מאמרים וכתבות של רוני בר-רצון ענבר, אבטליון, "היום השביעי".

 

 

 

תגובה ליורם אטינגר 23.9.04

התנתקות והתפנות מאזורים צפופי אוכלוסייה פלסטינית נחוצים כדי לקדם אותנו אל המטרה של מדינה יהודית דמוקרטית, שהיא ההצדקה המוסרית היחידה לישיבתנו פה. מה שהיה צריך להתבצע ביום השביעי של מלחמת ששת הימים – קורה עכשיו. באחריותנו לדאוג שהתהליך לא ימות בעודו באיבו. כל התמהמהות בתיקון החטא הקדמון הזה היא בעוכרנו.

 

התפקדתי לליכוד 4.7.04

התפקדתי לליכוד. קדמו למעשה חיבוטי נפש והתלבטויות. מעולם לא ראיתי עצמי תומכת ליכוד, לא הצבעתי ליכוד ולא חשבתי שאי פעם אצביע ליכוד. התפקדתי לליכוד בלי לקבל ביטחונות שהמעשה יובן ויהיה מופת לאחרים.

 

מתפקדים לליכוד הארץ (מכתבים למערכת) 30.5.04

גורל חזון המדינה היהודית הדמוקרטית ייקבע במשך השבועות הקרובים כאשר יביא ראש הממשלה את תוכנית ההתנתקות לאישור הממשלה והכנסת. זהו זמנו של הציבור להתגייס ולהשפיע, ולא רק בהפגנות בכיכר. זה הזמן לעלות לירושלים, להתייצב מול משרד ראש הממשלה ולדרוש את מימוש תוכנית ההתנתקות למען מדינה יהודית דמוקרטית.

 

מתפקדים לליכוד!  19.5.04

זהו זמנם של ציבור תומכי הליכוד, וגם מי שלא ראו עצמם עד היום תומכי ליכוד מובהקים, להתפקד לליכוד ולעצור את תהליך הפקרתה של הליכוד בידי גורמים קיצוניים המבקשים "לגנוב את המפלגה" בהכריזם ש"אם הליכוד משפיע, נשפיע אנחנו על הליכוד".

 

 

שלום של אמיצים 2.4.04

השבוע מלאו עשרים וחמש שנים להסכם השלום בין ישראל ומצרים. אמנם הסכם קר, אבל שריר ובר קיימא. גם ישראל וגם מצרים שומרות אותו מכל משמר. ללא מדינה פלסטינית וריבונות פלסטינית, לעולם לא יתקיים הסכם כזה בינינו לבין הפלסטינים.

 

התכנסות למדינה יהודית דמוקרטית 3.1.04

הדיבורים על התנתקות מן הפלסטינים, הנשמעים כיום גם בימין, מקבלים משנה תוקף בעקבות אירועים מסוג זה שהתרחש לאחרונה סביב גדר ההפרדה.

 

 

לצאת עכשיו, כפי שיצאנו מדרום לבנון הארץ (מכתבים למערכת)  18.12.03

לא עוד היסחפות אחרי מהלכים בתוך מצב של אין-מוצא והתניית גורלנו במה שקורה בצד השני, אלא הגדרת מטרה פשוטה ובהירה, שתשרת את האינטרס הישראלי, ומימושה באופן חד-צדדי.

 

ארבע אמהות,  הפרדה אחת 16.12.03

כמו בלבנון, כך גם עתה, הפתרון נעוץ במהלך יזום וחד צדדי ללא תלות בצד השני. מהלך הנובע מן ההכרח להבטיח את המשך קיומה של מדינת ישראל.

 

לכ' השר אהוד אולמרט, שלום רב. 22.11.03

לפני כשנתיים, בעודך מכהן כראש עיריית ירושליים, ארחת בלשכתך משלחת של חברים מקבוצת "היום השביעי"... הצגנו את רעיונות תנועת "היום השביעי" ששמה מבטא את אמונתה: יש לסיים את מלחמת ששת הימים ולהתכנס בתוך גבולות שיבטיחו את קיומנו כמדינה יהודית דמוקרטית.

 

שוברים את הכלים 3.11.03

רבין נרצח על ידי אדם שהאמין שיש למעשהו "הכשר מוסרי". יריביו הפוליטיים של רבין האשימו אותו באחריות הבלעדית למותם של חפים מפשע והפכו אותו ללא לגיטימי. בדיוק כך עושים היום גם יריביו של ראש הממשלה, המאשימים אותו באחריות לאובדן חיי אדם והופכים אותו ללא לגיטימי.

 

"אל נקמות"  20.8.03

שוב מדברים על התגובה הישראלית שלא תאחר לבוא, אלא שהמילים המתלעלעות בפה יצרו מינוח חדש: "תגובה חכמה", איזה סוג של תגובה ששמרנו כנראה לזמנים מיוחדים (עד עכשיו כנראה הסתפקנו בתגובות טיפשות).

 

מאבקן של החד-הוריות 24.7.03

לאחרונה נהנים, גם בשמאל וגם בימין, לקשור את המצב הכלכלי/חברתי בנושא ההתנחלויות: משמאל מתלוננים שאם לא היו שופכים שם כמויות של כספים היה כסף לתת לחד הוריות. בימין מנפנפים שרבע מיליון הישראלים הישובים בשטחי יהודה שומרון ועזה כורעים אף הם תחת נטל הגזרות הכלכליות, הקיצוץ בקצבאות והמחסור בתעסוקה - בדיוק כמו כל עם ישראל. גם את אלה וגם את אלה, הצליחו להפחיד.

 

מלחמות קדושות 29.6.03

עמי איילון הישראלי וסרי נוסייבה הפלסטיני מעלים לחלל האוויר את פרוייקט המפקד הלאומי.

 

הונאה, הטעיה, חמיקה 12.6.03

מעל שריקות הבוז של פעילי הליכוד מדבר אריק שרון על ההחלטה להמשיך ולהתקדם ביישום מפת הדרכים. הוא מפנה כמה מגדלים פורחים וסופג קיתונות של גידופים מראשי יש"ע, הוא מתנקש בארכי- טרוריסט רנטיסי, וסופג תגובות כעוסות מכל עבר. "מה הם רוצים?" הוא תוהה על מבקריו. ציניות היא תכונה בולטת אצל אריק שרון.

 

גדר ההפרדה הביטחונית 23.5.03

גל הפיגועים האחרון העלה שוב לכותרות את נושא גדר ההפרדה הביטחונית בינינו ובין הפלסטינים. תומכי הגדר שהאשימו את ראש הממשלה בהפקרת אזרחים ולחצו עליו שלא יעכב את הבנייה, יכולים לראות ברכה בעמלם... אלא שלנגד עינינו הופכת הגדר הביטחונית לחרב פיפיות. 

 

מכתב לראש הממשלה 19.5.03

...אני כותבת לך מכתב זה כדי לחזק את ידיך בהחלטתך להמשיך את מפגשיך עם אבו מאזן למרות מתקפת הטרור הנוכחית... מתוך הבנה זו יש לפעול למען המטרה: מדינה יהודית דמוקרטית ברוח מגילת העצמאות.

 

תגובה למאמרו של אברהם דבירי 15.4.02

 

תגובה למאמר של נרי לבנה 30.3.02