כך שעזה תהיה סגורה הרמטית לכיוון ישראל ופתוחה לעולם יוכלו מדינות העולם לעזור לתושבי הרצועה להשתקם ולהפוך את רצועת החוף היפה הזאת למרכז סחר עולמי.

 

הקפאת מצב - דני רשף מושב חוסן 12.10.04

תוכנית ההתנתקות החד צדדית מעזה של ראש הממשלה תחולל וכבר מחוללת תהליכים פוליטיים, חברתיים ובינ"ל שפשוט אי אפשר להעריך היום את השפעתם והתפתחותם.

 

בשם מרשו - ארי שביט הארץ 8.10.04

"אריק יכול לומר ביושר שיש פה מהלך רציני שיגרום לכך שמתוך 240 אלף מתיישבים, 190 אלף לא יזוזו ממקומם... יש מחויבות אמריקאית שמעולם לא היתה כמוה לגבי 190 אלף מתיישבים"

 

אשליית ההסכמים - דני מור שער הגולן 4.10.04

ההיסטוריה של מדינת ישראל רוויה ב"הסכמים" שבאו לתקן צעדים חד-צדדיים של פעילות צבאית מהצד שלנו ופעילות של "מחבלים" מהצד הערבי. חלק מההסכמים בוצעו, חלקם בוצעו באופן חלקי וחלקם לא בוצעו. רוב ההסכמים שבוצעו היו בין מדינה למדינה – בין מדינת ישראל למדינה ערבית שכנה. רוב ההסכמים שלא בוצעו היו בינינו ובין הפלשתינים.

 

די לסירוס מרצון - רן בית-אש ירושלים 1.10.04

אי אפשר שתושבי שדרות יהיו מטרה והתושבים מהעבר השני יהיו חסינים זה לא הולך ולא עובד. אינני אומר אפילו הבא להרגך השכם להורגו אבל אם כבר הרגו בכך השב מכה אחת אפים. אחרי שיפנימו את השינוי בכללי השחק, אחרי שיבינו שהסתימה אצלנו תקופת הסירוס מרצון יעשו הפלסטינאים הכל כדי ששום דבר לא יירה מצידם. הם יבינו שזה לא משחק ילדים.

 

שיעור מחסום - זיו מעברי וואינט 28.9.04

לא התגייסנו חיות אדם. הרגשנו כמיטב הנוער שהולך לשירות קרבי. אבל חצינו קו אדום אחרי קו אדום

 

תגובה ליורם אטינגר רוני ענבר אבטליון 23.9.04

התנתקות והתפנות מאזורים צפופי אוכלוסייה פלסטינית נחוצים כדי לקדם אותנו אל המטרה של מדינה יהודית דמוקרטית, שהיא ההצדקה המוסרית היחידה לישיבתנו פה. מה שהיה צריך להתבצע ביום השביעי של מלחמת ששת הימים – קורה עכשיו. באחריותנו לדאוג שהתהליך לא ימות בעודו באיבו. כל התמהמהות בתיקון החטא הקדמון הזה היא בעוכרנו.

 

מנחשת עתידות- דני רשף חוסן 23.9.04

תמיכתנו באריק שרון אינה עיוורת ובלתי מותנית. היא נתונה כרגע למהלך היחיד שהוא ישים, שאין בו חזרה עיקשת ומתסכלת על ניסיונות לא מוצלחים בעבר. מהלך שיש בו, בצד הסיכונים, גם שפע של הזדמנויות לנו בישראל לעצב חברה יהודית דמוקרטית ולפלשתינים לעצב את גורלם.

 

לעמוד מאחוריו - רפי מן מעריב 21.9.04

מול רוח הקרב של הימין זועקת בדידותו של שרון. פעם, כשמנחם בגין עמד לקבל הכרעה גורלית על החזרת סיני למצרים, התגייס השמאל למפגני תמיכה מרשימים. פעילי "שלום עכשיו" ידעו לארגן הפגנות, לפזר סטיקרים ושלטים. כל מי שנסע בכבישי הארץ יכול היה להתעודד מהרוח החיובית שנשבה מבשורת השלום, מול החזון הפסימי של חזית הסירוב נוסח גאולה כהן.

 

קיבוצניקים מתפקדים לליכוד: נשפיע "כמו פייגלין" - אלי אשכנזי הארץ 21.9.04

כ-200 קיבוצניקים אנשי שמאל מתכוונים להתפקד לליכוד ולתמוך בתוכנית ההתנתקות של ראש הממשלה אריאל שרון במרכז הליכוד.

 

חטא השלום - דני מור שער הגולן 19.9.04

ההתנתקות צריכה להעשות לאט לאט בעקשנות ובהתמדה, כפי שההתנחלויות קמו, "עוד דונם  ועוד עז" יעברו למדינה הפלסטינית עד 22 אחוז מהשטח שבין הירדן לים, עד אחרון הפלסטיני הלאומני שמקווה להקים מחדש את פלסטין הגדולה... רק השמאל יכול להפוך את המדינה למדינה יהודית דמוקרטית שהרוב הגדול של תושביה יהודים ואין יהודי שחולם על טרנספר לערבים ואין ערבי שחולם על פלסטין הגדולה.

 

לגיטימציה - דני רשף מושב חוסן 14.9.04

יש דרכים רבות לצבור תמיכה ולגיטמציה לתהליך ההתנתקות, אם אכן קיימת תמיכה כזו בציבור. המשאל אינו תהליך של צבירת לגיטמציה אלא של קבירת החזון של מדינה יהודית דמוקרטית להרבה שנים.

 

אסור לקיים משאל-עם תחת האיום במלחמת-אזרחים - דני מור שער הגולן 13.9.04

פירוק ההתנחלויות דומה לפירוק הפלמ"ח ואצ"ל, בנוסף לכך שזה צורך מדיני להסדרת היחסים עם הפלשתינים זה גם צורך פנימי למנוע השתלטות של מנהיגי המתנחלים על המדינה ולמנוע מלחמת אזרחים.

 

אני מתפקד לליכוד - דני מור שער הגולן 11.9.04

היום קם מנהיג מהימין שתמך בהתנחלויות (איזה מנהיג לא תמך בהם?) ופועל להתנתק מהפלשתינים. דרכו החברתית והמדינית מנוגדת לדרכי אך הוא הכי קרוב מכל מנהיגי השמאל לפינוי התנחלויות. מנהיג שנלחם בכל הכלים הדמוקרטיים העומדים לרשותו נגד חבריו בימין למען מימוש החלום של השמאל.

 

לתבוע אחריות כוללת - רן בית-אש ירושלים 8.9.04

אם אחרי ההתנתקות נמשיך לרדוף אחרי חוליות יורי קסאם, זה יהיה משחק מטורף.

 

קשקשת מסוכנת - בן דרור ימיני מעריב 7.9.04

מסמך אולגה רק מעמיק את הסכסוך הישראלי - פלשתיני. בן דרור ימיני משיב ליוזמי המסמך.

 

זו לא העת לחשבונות קטנוניים - קלמן נוימן הארץ 6.9.04

תוכניתו של שרון היא הזדמנות נדירה לפתוח במהלך שיציל את ישראל מהאיום על קיומה, איום הנובע משלטון כפוי על שלושה מיליון פלשתינאים. אין לדעת אם ומתי תהיה הזדמנות נוספת.

 

הידיעות על פעילותה היו מוקדמות מדי - עוזי בנזימן הארץ 27.8.04

אין רע בספין תקשורתי סביב תחילת ההכנות למימוש תוכנית ההתנתקות, אם אכן אפשר היה להתקדם. אלא שבינתיים אי-אפשר

 

מתחלפים בדגל השחור – אלכסנדר יעקובסון הארץ 5.8.04

כל סרבנות פוליטית היא במובן מסוים סרבנות מצפונית. כל המפר את החוק מטעמים פוליטיים עושה זאת כדי לקדם ערך יקר בעיניו. אך עמדה פוליטית אינה נגזרת רק מערכים. היא מתבססת גם על הערכות. ההתנגדות לכיבוש היא עמדה ערכית עקרונית.

 

הפרדות או התאבדות – אין אופציה אחרת – רן בית-אש ירושלים 3.8.04

דוברי המתנגדים להפרדות במיוחד היהדות הדתית לאומית מתעלמים במכוון מהסכנה הדמוגרפית. גם התקשורת לא ממש מבינה זאת. מתנהל דיאלוג במונחים של לפני עשרים שנה.

 

אסון ידוע מראש - דני רשף מושב חוסן 27.7.04

בעוד שאיננו יודעים מה תחולל ההתנתקות אנחנו בהחלט יודעים מה יחולל המשך המצב הקיים... הפלשתינים ימשיכו להתמקד בנו וחשבון הנפש שלהם ידחה לטובת המאבק. ממש התגשמות החזון הערפאתי. למעשה אסון קיומי ידוע מראש למדינה היהודית דמוקרטית כחזונם של רבים.

 

שובו של קיבעון הצבא - יעל פז מלמד מעריב 22.7.04

"המלחמה בחיזבאללה מחייבת כניסה ללבנון": כך נתקענו גם בעזה

העובדות הולכות ומתבהרות. כשל חמור במערכת קבלת ההחלטות ובשמירה על הנהלים, גרמו בסופו של דבר למותם של איתי אילוז ואבישי קוריסקי.

 

למה לפנות את גוש קטיף? 20.7.04

ההתנתקות מעזה היא שלב בדרך ההתנתקות מהפלשתינים, התנתקות מהתלות שלנו בפלשתינים ובניהול חיינו על פי גחמותיהם. מטרת ההתנתקות לחזק את עצמאותנו ולכוון את דרכנו למדינה יהודית דמוקרטית שאיננה דו לאומית ואיננה מדינת אפרטהייד.

 

להפסיק "להשתגע" ולקחת אחריות - דני מור שער הגולן 14.7.04

ההתנתקות מעזה, אם תתבצע בעזרת השם, היא התחלה בדרך לשפיות אך אם נמשיך להחזיק בציר פילדלפי, לא תהיה התנתקות מעזה.

 

אל תפחידונו בשפך דם - יואל מרקוס הארץ 9.7.04

מי שמתאר את המצב כיום כסכנה למלחמת אחים, טועה. ראשית, המתנחלים הקיצונים הם מיעוט שהחליט לכפות על הרוב במדינה לאכול חרב לנצח, להיהרג על ערכים משיחיים ולהמיט עליו בסופו של דבר חרם עולמי והסדר כפוי. שנית, בשום אופן לא יעלה על הדעת, שמדינה וממשלתה הנבחרת לא יבצעו את מדיניותן בגלל תכתיב של מיעוט אלים המאיים לקום נגד האינטרסים, ההחלטות וגופי האכיפה הממלכתיים.

 

הציונות האכזרית של הפינוי - ארי שביט הארץ 8.7.04

הצדקת-העל לאכזריותו של הפינוי היא אחת: תוכנית ההתנתקות היא תוכנית הצלה לאומית. אם לא תיושם, הבית הלאומי היהודי ייקלע לסכנה קיומית-דמוגרפית... במובן מסוים, מוגבל, עקורי יש"ע הם הם מגש הכסף הנוסף שעליו תוגש לנו מחדש ההזדמנות לקיים כאן מדינת יהודים.

 

אסטרטגית הטרור ואנחנו - מירה גת ירושלים, נקודה, 2.7.04

הדבר היחיד היכול למנוע את השיטפון הדמוגרפי הוא סכר גבוה וחזק, בדמות הפרדה בין העמים, וגבול!

 

תסבוכת והזדמנות דני רשף מושב חוסן 30.6.04

בדרך כלל קיבלה ישראל החלטות אסטרטגיות מתוך אילוצים קשים, כמעט על סף אין ברירה ובתוך סד של לחצים בין לאומיים. יש לישראל כעת הזדמנות לקבוע את עתידה מתוך ברירה, בחופש תמרון מדיני יחסי כשהיא יוזמת ולא מגיבה, כשהיא מעצבת את גורלה נוכח הסערות שעוד לפנינו.

 

זה רק מתחיל - נחום ברנע וואינט 7.6.04

מה, בעצם, משמעות ההחלטה? אהוד אולמרט אומר, היא מהווה אישור עקרוני לפינוי כולל; בנימין נתניהו אומר, לא, היא מאשרת רק לגשת להכנות. האמת היא ששניהם צודקים

 

בדרך ליציאה מהקנאות - במבי שלג מעריב 7.6.04

המנהרה שאליה נכנסת הפוליטיקה הישראלית, ושאת סופה עדיין לא ניתן לראות בבירור, היא מנהרת היציאה מעמדות הקנאים.

 

וגדר תפריד בינינו לבינם -  אורי גרינברג מלכיה הקיבוץ 3.6.04

לפני ארבע שנים הם צעקו: סכנה, סכנה, יוצאים מלבנון, / הם צעקו: סכנה, סכנה, וצה"ל יצא מלבנון. / הם צעקו והפחידו: קטיושות עלייך, קרית-שמונה, / ולאורך ארבע שנים, אף לא קטיושה אחת נפלה. 

 

הסטטוס קוו אינו פתרון - אלוף (מיל) עוזי דיין וד"ר דן בן-דור מעריב 14.5.04

מה היא בדיוק "תוכנית" ה"התנתקות"? מהו היעד? לאן מוליכה אותנו הדרך הזו? כתוצאה מאי-הבהירות, הוסט הדיון הציבורי מהסוגיות העיקריות... היעד המדיני-אסטרטגי צריך להיות היפרדות מהפלשתינים למדינה יהודית-דמוקרטית.

 

עזה היא לא לבנון - דני רשף מושב חוסן 14.5.04

עזה היא לא לבנון. הוויכוח סביב היציאה מעזה נוגע לעצם זהותה הלאומית של ישראל מכל היבט אפשרי, מההיבט היהודי והמוסרי, מההיבט הגאוגרפי, מההיבט הפוליטי ומההקשר ההיסטורי. לבנון הייתה סך הכל וויכוח ביטחוני צר אופק זניח וכמעט חסר השפעה על זהותנו הלאומית.

 

נחיה ונראה - יעל משאלי וואינט 6.5.04

בשמאל כמו בשמאל, מתעוררים מאוחר מדי, לאט מדי ובדחיפה מאחור. הקונספט של "נחיה ונראה" יוצר פעילות נמרצת אך רלוונטית בדיעבד. מאוד לא יעיל ולא יצירתי, אפילו לא חכם במיוחד לאופוזיציה שאין לה עניין להחליף את השלטון בעתיד הקרוב...

 

היפרדות: יוני 2003 – אפריל 2004