מאמרים וכתבות של דן מרגלית, עיתונאי ב"מעריב" ומנחה תוכניות בטלוויזיה.

 

 

סרבני ההפרדה והגדר 12.7.05

הנה, עינינו הרואות, בעזרת גדר ההפרדה מתחילים לפרק את הכיבוש לא רק בגוש קטיף, אלא גם בבירה. אם כן, מדוע הפלשתינים מסרבים להיות דור אחרון לשעבוד וראשון לגאולתם? מדוע הם ושותפיהם היהודים מהשמאל הקיצוני מיידים אבנים בחיילים... משהו כאן חסר היגיון, ויסלחו לי הפלשתינים ודובריהם הישראלים - משהו חסר בכבודם העצמי.

 

גנרלים טועים 7.6.05

אם גם בוגי מבין כי השליטה הישראלית בכל יהודה ושומרון לא תתאפשר עקב התערבות העולם; וגרוע מזה - שאם תימשך תמוסס כליל את הזהות היהודית של ישראל - כי אז חרף ההנחה, שהפלשתינים חותרים לחזור ליפו, עדיף לנו כי הם ינהלו את מדינתם כממשלה תקינה, ולא ככנופיות של מחבלים וטרוריסטים ופושעים, שישלטו בשטחים בלי ריבונות.

 

מבצע סבתא 6.5.05

נחוצה הכרעה בתחום המעשי של הגדרת ישראל כיהודית. רק מקטע ממנו נושק לעניינים דתיים ורוחניים. חלק מההכרעה מוכר היטב. רוב החילונים מעוניינים לסגת מרוב השטחים כדי להבטיח את הרוב היהודי המוצק במדינה. אחת הסיבות היא הרצון לשמר את הצד הדמוקרטי בהגדרת ישראל.

 

גרים בשערכם 1.10.04

כשהעם היהודי עומד על סף שואה דמוגרפית, צריך לפתוח בתנועת גיור רחבה בישראל וברחבי העולם. קואליציה של מתנגדים, בממסד הדתי ומחוצה לו, מטרפדת את המשימה הזו, החיונית לעתיד העם.

 

בן-גוריון היה תומך 2.12.03

בניגוד לעצות שונות, בחר בן-גוריון להקים את מדינת ישראל כמדינת יהודים, גם אם על שטח קטן יותר. אלה בדיוק העקרונות של ז'נבה.

 

גולדה מודל 2003 31.10.03

הבית הלאומי בוער. הממשלה אינה מזעיקה את מכבי האש.

יש שני מוקדים לשריפה. דם חיילות וחייל בנצרים, וטורי מספרים, דמוגרפיה, רוב פלשתיני שמאיים לכלות את הבית.

 

שלושה נתיבים, מסקנה חד צדדית אחת 27.6.03

תמכתי (ועודני) בהסכם אוסלו... תמכתי (ועודני) במהלכי אהוד ברק בקמפ דיוויד... תמכתי (ועודני) בפנייתו הדרמטית של אריאל שרון אל מפת הדרכים על משמעותה... תמכתי (ועודני) בכל מהלך שיבחן מחדש את כוונת הפלשתינים לעשות שלום באחד הנתיבים שכבר נוסו. אך מסתמן ברמה סבירה, שהפלשתינים אינם בשלים עדיין להסכם של ממש באף לא אחד מהם. בתנאים אלה אין ברירה אלא לנסות מהלך חד צדדי.

 

ממשלת המחדל 13.6.03

שרון ומופז שגו הפעם. לא מפני שהטילים החטיאו את רנטיסי, אלא מפני שנורו. הממשלה מתנהלת כמו קבוצת כדורגל עם חלוצים מסתערים אך בלי שוער ובלם בדמות גדר ההפרדה.

 

יעלון טועה 27.8.02

בחירת ערפאת בטרור הייתה אסטרטגית ובלתי תלויה בנסיגה מלבנון. מהלך חד-צדדי של ישראל יכול להוות פתרון גם לאינתיפאדה.  

 

למרות הכל הפרדה. ההתמדה תנצח 22.2.02

יוסי ביילין סבור שהגדר לא תועיל. אך אם רוצים בה - לא איכפת לו.