מאמרים וכתבות של דני מור,  "היום השביעי", שער הגולן.

 

 

איך נלחמים נגד קמפיין הנכבה? 17.5.11

במערכת הדה-לגיטימציה, שהפלסטינים נלחמים בנו בשנים האחרונות, בעזרתם של המדינות הערביות, הם יותר חזקים מאיתנו. בניגוד למערכות הצבאיות שהיו לפני זה, שגם הן היו בעזרתם של המדינות הערביות.

 

התנתקות מחגיגות הנכבה 6.5.11

אריק שרון התחיל במדיניות של התנתקות מהפלסטינים. מי ימשיך אחריו?

 

להדליק נר NEWS1  6.11.10

אם אנחנו לא רוצים שהגזענים ירימו ראש ו"יצבעו את דגל ישראל בצבע שחור" אנחנו צריכים להרים הרבה דגלי-ישראל. לדאוג שהדגל יתנוסס בכל קיבוץ, בכל חדר אוכל, בכל מזכירות, בכל משרד, בכל כיתה בבית הספר ועוד...

 

למה הכוונה ב"מדינת כל אזרחיה"? 17.1.09

לעם הפלסטיני ולעם היהודי אין גורל משותף. יש לנו ריב על אותה חלקת ארץ, ואנחנו צריכים להתחלק בה בצורה שתניח את דעת שני העמים. כל עם ינהל את החלק שלו בארץ ישראל (פלסטינה) איך שהוא ירצה.

 

מים, הון ושלטון 10.1.09

למרות שאנחנו יודעים שהגשם בישראל לא ניתן ברוחב יד, אנחנו מופתעים כל פעם מחדש משנות בצורת ולא קם לנו יוסף בן פורת שינבא ויתכנן את מדיניות המים שלנו….הגיע הזמן שלא נסמוך רק על ניסים ותפילות, לא נסמוך על הממשלה ועל חברת מקורות, כי הממשלה חמדנית מדי ובמקום לספק מים במחירים סבירים היא דורשת מחירי עתק ואיננה מספקת לנו מספיק מים. הגיע הזמן להפריט את המים בישראל

 

סוף סוף היא באה המלחמה בעזה 30.12.08

שוב אנחנו נמצאים במלחמת-שלום כזאת שאף אחד לא יודע לאן זה לוקח אותנו, ואולי שוב תהיה וועדת חקירה והפגנות והממשלה תצטרך להסביר ולהתנצל, ואולי נכנס ונתקע שם לעוד 20 שנים, כאילו שעד עכשיו לא היינו תקועים שם.

 

יהודית לאומית 23.11.08

לשמור על קיומה של מדינת ישראל כבית לאומי בטוח לעם היהודי בארץ ישראל, ולצקת תוכן לאומי לצביונה של מדינת ישראל, תוך מתן שיווין זכויות מלא למיעוטים החיים בה, כך שערכיה כמדינה יהודית ודמוקרטית יהיו מאוזנים ושלובים זה בזה".

 

להפסיק לדבר פלסטינית, לדבר יהודית 14.11.08

כבר למעלה מארבעים שנה אנחנו עוסקים בפלסטינים במקום לעסוק ביהודים. נולדו במדינת ישראל כבר שני דורות שכל מה שהם יודעים הוא שמדינת ישראל נמדדת ביחסה לפלסטינים ולא ביהדותה. אם נצליח בקרוב להגיע ל"הסדר קבע" בינינו לבין הפלסטינים, ירדו הפלסטינים מהכותרות בישראל ונוכל סוף סוף לעסוק ביהדות. נלמד את המקורות שלנו ונהיה המרכז הרוחני של העם היהודי בעולם.

 

אסטרטגיה מול אסטרטגיה 10.10.08

לתפיסת הביטחון של ישראל יש אסטרטגיה ברורה – קיום מדינה יהודית דמוקרטית בתמיכת ארה"ב. הערבים מציבים מולה את אסטרטגית "ההתנגדות". הסכמי שלום מצד אחד ותגובות ברורות, לא פרופורציונאלית, כנגד מדינות שמפירות את השקט בגבולות, מחלישים את ההתנגדות הערבית.

 

חשבון נפש ציוני 8.10.08

האם הציונות סיימה את תפקידה לאחר שקמה מדינת ישראל? האם יש היום ציונות אחרת? מה זה ציונות בכלל? האם "מדינה יהודית דמוקרטית" זו הציונות המודרנית? האם אנחנו רוצים "מדינה יהודית דמוקרטית והאם זה אפשרי?

 

לחזק את הזיקה ליהדות ולממש את הזכות בדרכי שלום 16.8.08

צריך להשקיע הרבה יותר בחיזוק הזיקה ליהדות. אפשר היה, ואני מקווה שאפשר יהיה, בעתיד, לאחר שברור יהיה לנו ולעולם כולו שמדינת ישראל היא מדינה יהודית דמוקרטית, לממש את הזכות לשטחי ארץ ישראל משמעותיים יותר, בדרכי שלום.

 

הפוליטיקה איננה תורה 11.5.08

ההתנהלות האמונית של היהודים בישראל תלויה בהסכמים קואליציוניים, הדרך בה הולך יהודי מאמין נכפית עליו על ידי מפלגה דתית שמצליחה להיכנס לממשלה. שורש הצרה היא בהפיכת הדת לפוליטיקה.

 

השלום הוא רק מסך עשן 7.12.07

אפשר לפנות מתנחלים בלי להפעיל כוח אם הם יגיעו לידי ההכרה שמדינה יהודית דמוקרטית יכולה להתקיים רק בגבולות דמוגרפיים... לא באנו ארצה כדי לקיים שלום, אלא, כדי לקיים מדינה יהודית.

 

אני יהודי גאה הקיבוץ 30.11.07

איך שומר יהודי גאה על יהדותו? בוחר להיות יהודי, אינו מתבטל בפני יהודים אחרים, מעשיר עצמו בלימודי מורשת, וזוכר שהדתיים הם אחים.

 

חזון 20.1.07

לרגע הצליח אריק שרון להחזיר לנו את האמונה ביכולתנו לקיים מדינה יהודית, לרגע נצטללה דעתנו וראינו מטרה ברורה ושוב אנחנו מדשדשים ללא מטרה.

 

הוא לא היה צריך ללכת 20.1.07

הליכתו של חלוץ לא רק מותירה את צה"ל ללא רמטכ"ל ואין שום ערובה שהרמטכ"ל הבא יכין את צה"ל טוב יותר למלחמה הבאה, אלא גם משאירה אותנו בתחושה של חלל ריק כאילו אין מקום אצלנו לאנשים שהם משכמם ומעלה.

 

הסכנה הדמוגרפית 10.9.06

אין אפשרות לטפל ב"רוב היהודי" בישראל כאשר הגבולות שלנו לא סגורים עדיין ומיליוני ערבים נוספים עלולים להיות אזרחי המדינה... ההתנתקות מהפלשתינים היא צעד הכרחי למנוע סכנה דמוגרפית מיידית אך היא איננה מספיקה וצריך לעשות צעדים נוספים למנוע את הסכנה הדמוגרפית.

 

התבוסה שלא היתה הקיבוץ 31.8.06

הממשלה הנוכחית מנסה לתקן את השגיאות של הממשלות הקודמות. אי אפשר לתקן אותם ביום אחד, ולא בשנה, ואפילו לא בקדנציה אחת. אם נלך לבחירות עכשיו את מי נבחר? את ביבי? את ברק? לא היה לנו די מהם? צריך לדרוש מהממשלה שתמשיך במה שהיא התחילה – לדאוג שצבא לבנון ישב בגבול הצפון, לדאוג שחיזבאללה יפורק מנשקו, להמשיך בהתנתקות מהפלשתינים ולהגן על גבולות המדינה.

 

החמצנו את השלום עם סוריה 26.8.06

עכשיו אנחנו רואים בבהירות רבה יותר כמה חסר לנו השלום עם סוריה. אם היינו נמצאים בשלום עם סוריה לא היה עובר דרכם נשק מאיראן לחיזבאללה, החיזבאללה לא היו מאיימים עלינו ואיראן לא היו יכולים להיעזר בסוריה כדי לאיים על ישראל.

 

קול תרועת התבוסה 24.8.06

התחלנו את המלחמה בהיבריס הרסני ועכשיו אנחנו שרויים בטרואיזם פלצני שדוגמה קטנה והרסנית שלו היתה פרשת המניות של הרמטכ"ל – כל אחד יודע איך היה צריך היה לנהל את המלחמה הזאת – כולם נעשו כל כך צודקים.

 

יש לנו הנהגה אחראית 20.8.06

צריך וועדת חקירה שתבדוק מה קורה לעם הזה כאשר הוא מגלה שהמנהיגים שהיו לו בשנים האחרונות שקעו בבוץ הפלשתיני והתעלמו מהסכנה האיראנית/חיזבאלנית/סורית  שגדלה למימדים כל כך מסוכנים ורוצה לפטר את הממשלה שאיננה מתעלמת מהסכנה.

 

בין "מדינה שבדרך" ל"מדינה קיימת" 19.6.06

ב"מדינה שבדרך" אפשר לחלום ולחתור ל"ארץ ישראל השלמה" או ל"שתי גדות לירדן" ולא לוותר על "נכסי צאן ברזל" ולהתעלם לחלוטין מנוכחותו של האויב ולהמשיך להתקיים ב"מדינה שבדרך" כפי שעושים הפלשתינים אבל "מדינה קיימת" צריך לנהל בתוך גבולות פיזיים, תרבותיים  ודמוגרפים ברורים.

 

כן, מדינה יהודית הארץ (מכתבים למערכת) 16.6.06

הלאומיות הישראלית יכולה להתקיים רק כאשר היא עומדת על שתי רגליה היהודית והדמוקרטית. אם צולעת רגלה הדמוקרטית היא הופכת להיות לאומנית ועלולה להיות מדינה יהודית פונדמנטליסטית. ואם צולעת רגלה היהודית היא הופכת להיות מדינת כל אזרחיה ועלולה להיות מדינה פלשתינית.

 

הסכנה הדמוגרפית 25.1.06

כתוצאה מרוב ערבי או אפילו כתוצאה ממיעוט ערבי גדול במדינה, תאלץ ישראל לוותר על היותה מדינה יהודית ותהפוך להיות מדינה רב-לאומית בשלב ראשון, ולבסוף היא תהיה מדינה פלשתינית.

 

(פגישה עם חיים רמון) שוב מאבדים את המטרה 28.10.05

רשמים מפגישה של נציגים מ"היום השביעי" עם השר חיים רמון.

 

"מדינה יהודית דמוקרטית" צוברת תנופה 3.6.05

תנועת תפנית יכולה להיות התחלה של מפלגת שמאל גדולה שתהיה יהודית לאומית גאה,  שתשמור באורח מוסרי וחוקי על רוב יהודי מוצק ותנקה את היהדות מה"גזענות" שנדבקה בה. מפלגה שתמשוך אליה את כל המאוכזבים מכל המפלגות וחברי הכנסת הטכנוקרטים חסרי החזון. מפלגה שתהיה בית לכל ישראלי שמאמין עדיין בחזון הציוני.

 

איך כמעט וויתרתי על "המדינה היהודית" 9.5.05

הציונות היא קודם כל יהודית ורק אחר כך דמוקרטית. הציונות איננה אנכרוניסטית, היא לא סיימה את תפקידה. הציונות היא אוטנטית, חיה, נושמת ובועטת. היא העוגן הקיומי של מדינת ישראל. מדינה יהודית דמוקרטית היא ההצדקה המוסרית להקמתה של המדינה ולהמשך קיומה של מדינת ישראל.

 

לשבור את החומות 10.2.05

מדינת ישראל היא מדינה יהודית וכל האזרחים בה חייבים ללמוד עברית וחייבים ללמוד את ההיסטוריה של העם היהודי, כמו שכל האמריקאים לומדים אנגלית והיסטוריה של העם האמריקאי.

 

תוכנית ההתנתקות איננה סוף הכיבוש 20.1.05

תוכנית ההתנתקות היא בהחלט מפנה בתפיסה הציונית כי היא איננה מדברת על סיום הכיבוש והיא איננה מדברת על שלום בין יהודים לערבים ואפילו לא על שלום בין ישראל לפלשתין. תוכנית ההתנתקות כשמה כן היא, היא "התנתקות שלנו מן העם הפלשתיני".

 

פינוי התנחלויות – טיעונים ושיקולים 4.1.05

פינוי גוש קטיף נעשה מתוך שיקולים לאומיים כבדים מאוד. האזרחים המפונים יקבלו פיצויים ויוכלו לבנות את ביתם בכל מקום אחר בישראל, כך שהפגיעה ב"זכויות האזרח" שלהם תהיה ממש מזערית. תהיה פגיעה קשה בהשקפת עולמם ובהבנתם את הציונות, אבל זה כבר ויכוח אחר.

 

מדיניות ההתנתקות 9.11.04

יוזמה מדינית שתנסה להשפיע על הפלשתינים מנוגדת למדיניות ההתנתקות. הסכם העקרונות של עמי איילון ודר' סרי נוסייבה צריך לחכות עד שיהיה ברור לנו ולפלשתינים שאין אפשרות שכל ארץ ישראל שבין הירדן לים תהיה רק שלנו או רק שלהם. כל הסכמי השלום  צריכים להדחות עד שתקום מדינה פלשתינית נפרדת לחלוטין ממדינת ישראל, כי שלום עושים בין מדינות.

 

סוף המפלגות הערביות 28.9.04

המפלגות הערביות מובילות את ערביי ישראל לדרך ללא מוצא, הן נוטעות בהם תקווה שמדינה פלשתינית גדולה תקום במקום מדינת ישראל. זו דרך מסוכנת שבמקרה הטוב תהיה חסומה ובמקרה הגרוע תוביל לנכּבּה שנייה.

 

אנחנו יהודים 26.10.04

הציונות איננה קריאת תיגר על "אנחנו יהודים" הציונות היא יהדות! האנטישמים בעולם כולו המירו את מלחמתם ביהודים במלחמה נגד הציוניים. אין הבדל בין יהודים, ציוניים וישראליים. כמעט כל היהודים בעולם הם ציוניים, העם היהודי הוא ציוני וישראלי. אין ליהודים מדינה אחרת, אין ליהודים אפשרות אחרת לחיות חיים נורמליים ובטוחים.

 

כניעה למשאל-עם תהיה גרועה מרצח רבין 17.10.04

האנשים האלה שרצחו את רבין הבינו שרצח ראש ממשלה לא הוביל את המדינה לאן שהם רוצים ולכן הם לא ינסו לרצוח את אריק שרון. יש להם דרך יותר מתוחכמת להשתלט באופן סופי על מדינת ישראל ולהכתיב לה עתיד סתום.

 

רצועת עזה יכולה להיות ההונג קונג של הים התיכון 16.10.04

רצועת עזה יכולה להיות איזור טרור בינלאומי או להיות הונג קונג של הים התיכון. אם ישראל תמשיך לסגור את הרצועה מכל הכיוונים, לרדוף אחרי מחבלים ברצועה ולשלוט בה מבחוץ, ימשיך הטרור לשלוט בעזה. אם ישראל תתנתק לגמרי מעזה כך שעזה תהיה סגורה הרמטית לכיוון ישראל ופתוחה לעולם יוכלו מדינות העולם לעזור לתושבי הרצועה להשתקם ולהפוך את רצועת החוף היפה הזאת למרכז סחר עולמי.

 

אשליית ההסכמים 4.10.04

ההיסטוריה של מדינת ישראל רוויה ב"הסכמים" שבאו לתקן צעדים חד-צדדיים של פעילות צבאית מהצד שלנו ופעילות של "מחבלים" מהצד הערבי. חלק מההסכמים בוצעו, חלקם בוצעו באופן חלקי וחלקם לא בוצעו. רוב ההסכמים שבוצעו היו בין מדינה למדינה – בין מדינת ישראל למדינה ערבית שכנה. רוב ההסכמים שלא בוצעו היו בינינו ובין הפלשתינים.

 

חטא השלום 19.9.04

ההתנתקות צריכה להעשות לאט לאט בעקשנות ובהתמדה, כפי שההתנחלויות קמו, "עוד דונם  ועוד עז" יעברו למדינה הפלסטינית עד 22 אחוז מהשטח שבין הירדן לים, עד אחרון הפלסטיני הלאומני שמקווה להקים מחדש את פלסטין הגדולה... רק השמאל יכול להפוך את המדינה למדינה יהודית דמוקרטית שהרוב הגדול של תושביה יהודים ואין יהודי שחולם על טרנספר לערבים ואין ערבי שחולם על פלסטין הגדולה.

 

אסור לקיים משאל-עם תחת האיום במלחמת-אזרחים 13.9.04

פירוק ההתנחלויות דומה לפירוק הפלמ"ח ואצ"ל, בנוסף לכך שזה צורך מדיני להסדרת היחסים עם הפלשתינים זה גם צורך פנימי למנוע השתלטות של מנהיגי המתנחלים על המדינה ולמנוע מלחמת אזרחים.

 

אני מתפקד לליכוד 11.9.04

היום קם מנהיג מהימין שתמך בהתנחלויות (איזה מנהיג לא תמך בהם?) ופועל להתנתק מהפלשתינים. דרכו החברתית והמדינית מנוגדת לדרכי אך הוא הכי קרוב מכל מנהיגי השמאל לפינוי התנחלויות. מנהיג שנלחם בכל הכלים הדמוקרטיים העומדים לרשותו נגד חבריו בימין למען מימוש החלום של השמאל.

 

מאבדים את הצפון 1.9.04

השמאל, בתהליך ההתפרקות מערכיו, ויתר על הלאומיות, הפקיר אותה בידי הלאומנים מהימין והפך להיות הומניסט קוסמופוליטי. ויתר על היהדות, הפקיר אותה בידי הגזענים מהימין והפך להיות ישראלי דמוקרטי אנטי יהודי, ועכשיו השמאל מוותר על הציונות, מפקיר אותה בידי המתנחלים וחותר למדינה דו-לאומית.

 

דמוגרפיה בישראל 6.8.04

מדינת ישראל זו מדינה יהודית דמוקרטית. כדי שמדינת ישראל תוכל להמשיך להיות יהודית דמוקרטית היא צריכה לדאוג שהרוב הגדול של תושביה יהיה יהודי, בלי לחטוא בגזענות, בלי לגרש ערבים ובלי לריב עם כל העולם. הדמוגרפיה בישראל אינה תלויה רק במספר הילדים של היהודים או של הערבים, יש עלייה יהודית, יש גיור, יש חינוך, יש תיקוני גבול על בסיס דמוגרפי ועוד.

 

מסמך אולגה 29.7.04

צודקים מחברי מסמך זה בביקורתם על דרך התנהלותה של מדינת ישראל בארבעים השנים האחרונות, דרך עקומה ומסוכנת, דרך של כיבוש נורא ואכזרי שמטיל כתם על העם היהודי כולו.   אך זו איננה סיבה להתאבד ולוותר על המפעל הציוני. צריך להמשיך להלחם ולהאמין שיש בכוחנו לגשר על הסתירות שבין היהדות והדמוקרטיה, שיש בכוחנו להתמודד עם העולם הערבי המאיים לחסלנו, ולקיים בחלק מארץ ישראל מדינה יהודית דמוקרטית שתהיה בית ואולי גם מרכז רוחני לעם היהודי בעולם כולו.

 

למה לפנות את גוש קטיף? 20.7.04

ההתנתקות מעזה היא שלב בדרך ההתנתקות מהפלשתינים, התנתקות מהתלות שלנו בפלשתינים ובניהול חיינו על פי גחמותיהם. מטרת ההתנתקות לחזק את עצמאותנו ולכוון את דרכנו למדינה יהודית דמוקרטית שאיננה דו לאומית ואיננה מדינת אפרטהייד.

 

להפסיק "להשתגע" ולקחת אחריות 14.7.04

ההתנתקות מעזה, אם תתבצע בעזרת השם, היא התחלה בדרך לשפיות אך אם נמשיך להחזיק בציר פילדלפי, לא תהיה התנתקות מעזה.

 

ביילין לא יודע מה זה אופוזיציה אמיתית 8.6.04

"אופוזיציה אמיתית" צריכה להציג מדיניות ברורה ואחראית כדי שביום הבחירות תהיה לאזרח אפשרות לבחור בין המדיניות שלה למדיניות של הקואליציה. אופוזיציה שעסוקה רק בהפלת הממשלה איננה אופוזיציה אחראית ולכן גם איננה אופוזיציה אמיתית.

 

מכתב גלוי ליואל בן נון 7.5.04

כבר שנים רבות שהשבט שלך שרוממות הציונות בגרונו מתנתק ממדינת ישראל. במקום ליישב את מדינת ישראל הוא מיישב ארץ כבושה שמדינת ישראל מחזיקה בה כ"קלף מיקוח לשלום" – ארץ אבות משיחית שמיושבת באוכלוסיה ערבית הולכת וגדלה, אוכלוסיה שמאיימת להפוך את המפה הדמוגרפית של מדינת ישראל ולעשות ממנה מדינה דו-לאומית שלא תהיה יהודית.

 

סדר היום המחודש של הציונות 23.2.04

הבסיס המוסרי הצודק של מדינת ישראל הוא "מדינה יהודית דמוקרטית" שהרוב הגדול והיציב של תושביה יהיה יהודי, מדינה שעליה אנחנו נלחמים כבר למעלה ממאה שנים ובשמה נהרגו יהודים רבים ונעשו עוולות רבות לפלשתינים.

 

גם יהודית וגם דמוקרטית 5.2.04

גם הימין הקיצוני וגם השמאל הקיצוני מוותרים על "מדינה יהודית ודמוקרטית". אפשר לשמור על רוב יהודי, בלי לפגוע במיעוט הערבי.

 

מדינה ישראלית דמוגרפית 2.2.04

מדינת ישראל לא טיפלה אף פעם בצורה מעמיקה בבעיה הדמוגרפית שלה. מחוסר טיפול נכון הפכה האידיאולוגיה הציונית לאידיאולוגיה גזענית - אף אחד בעולם כבר איננו מבין למה קמה מדינה יהודית ומה הצורך במדינה כזאת.

 

השלום של השמאל והמשיח של הימין 20.1.04

כולם מאמינים במשיח אבל מי שמזרז את בואו מסתכן במשיח שקר ובאסון לעם ישראל. גם מי שמזרז את בואו של השלום מביא לאסון לאומי. הקמנו את "שלום עכשיו" וההתנחלויות פורחות. חתמנו על הסכמי שלום וקיבלנו אינתיפאדה. הקמנו את מחנה השלום והפסדנו את העם.

 

הסכנה הדמוגרפית במדינת ישראל 13.1.04

הסכנה הדמוגרפית המאיימת על ישראל לא נמצאת במערב לירדן או במזרח לירדן אלא במדינת ישראל, בגבולות שמדינת ישראל תקבע לעצמה ותקיים בתוכם את המדינה היהודית דמוקרטית שתהיה בית לאומי לעם היהודי בעולם.

 

מי יהיה המחנה הציוני? 22.12.03

בואו נשאיר את המדינה הדו-לאומית ואת השלום ההזוי לשמאל הקיצוני ואת מדינת האפרטהייד והטרנספר ההזוי לימין הקיצוני ונחזור כולנו, הימין והשמאל, להלחם על מדינה יהודית דמוקרטית.  ישאר המחנה הימני בלאומיותו ויחזור המחנה השמאלי לציונות.

 

השמאל ואום אל-פאחם מעריב 11.12.03

השמאל לא צריך להתנגד להעברת אום אל-פאחם למדינה הפלשתינית. דווקא הבטחת הרוב היהודי תבטיח את השוויון למיעוט הערבי.

 

מדינה יהודית זו השאלה הקיומית!! 8.11.03

השמאל לא צריך לבטל הצעה טובה בגלל שהתקשורת שמעה על זה לראשונה מצבי הנדל מהאיחוד הלאומי. אמנון רובינשטיין כתב על זה לפני שנה וחצי תחת הכותרת "רגשות מנוגדים". אני כאיש שמאל ותיק מדבר על הרעיון של החלפת שטחים מאוכלסי ערבים בשטחים מאוכלסי יהודים כבר הרבה שנים.

 

הציונות הדתית - לאן? 13.11.03

ביום שני ט"ו בחשון תשס"ד - 10 בנובמבר 2003, התקיים במוזיאון ישראל בירושלים, רב-שיח בשם "הציונות הדתית לאן", באירגונה של תנועת הציונות הדתית הריאלית. נושא הרב-שיח היה: עתידה של הציונות הדתית נוכח פינוי אפשרי של יישובים ביש"ע.

 

מי ימשיך את המדיניות של רבין? 6.11.03

רצח רבין עצר בבת אחת תהליך מדיני של הסדרים עם השכנים הערבים של מדינת ישראל: הסכם שלום עם הירדנים שבוצע, הסכם שלום עם הפלשתינים ויציאה מהשטחים הכבושים והסכם שלום עם סוריה ויציאה מלבנון ורמת הגולן. תהליך שנכפה על רבין על ידי קלינטון, אך הוא שיתף פעולה.  הוא לחץ את ידו של ערפאת בחוסר רצון גלוי, אך היה נחוש בדעתו להגיע להסדרים שיקבעו גבולות בטוחים יותר עם השכנים הערבים.

 

שמונה שנים לרצח רבין 1.11.03

ימי הזיכרון לרצח רבין שונים מימי זיכרון אחרים: "ימי הזיכרון שלנו וטקסיהם מציינים אלימות כלפי הקולקטיב - העם היהודי בכלל או העם היהודי בארץ ישראל - הבאה מגורמים חיצוניים".  אומרת ד"ר ורד ויניצקי-סרוסי בראיון עם קובי וינר בעיתון הקיבוץ 30.10.03 "יום הזכרון לרבין שונה, משלוש בחינות: מדובר באלימות כלפי היחיד; באלימות שבאה מתוך הקולקטיב; באירוע שאין הסכמה לאומית לגבי התרחשותו"

 

מדינת אברהמיה 23.10.03

לפני יומיים קראתי בוואינט את המאמר של עמרם מצנע "ושוב ההסתה ההיא". בתגובה כתבתי: "באין חזון יפרע עם" (כך כתוב בספר משלי כט יח)... למחרת קיבלתי אימייל משמאי ליבוביץ:

 

מפריחים בלונים של הסכמים באוויר 22.10.03

בהסכם ז'נווה אין אף טיפת חזון ובטח שאין בו תקווה. יש בו, בהסכם, הרבה רעש שמסיט אותנו מן העיקר ומחזק את ידי הממשלה להמשיך את פעולות הסיפוח. מפלגת העבודה שצריכה לגבש את האופוזיציה ולהציע אלטרנטיבה למדיניות הסיפוח של שרון, ממשיכים להפריח בלונים של הסכמים באוויר ואינה מציעה שום דבר חדש.

 

עוד נחירה של השמאל הישֶן 13.10.03

מאז פרוץ האינתיפאדה נכנס השמאל לשיתוק מוחלט ונרדם. התפרצות האינתיפאדה באוקטובר 2000 הביאה את הסכמי אוסלו לסופם, הפסיקה באלימות את "חגיגות השלום" והוכיחה ש"הסכמים" עם נציגי הפלשתינים אינם מובילים לסיום הסכסוך ואפילו לא להרגעתו.

 

שנת סיוט 27.9.03

ערב ראש השנה תשס"ד: מחבל חודר לנגוהות ורוצח תינוקת.

כמה טוב היה אתמול בערב ללכת לבוש חגיגי בין חברים ולאחל במאור פנים "שנה טובה" ולרצות בכל הכוח להאמין שכך יהיה.

 

סדר העדיפויות שלנו  מוטעה  11.8.03

במדינת ישראל שהיא מדינה יהודית דמוקרטית צריך להעמיד בראש סולם העדיפויות את הדמוגרפיה של המדינה ורק אחר כך את הביטחון וכל השאר.

 

האם אנחנו מפסידים את הקרב האחרון על מדינה יהודית דמוקרטית? 8.8.03

המתנחלים צריכים לקרוא דבריהם של חיים הנגבי ומירון בנבנשתי במאמרו של ארי שביט "תשכחו מהציונות" בעיתון הארץ 8.8.03, כדי להבין לאן מוליך אותנו המפעל הציוני שלהם. סוף סוף לאחר 36 שנים של התנחלויות "התפקח" השמאל והוא מבין שאסור לחלק את ארץ ישראל לשתי מדינות, אפילו אם נוותר בשביל זה על מדינה יהודית.

 

מפת הדרכים שותקת 21.7.03

ככל שנקרא יותר בעיון את "מפת הדרכים" נראה שהיא שותקת ברוב בנושאים.

היו הרבה מסמכי שלום במדינת ישראל חלקם גרמו לשלום קטן וחלקם גרמו למלחמה גדולה. אין שום סיכוי ש"מפת הדרכים" תהיה המסמך הסופי לשלום במזרח התיכון. נקווה שמסמך הזה לא יגרום למלחמה.

 

כנס חירום חברתי של תנועת מימד 21.7.03

תנועת מימ"ד קיימה כנס חירום ביום ראשון כ' בתמוז התשס"ג 20.7.03, במלון רנסנס בירושלים, בנושא: "לא תעמוד על דם רעך" המרקם החברתי נהרס אל מול עינינו. 500 תלמידי חכמים - חילונים ודתיים כאחד מתגייסים לשנות את המצב... אינני יודע למה ציפיתי כאשר נסעתי לכנס אבל יצאתי ממנו בתחושת אכזבה.

 

הגדר בקו התפר, אפרטהייד, סיום מלחמת ששת הימים, השלום עם הפלשתינים, מדינה יהודית דמוקרטית והגבול יום רביעי כ"ה סיון תשס"ג  25.6.03

תשובה למכתבו של אהרון חבר על הנושאים הנ"ל ועל המצגת של היום השביעי.

 

צריך גדר כדי לזרז גבול ברור ומוסכם 20.6.03

שלום אהרון,

הגיע אלי המאמר שלך "הגדרות", שבו אתה שולל את בניית גדר ההפרדה תוך שימוש רחב במילה הגדרה שמקורה ב"גדר"... 

אתה כותב: "צריך לבנות גשר", אתה צודק, לא רק גשר אחד אלא גשרים רבים צריך לבנות אבל לא ניתן לבנות גשר על גדות סחופות ועל תהום שאין לה סוף, אין גשר ללא בסיס. לפלשתינים אין אפילו מדינה כדי שנוכל להגדיר גבול בינינו לבינם.

 

אין קיצורי דרך 13.6.03

ישראל זקוקה לגבול ברור בינה לבין הפלשתינים כמו בין ישראל ובין לבנון, כמו בין ישראל ובין סוריה. אין מקום למעבר עובדים פלשתינים בכלל. כל מי שינסה לעבור את הגבול יירה.

 

הפעלת לחץ אמריקאי (בתגובה להדר ליפשיץ) 15.5.03

 ...ההתערבות הבינלאומית היא תוצאה של קשרים בינלאומיים. כל מדינה דמוקרטית, על בסיס החופש, מקיימת קשרים בינלאומיים רחבים, בכלכלה, בתרבות, בחינוך, בביטחון ועוד מתוך מטרה להסתייע במדינות האחרות ולסייע להן.

 

לשמור על הניצוץ היהודי ההומני 2.4.03

אחת הבעיות היסודיות של החינוך הממלכתי במדינת ישראל בכלל ובקיבוץ הארצי בפרט זה הניתוק מן היהדות. החינוך ההומני הישראלי מנסה לייצר אנשים ידענים. אנשים חסרי מורשת וחסרי יסודות יהודיים וכמובן גם חסרי יסודות הומניים.

 

איפה השמאל היהודי? 9.3.03

אולי, היום, כאשר השמאל נעלם כמעט לגמרי, יקום שמאל חדש שירים את דגל הציונות הקלאסית שמחברת את היהדות המסורתית עם הדמוקרטיה המודרנית. שמאל אקטואלי שסיסמתו תהיה "מדינה יהודית דמוקרטית".

 

ממשלה מאוחדת מפקירה את העם 5.2.03

ממשלות האחדות הביאו קיפאון מדיני שנמשך כבר למעלה מ-35 שנים. קיפאון זה הפשיר מעט בממשלות צרות - השלום עם מצרים בממשלה ימנית, השלום עם ירדן, הסכם אוסלו וסיום מלחמת לבנון בממשלות שמאליות. במקביל ובעקבות הפשרת הקיפאון המדיני הפשיר גם הקיפאון הכלכלי.

 

היפרדות חד-צדדית בדרך למדינה יהודית דמוקרטית 11.12.02

השמאל מעמיד את היהדות ואת הדמוקרטיה כשני הערכים היסודיים, של מדינת ישראל בארץ ישראל, שאסור להתפשר עליהם. על כל השאר אפשר להתפשר.

 

"דמוגרפיה" במקום "התיישבות" 28.11.02

מאז שקמה המדינה ה"התיישבות" עשתה לנו רק צרות: בשמה העמיסו עולים חדשים על משאיות ושפכו אותם ליישובים שהם לא רצו להיות בהם, בשמה בנו יישובים יהודים על אדמות ערביות במשולש, בשמה הקימו את נצרת עלית מול נצרת הערבית, בשמה "יהדו את הגליל" (מושג גזעני), בשמו הקימו התנחלויות בשטחים הכבושים.

 

המועצה לדמוגרפיה - על מה הם מדברים שם? 5.11.02

במדינת ישראל שהיא מדינה דמוקרטית מיוחדת כזאת שחייבת לדאוג כל הזמן שרוב התושבים שלה יהיו יהודים, הדמוגרפיה היא בעיה קיומית ראשונית עוד לפני הביטחון והכלכלה.

 

בין עידוד הילודה לדמוגרפיה 9.9.02

בתגובה למאמר של גדעון לוי "רחם בשירות המדינה".

 

למיכאל מימון 4.5.02

תגובה למצגת על רצונם של הפלשתינים בכל מדינת ישראל.

כפי שאנחנו, רובנו, בלב ליבנו, מעונינים שיהיו הרבה פחות ערבים במדינת ישראל או שלא יהיו בכלל, כך הם בלב ליבם מעונינים שאנחנו לא נהיה פה.

 

תגובה למאמר די לימין, די לשמאל, הגיע "זמן הגיון" 6.4.02

אי הקמתה של מדינה פלסטינית זו טרגדיה שעולה לנו ביוקר. כל זמן שעזה והגדה המערבית היו ברשות מצרים וירדן, רוב הפלסטינים היו מעבר לגבול יכולנו להתעלם מן הבעיה הפלסטינית. מאז ששטחים אלה נמצאים בידינו אנחנו נדרשים לתת פתרון לבעיה.

 

הפתרון השישי וחיזוק האופי היהודי 20.9.01

מדינת ישראל היא מדינה יהודית היחידה בעולם ועליה לשמור על רוב יהודי גדול כדי שתוכל להמשיך להיות דמוקרטית.

 

גבולות מדינת ישראל 30.7.01

גבולות המדינה צריכים להיות הגבולות הדמוגרפיים בתוכם חייב להיות רוב יהודי גדול (בגבולות הקו הירוק יושבים היום 82 אחוז יהודים ו-18 אחוז ערבים, מבנה דמוגרפי שנשמר כבר למעלה מ-50 שנה).

 

הציונות חיה ונושמת 10.3.01

יש אנשים שאוהבים סופים לכן הם מכריזים על סוף הסכם אוסלו או סוף הציונות. תגובה לכתבה המצוינת של ד"ר רון פונדק.

 

אנחנו עם מטומטם שמאבד את בניו במלחמות שווא 15.1.02

שיטות הלחימה של ממשלות ישראל הן שיטות ישנות חסרות מעוף ומתבססות על עם מטומטם שמוכן להפקיר את בניו למוות.

 

הידברות והיפרדות 28.8.01

ההידברות צריכה להיות בין המנהיגים של ישראל ופלשתין במטרה ברורה של היפרדות.

 

מבט לאופק השלום 11.8.01

כל האפשרויות של קונפדרציה, מדינה דו-לאומית, ארץ ישראל השלמה, מתעלמות מן הצורך ברוב מוחלט של יהודים במדינת ישראל. לכן הן אפשרויות מסוכנות ואסור לנו לתמוך בהן.

 

באנו לדבר והותקפנו 5.7.01

האירוע שהכריז על כוונות טובות ובוצע במימון של יותר ממיליון שקל, התבזבזו על עוד הפגנת כוח של הימין.

 

דרך המתנחלים ניצחה 26.6.01

המתנחלים הם אנשים מסכנים שפותו על ידי ממשלות ישראל להתיישב במקומות מסוכנים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. היום כבר ברור שמדינת ישראל לא יכולה להגן עליהם. בסופו של דבר הם יפונו וכל סכום כסף שיקבלו מהממשלה לא יפצה אותם על הסבל של הניתוק ממקום מגוריהם.

 

מפלגת המרכז - האסון של הפוליטיקה הישראלית 18.6.01

אולי סוף סוף נצא מהמלכוד של מפלגת המרכז ויהיו בישראל שתי מפלגות גדולות - שמאל וימין. אזרחי מדינת ישראל יפסיקו להסתתר במרכז ולקוות שיהיה בסדר.

 

 

להיפרד לשלום מהשטחים 12.6.01

מי שמתנגד להפרדה בינינו ובין הפלשתינים, הוא מי שמנסה לספח 4 מיליון ערבים למדינת ישראל, הוא מי שמערער את הניסיון הציוני לבנות מדינה יהודית דמוקרטית בישראל.

 

הפרדה חד-צדדית 8.6.01

ההפרדה החד צדדית המדוברת היא ניסיון בנאלי "לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה".

המצדדים בהפרדה חד צדדית רוצים לבנות גדר בלי לפנות אף התנחלות וזה, כמובן, יהיה בזבוז כסף ולא ימנע חדירה של מחבלים.

 

פתרון קסם לחיסול הטרור - חיסול הכיבוש! 3.6.01

יש דרך להפסיק את הטרור כמעט לחלוטין והיא סיום הכיבוש - פינוי ההתנחלויות, סיום השליטה שלנו בשטחי יש"ע ויציאת הצבא מן השטחים.

 

יש להתנחלות היהודית בשטח הכבוש קשר לטרור הפלשתיני 20.5.01

"למשגב עם ולאלון מורה יש אותו ערך ומשמעות ציונית..." לשניהם יש משמעות ציונית אחת בונה והשנייה הורסת.

 

השמאל הוא יתום 20.5.01

אני ציפיתי מהכותבים המלומדים שיתייחסו בצורה ברורה יותר לחוסר היכולת לקיים דמוקרטיה במדינה שאין לה גבולות ברורים.

 

השמאל שותף לרצח יהודים?! 4.5.01

אין בעם ישראל מאבק על קיומה של מדינה יהודית, השמאל הרים ידיים מזמן. הימין הוא שקובע את מהלכה של המדינה והוא שמוביל אותה לאבדון.

 

נסיגה חלקית - חצי עבודה 25.4.01

אין דבר גרוע יותר מ"חצי עבודה", הנסיגות החלקיות בלבנון וביש"ע מציבות את מדינת ישראל במלחמה אינסופית שמאיימת על המשך קיום מדינת ישראל ונותנת לערבים תקווה לסלק אחת ולתמיד את המטרד הציוני מהמזרח התיכון.

 

בואו נגן על גבולות המדינה בלי משת"פים 10.4.01

כל זמן שהתנהגנו בצורה הגיונית וישירה - לא ניסינו להתערב במדיניות הפנים של אויבינו, שמרנו על הגבולות בכוחנו בלבד, לא הקמנו צבא מצרי או צבא ירדני שישמור עלינו מצאנו את הדרך לשלום. מהרגע שגייסנו את הפלנגות הנוצריות בצפון לבנון, את גנרל לאחד, את צד"ל ואת אש"ף להגן עלינו התרחקנו מהשלום.

 

מו"מ שמום 25.10.00

ישראל הכירה בקיומם של הפלשתינים, אבל רק עכשיו התברר סופית לשם מה הם קיימים. על פי התנהגותנו במשך שבע השנים האחרונות, הפלשתינים קיימים כדי להגן על מדינת ישראל.