מאמרים וכתבות של פרופ' אמנון רובינשטיין, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי בהרצליה. לשעבר שר החינוך והתרבות.

 

 

אחרי הבחירות מעריב 7.4.06

דמוקרטיה היא פשרה מתמדת בין ייצוגיות ובין יציבות ויעילות. ההיסטוריה מוכיחה כי פגיעה ביציבות הממשלה וביכולתה לשלוט ולהנהיג את המדינה מסוכנת לדמוקרטיה לא פחות מסכנת המהפכה הצבאית... משום כך, נקטו כמעט כל הדמוקרטיות המערביות שיטות מעורבות הפוגעות ביחסיות הטהורה... ישראל נמנעת מכל פשרה כזו, אך הבחירות האחרונות הוכיחו כי מסוכן להמשיך בדרך הקיימת. לכן אחד מתפקידיה הראשונים של הממשלה החדשה יהיה להציע רפורמה שתביא לידי אותה פשרה שרוב מוחלט של הדמוקרטיות המערביות דבק בה.

 

די להטפות המוסר מעריב 17.2.06

הנקודה המעניינת היא שאווירה זו נוצרה בלי שהתקיימו התנאים הקשים שבהם שרויה ישראל. בהולנד נרצח תיאו ון-גוך ברצח מחריד, אך בישראל נרצחו כאלף אזרחים בשם האיסלאם; המתאבדת-הרוצחת בקפה מקסים בחיפה השאירה אחריה מכתב "צוואה" האומר שיש מצווה דתית לרצוח יהודים. שום מדינה ממדינות אירופה אינה עומדת בפני איום גלוי של "מחיקתה מהמפה" כמו האיום הגרעיני המופנה אלינו מטהרן.

 

העניין הדמוגרפי מעריב 11.3.05

הזכות של עם להגדרה עצמית חייבת לכלול את זכותו לקיים רוב דמוקרטי במדינתו, ואם דברים אלה נכונים לגבי כל העמים, הם נכונים שבעתיים לגבי היהודים.

 

הזדמנות לא חוזרת מעריב 19.11.04

הגיע הזמן לראות נכוחה את שלוש הסכנות האמיתיות האורבות היום לישראל: טרור מתמשך, הצפת ישראל בפליטים ומסתננים כדי שהרוב היהודי בישראל יצטמק וייעלם במשך הזמן, וסכנת הטילים המצוידים בנשק גרעיני או לא קונבנציונלי. אחיזת ישראל בשטחים הכבושים בעזה, ביהודה ובשומרון, אין בה שום מענה לסכנות אלה.

 

הקשר הצרפתי מעריב 20.8.04

השמאל הצרפתי מתנגד לניאו-נאציזם רק כשהוא בא מימין, אך לא כאשר הוא בא מ"עולם המדוכאים" של הערבים. זו הבגידה הגדולה של השמאל הצרפתי, שבאה כמהלומה ליהודים שראו בעבר בשמאל ידיד-אמת.

 

שיגעון מימין ומשמאל הארץ 11.4.04

לכאורה, שני המסדרים הדתיים האלה שונים זה מזה בכוחם: המתנחלים הם כוח פוליטי חצי-צבאי אדיר, ששינה את מעמדה של ישראל וגורלה. לעומתם, התועמלנים האנטי ישראלים באוניברסיטאות הם מיעוט קטן וחסר השפעה פוליטית. ואולם, זו חזות מטעה, שכן גם למיעוט זה יש כוח - כוח להחליש את השמאל הציוני (שבפחדנותו אינו מסתייג מהם), לחזק את הימין ולפגוע עוד יותר במעמדה של ישראל בעולם.

 

השלב הרביעי הארץ 26.11.03

ההיסטוריה של שנאת היהודים, על פי הפילוסוף היהודי אמיל פקנהיים, מתחלקת לשלושה שלבים. בשלב הראשון המסר הוא: אינכם יכולים לחיות עמנו כיהודים; בשני: אינכם יכולים לחיות עמנו; ובשלישי: אינכם יכולים לחיות. השלב הראשון מתבטא בהמרת דת כפויה, השני בגירוש והשלישי בהשמדה. המסר של השלב הרביעי הוא: אינכם יכולים לחיות גם במדינה שלכם.

 

היכן מתחילה האנטישמיות הארץ 19.11.03

מפת האנטישמיות החדשה אינה חופפת לזיכרון היהודי הקולקטיבי, אלא לאזורי התפוצה של קהילות ערביות ומוסלמיות.

 

ישראלים נגד ישראל 20.11.02

בתוכנית "hard talk" ששודרה ברחבי העולם ב-6 בנובמבר, רואיין קצין מילואים ישראלי במשך כחצי שעה. המרואיין היה רב סרן ("מייג'ור") רמי קפלן, מראשי הסרבנים, שתקף את מדיניות הכיבוש של ישראל במלים חריפות ביותר.

החברה הישראלית אינה מצויה ב"סכנת התפוררות". היא עוברת ימים קשים מאוד.

 

רגשות מנוגדים הארץ 4.6.02

מה עומד מאחורי ההתנגדות העזה של הערבים בישראל להעברת אום אל-פחם לפלשתין?

 

רק השער הציוני פתוח הארץ 13.3.02

לציבור היהודי בישראל, על שפתו ותרבותו, אין ברירה אלא להתקיים במדינה יהודית ודמוקרטית, מדינת הלאום של העם היהודי.