מדינת ישראל קמה כמדינה עצמאית ואחראית לגורלה.

מאז מלחמת ששת הימים תולה ישראל את עתידה ואת גורלה ברצונם של שכניה הערבים: ירצו יהיה שלום לא ירצו תהיה מלחמה.

הגיע הזמן לקחת את גורלנו בידינו - להתנתק מהפלשתינים ולקבוע גבול מדיני בין ישראל לאוכלוסיה הפלשתינית על בסיס דמוגרפי – בצד אחד של הגבול תהיה מדינת ישראל עם רוב גדול מאוד של יהודים, בצד השני יהיה היישוב הפלשתיני ללא ישובים יהודים בכלל.

 

 

מכתב לפליטים - בן דרור ימיני מעריב 17.5.11

יש הבדל תהומי בין הזדהות עם סבל ופליטות לבין הזדהות עם קמפיין הנכבה, הבנוי כולו על חיסול מדינת ישראל.

 

איך נלחמים נגד קמפיין הנכבה? - דני מור היום השביעי 17.5.11

במערכת הדה-לגיטימציה, שהפלסטינים נלחמים בנו בשנים האחרונות, בעזרתם של המדינות הערביות, הם יותר חזקים מאיתנו. בניגוד למערכות הצבאיות שהיו לפני זה, שגם הן היו בעזרתם של המדינות הערביות.

 

התנתקות מחגיגות הנכבה - דני מור שער הגולן 6.5.11

אריק שרון התחיל במדיניות של התנתקות מהפלסטינים. מי ימשיך אחריו?

 

האלגוריתם הציוני – דני רשף קצת על ישראל 21.4.11

יש רק דרך אחת שישראל באמת תוכל לשלוט ולעצב את גבולות הביטחון והקיום שלה מבלי שאינטרסים זרים יעצבו אותם לשיקוליהם, תוך פזילת עין לדיבידנדים בעולם הערבי.

 

הבו לנו גבול - אלוף בן הארץ 8.9.10

לשיחות הישירות שהושקו בפסגת וושינגטון צריכה להיות מטרה אחת: קביעת הגבול בין ישראל למדינה הפלסטינית שתקום בגדה המערבית. ישראל זקוקה לגבול, שיתחום אותה במרחב הגיאוגרפי, ינרמל את מעמדה הבינלאומי, ישים קץ למחלוקת על ההתנחלויות ויחזק את ההסכמה הפנימית. זו משימת חייו של בנימין נתניהו. אם יצליח בה, יצדיק את חזרתו לשלטון וייכנס להיסטוריה כמנהיג מעצב.

 

ט' באב, הלקח שלי – דני רשף, About Israel , 28.7.10

רצועת עזה שכה שאפנו להתנתק ממנה הפכה לכלי העיקרי לערעור הלגיטימציה שלנו כמדינה יהודית מפני שעשינו את זה כצעד טקטי של צמצום בכוחות, צבירת נקודות זכות הקהיליה הבין לאומית, חיזוק מעמדנו בשומרון והעמקת ההבנות עם ארה"ב, הכול דברים נזילים מהיום למחר, ולא כמהות אסטרטגית – התכנסות למדינה יהודית דמוקרטית.

 

להתנתק סופית מעזה - עזר ארגמן קיבוץ חניתה 5.6.10

על השמאל להבין ששלום כמו בין גרמניה לאנגליה אפשרי רק במחיר מאות אלפי הרוגים. חובתנו לתת להם מדינה ללא שלום, ובגבולות הקיימים בפועל. על הימין להבין שצריך לתת מדינה לשונאינו לא בגלל שמגיע להם, אלא בגלל שמגיעה לנו הזכות להרוג באויבינו, בתגובה לכל פגיעה בנו.

 

טירוף מערכות - דני רשף About Israel 3.6.10

הסרת הסגר עשויה להוביל לנוכחות אירנית מוגברת ברצועת עזה... הנמל האירני בעזה יטריף את דעתם של המצרים וירסק לחלוטין את מעמדו של אבו מאזן... הנמל האירני בעזה הוא איום מטרדי על ישראל אבל איום קיומי על ה"עם הפלשתיני"... כרגע הם גם גוזרים קופון על גבינו וגם חוככים ידיהם בהנאה שהנמל האירני בעזה טרם קרם עור וגידים.

 

קחו את עזה – אלוף בן הארץ 2.6.10

"פרשת המשט" היא הזדמנות ראויה להשלים את ההתנתקות מרצועת עזה. הגיע הזמן לחתוך את שאריות הכיבוש, ולהניח את "חמאסטאן" לנפשה.

 

יום כיפור של זירת התודעה - רון בן ישי, וואינט, 27.9.09

המנטרה של "הצבא המוסרי בעולם" טובה אולי למפקפקים מבית, אבל לא מרשימה את התובע בהאג. בקרב על התודעה, צה"ל והממשלה שוב נרדמו בשמירה - דו"ח גולדסטון, שפה ושם גם צודק עובדתית, הוא קריאת השכמה לכולנו

 

המחדל - דני רשף מושב חוסן, כ"ז סיוון תשס"ט, 21.6.09

הראיון של אבו-מאזן לוושינגטון פוסט הוא המסמך האוטנטי המקורי והאמיתי ביותר האפשרי לגבי העמדה הפלשתינית... מה עשתה ההסברה הישראלית עם הראיון המאלף והיחיד במינו, אם אותה הזדמנות נדירה להציץ לנפש הפלשתינית דרך עיני העומד בראשה ובלי כחל וסרק – ובכן כלום.

 

מה הפחד? - דני רשף מושב חוסן, ט"ו סיון תשס"ט, 7.6.09

לא ברור מדוע ממשלת ישראל נרתעת מהכרה עקרונית, קבל עם ועדה, שהיא מקבלת את העיקרון של שתי מדינות... התהליך הזה לא מעמיד בסכנה את קיומה של מדינת ישראל ואת זהותה כמדינה יהודית אבל הוא כן מעמיד בסכנה קיומית את החזון הפלשתיני של השבת הגלגל אחורה. אפשר להמר, מההיסטריה הקצרה שלהם, שלבסוף דווקא הפלשתינים יהיו "אויבי השלום".

 

היפרדות מהפלסטינים – והשמאל - חיימי שניידר נתניה 2.6.09

השמאל הציוני - בקיבעונו ובחוסר יכולתו לשתף פעולה עם הימין הציוני לקידום החזון המשותף, מאפשר לקבוצות המיעוט הפוסט-ציוניות-משיחיות, להוביל בפועל שתי זהויות חסרות סיכוי להמשך קיומה של ישראל, המבטיחות מסלול התרסקות לאומי אלים ועקוב מדם.

 

להתעקש ובתוקף - דני רשף, מושב חוסן, ד' אייר תשס"ט, 28.4.09

בעוד הישראלים מגיעים למו"מ לשלום מתוך התפיסה הנדל"נית – הפלשתינים מנהלים את המו"מ מתוך התפיסה המהותית של הסכסוך... למעשה ישראל סייעה לשכנע את העולם שהסכסוך באמת נסב על זכותם של הפלשתינים למדינה, זכות שאין עליה חולק ושגם ישראל מכירה בה, ולא על זכותם של היהודים למדינה...

 

פיאסקו - דני רשף מושב חוסן ד' ניסן תשס"ט 29.3.09

היעילות הצבאית שהופגנה במבצע עופרת יצוקה התגלתה כחסרת תועלת מול הניהול האסטרטגי הכושל והדמיון הלקוי. שר הביטחון אמנם אחראי על רמתו של הצבא ככוח לוחם אבל עיקר תפקידו הוא לכוון את הפעילות הצבאית ולהביאה לכדי הישג מדיני... בטחון ישראל אינו בידיים אמונות – רחוק מזה.

 

סיכום המלחמה בעזה - דני רשף מושב חוסן 24.1.09

הלקח העיקרי של מבצע עופרת יצוקה שלישראל חסרה תורת לחימה להתמודד עם איום הרקטות הסוגר עלינו בהתמדה. תורה הבנויה על מהירות והפתעה, פגיעה ממוקדת תוך שימוש פחות באש, פעולה שחתימתה בשטח מזערית וחתימה תקשורתית נמוכה. למרות שהושגה הרתעה, ישראל והחמאס יודעים שישראל לא יכולה לצאת לעוד מבצע כזה בזמן הקרוב. לכן אפשר לסכם את מבצע עופרת יצוקה כניצחון בנקודות ותו לו.

 

אותו הדבר - דני רשף מושב חוסן ו' טבת תשס"ט 6.1.09

אין שום הבדל רעיוני בין מבצעי דין וחשבון, ענבי זעם, מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה. הלקחים שנלמדו ומיושמים מתמקדים בפיקוד, בארגון ובשליטה, בתפקוד פיקוד העורף, ביחסים לתקשורת ובזחיחות הפוליטיקאים והמפקדים אבל לא במהות המבצעית הבסיסית. העיקרון של אש הרסנית מרחוק, שהוא בעצם ליבת המבצע, במקום התנועה המהירה כגורם ההכרעה המרכזי של הלחימה.

 

סוף סוף היא באה המלחמה בעזה - דני מור שער הגולן 30.12.08

שוב אנחנו נמצאים במלחמת-שלום כזאת שאף אחד לא יודע לאן זה לוקח אותנו, ואולי שוב תהיה וועדת חקירה והפגנות והממשלה תצטרך להסביר ולהתנצל, ואולי נכנס ונתקע שם לעוד 20 שנים, כאילו שעד עכשיו לא היינו תקועים שם.

 

לכבוש את עזה תמיד נוכל - יוסי ביילין וואיינט 16.12.08

נסיגה אמיתית של ישראל צריכה להיות מלווה בניתוק של ממש, וזה יהיה אפשרי רק אם נפתח את רצועת עזה אל מצרים ואל הים. הסיכון לא יהיה משמעותי, ישראל תשתחרר מן האחריות לחיי התושבים שם... כל עוד המעברים סגורים קל יותר להטיל את האשמה בגין המצב האומלל הנוכחי על ישראל בלבד.

 

להפסיק לדבר פלסטינית, לדבר יהודית - דני מור שער הגולן 14.11.08

כבר למעלה מארבעים שנה אנחנו עוסקים בפלסטינים במקום לעסוק ביהודים. נולדו במדינת ישראל כבר שני דורות שכל מה שהם יודעים הוא שמדינת ישראל נמדדת ביחסה לפלסטינים ולא ביהדותה. אם נצליח בקרוב להגיע ל"הסדר קבע" בינינו לבין הפלסטינים, ירדו הפלסטינים מהכותרות בישראל ונוכל סוף סוף לעסוק ביהדות. נלמד את המקורות שלנו ונהיה המרכז הרוחני של העם היהודי בעולם.

 

משוואה פשוטה - דני רשף מושב חוסן, ז' חשון תשס"ט 5.11.08

למרות שראשי המדינה מצהירים שהם עשו ועושים הכול לשחרורו של גלעד שליט למעשה הם עושים הרבה מאד להנצחת שביו של גלעד שליט ולהעלאת מחירו לרמות בלתי אפשריות.

 

הצעה שחמאס לא יוכל לסרב לה - גרשון בסקין מעריב 13.10.08

ניתן להרכיב רשימה של 2000 אסירים פלסטינים, זקנים וחולים, שלא יחזרו למעגל הטרור וניתן לשחררם. אך למרבה האכזבה ישראל לא עשתה הכל לשחרורו של גלעד שליט.

 

היפרדות עכשיו, או, מדינה דו-לאומית (כבר) מחר - חיימי שניידר "על צד שמאל" גיליון 121, 18.9.08

שעון החול של המדינה היהודית דמוקרטית הולך ואוזל. אם לא תמצא ישראל את הדרך להיפרד מן הפלסטינים, בדרך של הסכם או הסדר או בדרך יזומה, כבר בשנים הקרובות, יכפה עליה נגד רצון רוב אזרחיה, להפוך למדינה דו-לאומית... רוב הציבור הישראלי יסכים לקבל את אחת מ"תכניות 80:20". דהיינו, כ-80% משטחי א"י למדינה היהודית, כ-20% משטחי א"י למדינת פלסטין... קו הגבול ישורטט על פי מציאות דמוגרפית שמשמרת את הרוב היהודי כך שמדינת ישראל תוכל להגשים את חזונה... תוכן תוכנית מקיפה וכוללת, המאפשרת פינוי אשר ישמור על כבוד האדם, תוך יצירת בסיס קהילתי כלכלי ותעסוקתי למפונים, וכן תמריצים שיתמכו בכך. הפתרונות יגזרו מתכנית שכבר אושרה על ידי ממשלת ישראל – "ישראל 2020".

 

המוקש המולטי-אתני - בן דרור ימיני מעריב 12.8.08

הסכסוך בגיאורגיה הוא תוצאה של ערבוב אוכלוסיות. גם אצלנו, מימין ומשמאל, יש מי שטורח על מתכון דומה.

 

השטינקר של החמאס - דני רשף מושב חוסן, ב' באב תשס"ח 3.8.08

קשה לעקוב אחרי מעללי אבו מאזן מבלי להשתכנע שאבו מאזן הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לחמאס בדרכו להשתלט על החברה הפלשתינית והחמאס הכלי הטוב ביותר של אבו מאזן להנצחת הסכסוך.

 

המהות - דני רשף מושב חוסן, כ"ו סיון תשס"ח 29.6.08

אין למו"מ עם הפלשתינים המתנהל כעת על "שלום" ולמהות הסכסוך הרבה מהמשותף. בצד הישראלי יושבים אנשים שמוכנים עקרונית, בשפע של הסתייגויות והתניות, להכיר במדינת לאום פלשתינית ממערב לירדן לצידה של מדינת ישראל. בצד הפלשתיני יושבים אנשים שעד כה לא הסכימו בשום צורה שהיא, לא ברמז, לא בדיבור ולא במעש, להכיר במדינת לאום יהודית ממערב לירדן. למרות זאת חוזרות רוחות ועידת דרבן מ-2001 לנשב וישראל היא המואשמת בהכשלת השלום מכל סיבה שלא תהיה.

 

הדיבידנד - דני רשף מושב חוסן, י"א סיוון תשס"ח 14.6.08

פעמיים החליט הקבינט המדיני ביטחוני להסלים את הפעילות נגד החמאס בעזה ולהתחיל במערכת חיסולים של בכירי הארגון. כמו שהמאמצים לרגיעה מדינית חשובים להצדקת פעולה צבאית רחבה בעזה, אם נזדקק לה, כך גיוון אפשרויות הפעולה הצבאיות בעזה הכרחי כדי שנהיה משוכנעים שאין דרך פעולה אחרת זולת מבצע כולל לכיבוש הרצועה מחדש.

 

מי אומר שאין לעזה פיתרון – עמירם לוין מעריב (שבת) 13.6.08

יש פתרון בעזה: ליזום, להגן, להעניש... אם נפעל בשיטות הללו בעקביות יש סיכוי סביר שהאש תיפסק כליל תוך זמן לא ארוך. ואם לא תיפסק האש ייווצר משבר הכולל עשרות או מאות אלפי פליטים במצרים, משבר שיחייב התערבות חיצונית ופתרון.

 

שליט לא במשחק - דני רשף מושב חוסן, ז' סיון תשס"ח 10.6.08

גלעד שליט יקר לרובנו וודאי למשפחתו וקרוביו. כחייל צה"ל יש למדינת ישראל חובה מוסרית להחזירו ולו במחיר יקר אבל, וזה אבל גדול מאד, לא בכל מחיר, לא במחיר חייהם של אחרים, שגם הם יקרים למשפחתם, ולא במחיר חופש הפעולה המדיני של ישראל.

 

הגאות האיראנית – דני רשף מושב חוסן, ט' אייר תשס"ח 14.5.08

כרגע, כשהעולם הערבי-סוני עדיין בוחן את דרכו נוכח הניצחון האיראני בלבנון - זה הרגע המתאים להזכיר גם לעולם הערבי שישראל יכולה להיות בשבילם גם נכס אם הם חוששים מהגאות האיראנית. זה הזמן למכה מוחצת בעזה.

 

פליק פלאק - דני רשף מושב חוסן, כ' אדר ב' תשס"ח 27.3.08

לקראת הביקור התורן של קונדוליסה רייס בישראל וברשות, במוצ"ש הקרוב, כדי לנזוף בילידים שלא מבינים מספיק את הסכסוך ואת שאיפותיה שלה עצמה, צריכה ממשלת ישראל להפסיק ולהתגמש מול הגחמות המשתנות של קונדוליסה רייס ולנסות לרצות אותה חדשות לפרקים. ישראל צריכה להציג חזון ברור של מדינה יהודית דמוקרטית וקו עקבי וברור למימושו שאינו תלוי בעומק ההבנה של קונדוליסה ובנכונות של אבו מאזן. שניהם מובילים אותנו בזיגזגים למבוי סתום ולדרך ללא מוצא. 

 

העתיד שכאן - דני רשף מושב חוסן, כ"ח אדר א' תשס"ח 5.3.08

למדינת ישראל אין מדיניות אמיתית ארוכת טווח להתמודד עם איום שהוא לא זמני אלא קבוע ומתעצם וששדרות היא סימפטום לתהליך העמוק של שינוי במפת האיום מול מבוכה ישראלית. אי אפשר לקבל את ההתייחסות שהאיום הוא זמני ולכן יש למגן את ישראל לדעת. חדרי ביטחון ושאר אמצעי מיגון חייבים להיות חלק מנוף חיינו ולהבנות בתוכנית פעולה סדורה כשהאיום העכשווי בשדרות בראש סדר העדיפויות. פיקוד העורף חייב לקיים בקרת מקלטים רצופה ויש להעניש כל מועצה שתזניח את תחזוקת המקלטים וסימונם. באסטרטגיה נחושה וברורה אפשר ליצור בעזה, תוך זמן סביר, מציאות צבאית דמוית איו"ש - מציאות שיכולה לאפשר לנו לפעול בכל מקום בכל זמן ובלי לשלוט בשטח. אפשר לדרוש מהאוכלוסייה הישראלית אורך רוח לתהליך כזה אם הוא ברור ואם יש דגש על מיגון.

 

אלג'יריה תחילה - יאיר שלג הארץ, 25.1.08

האם פינוי יהודה ושומרון חייב להיגמר בטראומה לאומית, או שאולי כדאי לבחון מודל אחר, למשל את זה של צרפת ואלג'יריה.

 

דילמת רפיח - דני רשף חוסן, ט"ז שבט תשס"ח 23.1.08

ישראל נכשלה בצמצום העברת הנשק לחמאס וגם נותרה עם האחריות ההומנית לתושבי עזה... לישראל צריך להיות עניין אסטרטגי להתנער מאחריות לגורל הפלשתינים באשר הם בעיני דעת הקהל העולמית ולהפוך את הפלשתינים לאחראים לגורלם הם... במדיניות נכונה יכולה ישראל להפוך את ההתפרצות הפלשתינית למצרים מהיום והתפרקות מנגנון הפיקוח הבינ"ל, חסר הערך והמשותק, לתחילתו של תהליך מהיר המעביר למצרים, מתוקף העובדות המתפתחות, את האחריות ההומנית על עזה ומשאיר לישראל את חופש הפעולה הצבאי והמדיני לפגוע בתשתיות המנהל ובהנהגה החמאסית עצמה לפי הצורך וההזדמנות.

 

במלכודת - דני רשף חוסן, ט' שבט תשס"ח 16.1.08

שלש ההתייחסויות של ראש הממשלה, כל אחת מהן מייצגת הגיון בריא משלה. ביחד הם מעידים על חוסר דרך, מבוכה והעדר מוחלט של אסטרטגיה ברורה להתמודד עם המצב בעזה. לא מיגון, לא מבצע ולא הידברות הם אולי הנוסחה התמוהה ביותר שהומצאה אי פעם להתחמק המציאות.

 

 

היפרדות 2006-2007  היפרדות: אפריל 2004 – 2005  היפרדות: יוני 2003 – אפריל 2004