מאמרים וכתבות של דני רשף, רס"ל במיל, מושב חוסן, דובר "היום השביעי".

 

האלגוריתם הציוני קצת על ישראל 21.4.11

יש רק דרך אחת שישראל באמת תוכל לשלוט ולעצב את גבולות הביטחון והקיום שלה מבלי שאינטרסים זרים יעצבו אותם לשיקוליהם, תוך פזילת עין לדיבידנדים בעולם הערבי.

 

ביטחון ללא תורה (פרק א') אודות ישראל 18.11.10

תורת הביטחון של ישראל מימי דוד בן גוריון הייתה במהותה האסטרטגית הגנתית. ישראל, עקרונית, לא שאפה לעוד שטח, לשינוי או עיצוב החברה הערבית שסביבה או להתערב במשטריהם. היו לתורה שלש יסודות: הראשון – אסטרטגיה הגנתית: השני – משמתפתח איום משמעותי שיש בו סכנה שהאויב יקדים אותנו במכת הפתיחה לפתוח במלחמת מנע יזומה ומהירה שמעבירה את המלחמה לשטח האויב ומשמידה את כוחו: השלישי – משנרגעו הקרבות לחזור לקו המוצא עם מספר שינויים קלים מתבקשים.

 

ט' באב, הלקח שלי About Israel  28.7.10

רצועת עזה שכה שאפנו להתנתק ממנה הפכה לכלי העיקרי לערעור הלגיטימציה שלנו כמדינה יהודית מפני שעשינו את זה כצעד טקטי של צמצום בכוחות, צבירת נקודות זכות בקהילה הבין לאומית, חיזוק מעמדנו בשומרון והעמקת ההבנות עם ארה"ב, הכול דברים נזילים מהיום למחר, ולא כמהות אסטרטגית – התכנסות למדינה יהודית דמוקרטית.

 

טירוף מערכות About Israel 3.6.10

הסרת הסגר עשויה להוביל לנוכחות אירנית מוגברת ברצועת עזה... הנמל האירני בעזה יטריף את דעתם של המצרים וירסק לחלוטין את מעמדו של אבו מאזן... הנמל האירני בעזה הוא איום מטרדי על ישראל אבל איום קיומי על ה"עם הפלשתיני"... כרגע הם גם גוזרים קופון על גבינו וגם חוככים ידיהם בהנאה שהנמל האירני בעזה טרם קרם עור וגידים.

 

כאילו הסברה י"ב חשון תש"ע 1.11.09

ה"עיתונאי" דונאלד בוסטרום אשר פרסם בעיתון שבדי שישראל הורגת וקוצרת אברים של פלשתינים לצורך השתלות, יופיע מחר בכנס בינלאומי לתקשורת בדימונה, ואין מי שיתאמת איתו.

 

הלקח ל' תשרי תש"ע 18.10.09

ישראל צריכה לסגל לה תורת לחימה חדשה שמטרתה לא להעניש ולהרתיע אלא לשלול את היכולת הבסיסית מהאויב לתפקד בהצלחה לאורך זמן...  כדי לשקם את מעמדה הבין לאומי ישראל צריכה וחייבת לצאת ביוזמה מדינית משלה שתהיה נקודת ההתייחסות של הקהילייה הבין לאומית

 

עלילת אנקרה כ"ז תשרי תש"ע 15.10.09

מדינת ישראל חייבת להבין שתורכיה הידידה היא נחלת ההיסטוריה. תורכיה אינה אויבת, אבל, מזה זמן שהמדינה עוינת במובהק והתהליך שמעתיק את תורכיה למזרח ולחיק האסלאם אינו מותנה או מושהה בגלל אמירה ישראלית כזו או אחרת.

 

מיילסטון 5.10.09

פרשת גולדסטון צריכה להיות מיילסטון (אבן דרך) בחזית האסטרטגית שנפתחה נגד ישראל. אין מדובר באיום סרק. בשני העשורים האחרונים אכפה הקהילייה הבין לאומית ארבע פעמים את רצונה על אומות ריבוניות לצד החלש ומול החזק.

 

בשם הדמוקרטיה כ"ג תמוז תשס"ט 15.7.09

אהרון ברק לעולם לא היה דמוקרט, מגן הדמוקרטיה כפי שהוא מתיימר להיות. הוא היה טכנוקרט משפטי, אמנם מעולה אבל עדיין טכנוקרט, בז להמון, בז שלטון הרוב, לפוליטיקאים וכל מה שקשור בהם ובמשתמע לפרלמנט הישראלי. יתכן שאהרון ברק באמת מאמין שהוא שומר על הדמוקרטיה – בפועל אין בינו לדמוקרטיה הרבה מהמשותף.

 

המחדל כ"ז סיוון תשס"ט 21.6.09

הראיון של אבו-מאזן לוושינגטון פוסט הוא המסמך האוטנטי המקורי והאמיתי ביותר האפשרי לגבי העמדה הפלשתינית... מה עשתה ההסברה הישראלית עם הראיון המאלף והיחיד במינו, אם אותה הזדמנות נדירה להציץ לנפש הפלשתינית דרך עיני העומד בראשה ובלי כחל וסרק – ובכן כלום.

 

מה הפחד? ט"ו סיון תשס"ט 7.6.09

לא ברור מדוע ממשלת ישראל נרתעת מהכרה עקרונית, קבל עם ועדה, שהיא מקבלת את העיקרון של שתי מדינות... התהליך הזה לא מעמיד בסכנה את קיומה של מדינת ישראל ואת זהותה כמדינה יהודית אבל הוא כן מעמיד בסכנה קיומית את החזון הפלשתיני של השבת הגלגל אחורה. אפשר להמר, מההיסטריה הקצרה שלהם, שלבסוף דווקא הפלשתינים יהיו "אויבי השלום".

 

לאן עכשיו?  ח' סיון תשס"ט 31.5.09

ממשלת ישראל חייבת להציג יוזמה מדינית משלה, שאינה שומטת או סותרת את נכונותנו לדון עם הפלשתינים על גורלם בכל עת שירצו, שבבסיסה התנתקות חד-צדדית משטחים מאוכלסים בפלסטינים. תוכנית כזו שתשמוט את הקרקע מתחת לאסטרטגיה הפלשתינית של לחכות עד שישראל תשאב את עצמה, מעצמה, להיות מדינה דו-לאומית תוך אובדן הלגיטימיות הבין לאומית שלה.

 

הדוד מאמריקה ב' סיון תשס"ט 25.5.09

אין כמעט דוגמה ב-40 השנים האחרונות שמעורבות כפויה אמריקאית אכן הביאה לפתרון של שלום ולישוב סכסוכים. ההפך הוא הנכון היא הביאה על פי רוב להעמקת משברים, לשפיכות דמים קשה ולערעור היציבות הפוליטית... מי שתומך בכפיה אמריקאית בסכסוך מוטב שילמד את תולדות המעורבות האמריקאית בעולם בחמישים השנים האחרונות.

 

להתעקש ובתוקף ד' אייר תשס"ט 28.4.09

בעוד הישראלים מגיעים למו"מ לשלום מתוך התפיסה הנדל"נית – הפלשתינים מנהלים את המו"מ מתוך התפיסה המהותית של הסכסוך... למעשה ישראל סייעה לשכנע את העולם שהסכסוך באמת נסב על זכותם של הפלשתינים למדינה, זכות שאין עליה חולק ושגם ישראל מכירה בה, ולא על זכותם של היהודים למדינה...

 

פיאסקו ד' ניסן תשס"ט 29.3.09

היעילות הצבאית שהופגנה במבצע עופרת יצוקה התגלתה כחסרת תועלת מול הניהול האסטרטגי הכושל והדמיון הלקוי. שר הביטחון אמנם אחראי על רמתו של הצבא ככוח לוחם אבל עיקר תפקידו הוא לכוון את הפעילות הצבאית ולהביאה לכדי הישג מדיני... בטחון ישראל אינו בידיים אמונות – רחוק מזה.

 

התגובה 30.1.09

מדינת ישראל צריכה להגיש תביעות משפטיות בכל מדינה, על מה שהיא עושה בגבולותיה, שחושבת שיש לה את העליונות והזכות המוסרית לשפוט אותנו על פי חוקיה היא, כדי לחולל דיון ציבורי ולהציב מולה מראה.

 

סיכום המלחמה בעזה 24.1.09

הלקח העיקרי של מבצע עופרת יצוקה שלישראל חסרה תורת לחימה להתמודד עם איום הרקטות הסוגר עלינו בהתמדה. תורה הבנויה על מהירות והפתעה, פגיעה ממוקדת תוך שימוש פחות באש, פעולה שחתימתה בשטח מזערית וחתימה תקשורתית נמוכה. למרות שהושגה הרתעה, ישראל והחמאס יודעים שישראל לא יכולה לצאת לעוד מבצע כזה בזמן הקרוב. לכן אפשר לסכם את מבצע עופרת יצוקה כניצחון בנקודות ותו לו.

 

הקרב על פלוג'ה 12.1.09

מי שמעיין לעומק בקרב פלוג'ה השני, שעליו גאוות הצבא האמריקאי, לא יכול שלא להשתאות באמת מצה"ל ברצועת עזה ולקבל את הפרופורציה המתאימה.

 

אותו הדבר ו' טבת תשס"ט, 6.1.09

אין שום הבדל רעיוני בין מבצעי דין וחשבון, ענבי זעם, מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה. הלקחים שנלמדו ומיושמים מתמקדים בפיקוד, בארגון ובשליטה, בתפקוד פיקוד העורף, ביחסים לתקשורת ובזחיחות הפוליטיקאים והמפקדים אבל לא במהות המבצעית הבסיסית. העיקרון של אש הרסנית מרחוק, שהוא בעצם ליבת המבצע, במקום התנועה המהירה כגורם ההכרעה המרכזי של הלחימה.

 

מסקנת לבנון 22.12.08

החמאס, כמו גם החיזבאללה בלבנון, לכשעצמם אינם איום קיומי על ישראל. אבל כחלק מהמערך האירני הנבנה הם חוליה נחוצה והכרחית וביחד עם איראן הם מהווים סכנה ברורה ומיידית. במלחמת לבנון השנייה כשלה ישראל מלשבור את טבעת הטילים הנבנית סביבנו בלבנון וכרגע היא מאפשרת למערך הזה להשלים את עצמו בעזה.

 

משוואה פשוטה ז' חשון תשס"ט 5.11.08

למרות שראשי המדינה מצהירים שהם עשו ועושים הכול לשחרורו של גלעד שליט למעשה הם עושים הרבה מאד להנצחת שביו של גלעד שליט ולהעלאת מחירו לרמות בלתי אפשריות.

 

רדוד 3.10.08

השאיפה שהפלשתינים ינטשו את חזונם-הם בלתי מובנת ולא מציאותית... יש שהגדירו את הראיון של אהוד אולמרט בידיעות אחרונות ערב ראש השנה תשס"ט "ראיון אמיץ" – למעשה הוא ראוי להגדרה "ראיון רדוד" ותו לו.

 

אך איזו מלחמה נחמדה 21.8.08

ישראל היא אחת המפסידות הגדולות מהמלחמה בגרוזיה. אספקת נשק ושפע של קציני צה"ל לשעבר, שהתעשרו מייעוץ לצבא המגוחך של גאורגיה, סיפקו לרוסיה עילה נהדרת לחמש את סוריה מחדש ואולי גם את איראן.

 

השטינקר של החמאס ב' באב תשס"ח 3.8.08

קשה לעקוב אחרי מעללי אבו מאזן מבלי להשתכנע שאבו מאזן הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לחמאס בדרכו להשתלט על החברה הפלשתינית והחמאס הכלי הטוב ביותר של אבו מאזן להנצחת הסכסוך.

 

המהות כ"ו סיון תשס"ח 29.6.08

אין למו"מ עם הפלשתינים המתנהל כעת על "שלום" ולמהות הסכסוך הרבה מהמשותף. בצד הישראלי יושבים אנשים שמוכנים עקרונית, בשפע של הסתייגויות והתניות, להכיר במדינת לאום פלשתינית ממערב לירדן לצידה של מדינת ישראל. בצד הפלשתיני יושבים אנשים שעד כה לא הסכימו בשום צורה שהיא, לא ברמז, לא בדיבור ולא במעש, להכיר במדינת לאום יהודית ממערב לירדן. למרות זאת חוזרות רוחות ועידת דרבן מ-2001 לנשב וישראל היא המואשמת בהכשלת השלום מכל סיבה שלא תהיה.

 

העלילה כ"ד סיון תשס"ח 27.6.08

הטענה שישראל מפקירה שבויים מחוסר אכפתיות ותעלולים ציניים של פוליטיקאים היא עלילה מרושעת. עלילה שיכולה לבוא רק ממי שאין לו את האחריות או שלא אכפת לו ממנה. ישראל עושה שגיאות וטעויות אבל לא מפקירה שבויים.

 

הדיבידנד י"א סיוון תשס"ח 14.6.08

פעמיים החליט הקבינט המדיני ביטחוני להסלים את הפעילות נגד החמאס בעזה ולהתחיל במערכת חיסולים של בכירי הארגון. כמו שהמאמצים לרגיעה מדינית חשובים להצדקת פעולה צבאית רחבה בעזה, אם נזדקק לה, כך גיוון אפשרויות הפעולה הצבאיות בעזה הכרחי כדי שנהיה משוכנעים שאין דרך פעולה אחרת זולת מבצע כולל לכיבוש הרצועה מחדש.

 

שליט לא במשחק ז' סיון תשס"ח 10.6.08

גלעד שליט יקר לרובנו וודאי למשפחתו וקרוביו. כחייל צה"ל יש למדינת ישראל חובה מוסרית להחזירו ולו במחיר יקר אבל, וזה אבל גדול מאד, לא בכל מחיר, לא במחיר חייהם של אחרים, שגם הם יקרים למשפחתם, ולא במחיר חופש הפעולה המדיני של ישראל.

 

המגששת י"ז אייר תשס"ח 25.5.08

...לטענה שסוריה מגששת להחליף צדדים במזרח התיכון דווקא עכשיו אין שום סימוכין... עוד יאשימו את תושבי הגולן שבגללם סוריה היא חלק מציר הרשע, שבגללם סוריה השתלטה על לבנון, שבגללם החמאס מפגיז בעזה ובגללם הסורים הזרימו אלפי מתאבדים לעיראק.

 

הספין של בשאר י"ז אייר תשס"ח 22.5.08

התמורה האסטרטגית של סוריה מתהליך משמעותי עם ישראל היא שלילית. לכן יכול אולמרט להציע את הגולן כולו ולצבור נקודות בדעת הקהל העולמית כי לסוריה ממילא אין כרגע שום עניין אסטרטגי לקפוץ מהעגלה האיראנית השועטת קדימה.

 

 

הגאות האיראנית ט' אייר תשס"ח 14.5.08

כרגע, כשהעולם הערבי-סוני עדיין בוחן את דרכו נוכח הניצחון האיראני בלבנון - זה הרגע המתאים להזכיר גם לעולם הערבי שישראל יכולה להיות בשבילם גם נכס אם הם חוששים מהגאות האיראנית. זה הזמן למכה מוחצת בעזה.

 

הפסיקה ה' ניסן תשס"ח 10.4.08

ההתעלמות של השופטים מהמושג "כוונת המחוקק" כמו שהתבטאה גם בפסיקת החמץ שבוע קודם בירושלים היא, בין השאר, תוצר האקטיביזם השיפוטי של אהרון ברק שהכתים את הפוליטיקה כולה כמושחתת, כזו שכל דבר שהיא עוסקת בו חשוד מלכתחילה כנגוע ומסורת זו הונחלה למערכת השיפוט כולה. דווקא המערכת הפוליטית בחברה דמוקרטית מנסה לאזן הרבה יותר בין צרכי הכלל למקרה הפרטי באמצעות המקח וממכר הקואליציוני והחקיקה.

 

פליק פלאק כ' אדר ב' תשס"ח 27.3.08

לקראת הביקור התורן של קונדוליסה רייס בישראל וברשות, במוצ"ש הקרוב, כדי לנזוף בילידים שלא מבינים מספיק את הסכסוך ואת שאיפותיה שלה עצמה, צריכה ממשלת ישראל להפסיק ולהתגמש מול הגחמות המשתנות של קונדוליסה רייס ולנסות לרצות אותה חדשות לפרקים. ישראל צריכה להציג חזון ברור של מדינה יהודית דמוקרטית וקו עקבי וברור למימושו שאינו תלוי בעומק ההבנה של קונדוליסה ובנכונות של אבו מאזן. שניהם מובילים אותנו בזיגזגים למבוי סתום ולדרך ללא מוצא.  

 

סליחה מפרץ כ"ט אדר א' תשס"ח 6.3.08

עמיר פרץ הוא דוגמא מכוערת של פוליטיקאי שבוגד באופן רבתי בבוחריו. פוליטיקאי שייצר וניפח סדר יום "חברתי", ובכללו דרישה דמגוגית לקיצוץ רבתי בתקציב הביטחון, רק כדי לנצל את כל אלה שהאמינו בו כדי לדרוש את הגדלת תקציב הביטחון. ביושר רב הרוויח עמיר פרץ את הדחתו אלא שהיא נעשתה על רקע תפקודיו כשר ביטחון והוא הודח על ידי אהוד ברק שאחרי 7 שנות קסאם, ניסיון ביטחוני עצום והצהרות ריקות מתוכן, אין לו מושג כיצד להתמודד עם עזה. פרץ ראוי למקום שבו הוא נימצא אבל ראוי גם לסליחה על הדופי שהיטלנו בו כשר ביטחון. גם ועדת וינוגרד המיותרת, הנשכחת וחסרת המשמעות, בהיבט הזה של תפקודו כשר ביטחון מצאה אותו ענייני, עקבי וקשוב . בדיוק ההיפך מ"מר ביטחון".

 

העתיד שכאן כ"ח אדר א' תשס"ח 5.3.08

למדינת ישראל אין מדיניות אמיתית ארוכת טווח להתמודד עם איום שהוא לא זמני אלא קבוע ומתעצם וששדרות היא סימפטום לתהליך העמוק של שינוי במפת האיום מול מבוכה ישראלית. אי אפשר לקבל את ההתייחסות שהאיום הוא זמני ולכן יש למגן את ישראל לדעת. חדרי ביטחון ושאר אמצעי מיגון חייבים להיות חלק מנוף חיינו ולהבנות בתוכנית פעולה סדורה כשהאיום העכשווי בשדרות בראש סדר העדיפויות. פיקוד העורף חייב לקיים בקרת מקלטים רצופה ויש להעניש כל מועצה שתזניח את תחזוקת המקלטים וסימונם. באסטרטגיה נחושה וברורה אפשר ליצור בעזה, תוך זמן סביר, מציאות צבאית דמוית איו"ש - מציאות שיכולה לאפשר לנו לפעול בכל מקום בכל זמן ובלי לשלוט בשטח. אפשר לדרוש מהאוכלוסייה הישראלית אורך רוח לתהליך כזה אם הוא ברור ואם יש דגש על מיגון.

 

מה חדש כ"ד שבט תשס"ח 31.1.08

החברה הישראלית תטיב עם עצמה אם תדע להסתגל לבחירות כל ארבע שנים במקום כל שנתיים וחצי ולא תגרור את ממשלות ישראל, גרועות ככל שיהיו, לעמדת הישרדות שבהן הן יהיו עוד יותר גרועות.

 

מבין בדמוקרטיה כ' שבט תשס"ח 27.1.08

אחד העקרונות בדמוקרטיה קובע שאין גוף, במערכת הדמוקרטית, שממנה את עצמו וקובע את יורשיו... הכנסת נבחרת על ידי העם, הממשלה על ידי הכנסת, המשרות הביצועיות הבחירות, צבא, משטרה, רשות המיסים וכו' נקבעות על ידי הממשלה. בישראל, ללא שום דוגמא מקבילה באיזו דמוקרטיה שהיא, הצליח אהרון ברק לעצב מערכת שמינתה את עצמה.

 

דילמת רפיח ט"ז שבט תשס"ח 23.1.08

ישראל נכשלה בצמצום העברת הנשק לחמאס וגם נותרה עם האחריות ההומנית לתושבי עזה... לישראל צריך להיות עניין אסטרטגי להתנער מאחריות לגורל הפלשתינים באשר הם בעיני דעת הקהל העולמית ולהפוך את הפלשתינים לאחראים לגורלם הם... במדיניות נכונה יכולה ישראל להפוך את ההתפרצות הפלשתינית למצרים מהיום והתפרקות מנגנון הפיקוח הבינ"ל, חסר הערך והמשותק, לתחילתו של תהליך מהיר המעביר למצרים, מתוקף העובדות המתפתחות, את האחריות ההומנית על עזה ומשאיר לישראל את חופש הפעולה הצבאי והמדיני לפגוע בתשתיות המנהל ובהנהגה החמאסית עצמה לפי הצורך וההזדמנות.

 

במלכודת ט' שבט תשס"ח 16.1.08

שלש ההתייחסויות של ראש הממשלה, כל אחת מהן מייצגת הגיון בריא משלה. ביחד הם מעידים על חוסר דרך, מבוכה והעדר מוחלט של אסטרטגיה ברורה להתמודד עם המצב בעזה. לא מיגון, לא מבצע ולא הידברות הם אולי הנוסחה התמוהה ביותר שהומצאה אי פעם להתחמק המציאות.

 

 

מאמרים נוספים: 2006-2007  2004-2005  2000-2003