מאמרים וכתבות של יואל מרקוס, "הארץ".

 

 

 

אל תשתקו את המדינה 23.1.07

אין לנו את הלוקסוס לשקוע באווירת נכאים. יש לנו את האנרגיה ואת תעצומות הנפש לקבל החלטות נכונות וליישמן במהרה. אין סיבה בשום שלב לשתק את המדינה.

 

אל תפחידונו בשפך דם 9.7.04

מי שמתאר את המצב כיום כסכנה למלחמת אחים, טועה. ראשית, המתנחלים הקיצונים הם מיעוט שהחליט לכפות על הרוב במדינה לאכול חרב לנצח, להיהרג על ערכים משיחיים ולהמיט עליו בסופו של דבר חרם עולמי והסדר כפוי. שנית, בשום אופן לא יעלה על הדעת, שמדינה וממשלתה הנבחרת לא יבצעו את מדיניותן בגלל תכתיב של מיעוט אלים המאיים לקום נגד האינטרסים, ההחלטות וגופי האכיפה הממלכתיים.

 

מותו של הסטטוס קוו 2.12.03

...רעידת האדמה הגדולה ביותר הורגשה בישראל לנוכח ההשלכות של חוסר המוצא ממצב המלחמה בכל תחומי החיים, בעיקר הכלכלי. מה שמאיר שטרית תיאר באחרונה בשלוש מלים: "המדינה במצב דפוק".

 

בכוח זה לא ילך 19.2.02

ראש הממשלה נטל כנראה כמות גדולה מדי של ויטמינים בימי מחלתו. אחרת אין להבין את הכרזתו הנמרצת, ש"ישראל תנצח במלחמה בפלשתינאים".

 

בוקר טוב לבנון 15.1.02

עם מנטרות כמו שבעה ימי שקט (כשזיני עצמו נושא ונותן תחת אש), עם פעולות נקם משפילות, מתקרב שרון לנקודת האל-חזור בדיוק כפי שקרה לפני עשרים שנה. יש בממשלת האחדות די כוחות כדי שלא לתת לו יד חופשית להחזירנו ללבנון.

 

זה ייגמר בבכי 13.12.01

הולך לו לשרון כרגע קלף משוגע. אם לא ינצל אותו למהלך מדיני הכרוך ב"ויתורים כואבים", כלשונו, שום הפסקת אש לא תחזיק מעמד. שיכרון הגבהים שלו עלול להיגמר בבכי.

 

פתרון של שלוש מלים 28.11.00

הרעיון המשיחי מת מזמן ומלחמה על רעיון שמת היא איוולת. ממשלה אחראית וצבא הכפוף לה חייבים להתמקד במשימת חלוקת הארץ עם מקסימום של ביטחון ושכנות טובה עם המדינה הפלשתינית שאיש לא יוכל למנוע את כינונה.