מאמרים וכתבות של עמירה הס, "הארץ".

 

 

המדינה ששרון מדבר עליה 28.5.03

דיבורים והצהרות משפיעים ונקלטים יותר מעובדות ומעשים בשטח. זאת היה אפשר ללמוד שוב מהתגובות המנוגדות - זועמות או מברכות - לאישורה של מפת הדרכים בממשלת ישראל, ולאמירות חוצבות הלהבות של אריאל שרון, שלא נכון לשלוט על 3.5 מיליוני פלשתינאים, שכיבוש זה לא טוב, שאין ברירה אלא להסכים להקמת מדינה פלשתינית.

 

מכות? חיילים שלנו? לא יכול להיות 19.3.03

בטלפון זה נשמע כמו קולו של נער צעיר מאוד, אולי תלמיד תיכון. אבל לא, זה חייל, שמשרת איפה שהוא בגדה המערבית. ביישן, הססן, מתנצל שאולי מפריע, אבל משהו נורא מטריד אותו. חיילים ביחידה שלו הכו "מכות רצח" שני פלשתינאים שהם עצרו באותו יום ושאותם הביאו לבסיס, סיפר.

 

התוקפים היו באים בשבת 25.10.02

"מתי שיש איזה רעש בחוץ הילד אומר: 'המתנחלים באו'". הוא לא אומר "יהוד" - השם הנרדף לצבא הישראלי. "הצבא נורמלי, איננו מפחדים מהם.

 

לא רואים את הכיבוש 22.8.01

בשבע השנים האחרונות תהליך ההתבססות וההתנחלות נמשך, ואילו המלה כיבוש נמחקה כמעט לגמרי מהלקסיקון שלנו... ברגע שהפלשתינאים הבטיחו לעצור את "האלימות והטרור" - מציאות הכיבוש נעלמה מהתודעה הישראלית... התסכול הפלשתיני מהמחיר הכבד המשולם על אינתיפאדה שלא הצליחה להבהיר לישראל ולעולם שמדובר בכיבוש, עושה נפשות לטקטיקה של פיגועי ההתאבדות בתוך ישראל. אנחנו, אם כך, בראשיתו של סיפור הכיבוש הישראלי. וזה מפחיד.

 

עד שיבוא ראש שב"כ לשעבר 13.12.00

על הישראלים להקשיב לציבור הפלשתיני ולהבין, שהוא מאוחד סביב ההתנגדות הנחרצת לכל פתרון שישאיר את המתנחלים בקרבו.

 

איפוק זה לא 15.11.00

צריך לשאול את מה ששאל אחד מבכירי הפתח "מה, לא מבינים בישראל שהם עושים מאתנו חיזבאללה?"

 

מה קיבלנו? כלום לא קיבלנו 14.11.00

צוות פלשתיני משלים בימים אלה הכנת מפות שמדגימות את הצעת הפשרה הישראלית בקמפ דייוויד. כך, אומר פייסל חוסייני, יבינו בעולם מדוע אין מדובר בנדיבות ישראלית, אלא בפיצול טריטוריאלי שלא יאפשר קיומה של מדינה פלשתינית.

 

מראה מול עינינו 1.11.00

האינתיפאדה החדשה, על אופניה העממיים והכמו-צבאיים - היא ניסיון אחרון להעמיד מראה מול פני הישראלים ולהגיד להם: התבוננו בעצמכם, ראו לאיזה גזענים נהפכתם.

 

היכולת שלנו למות חזקה מהיכולת שלכם להרוג 24.10.00

המסוק שמזמזם כל הזמן מעל בית לחם, בית סחור ובית ג'אלה אינו מאפשר לתחושת הפחד לשכוך ולו לרגע. "עם הפחד מתגבשת נחישות שלא הכרנו בעצמנו", אומרת תושבת בית סחור, "שזהו זה, שנמות, ולא נחזור למצב שהיה". סוף שבוע באזור בית לחם.

 

ישראל לא עמדה במבחן 18.10.00

ישראל הוכיחה שאין כוונתה לשלום שמבוסס על העיקרון של שוויון העמים והאדם. היא המשיכה במדיניות "חומה ומגדל" ממלכתית... משבר הדמים, שנמשך זה שלושה שבועות, הוא תוצאה טבעית של שבע שנים של רמייה והטעיה. האם בישראל יבינו את מסר ההתקוממות רק כשקבוצות פלשתיניות יישמעו לחיזבאללה וינסו שיטות שיגבו מחיר דמים כבד גם מישראלים?

 

יורים ומשקרים 11.10.00

לחץ הזמן אינו מאפשר לעמת בו ביום כל גרסה רשמית עם כל גרסת שטח. הגרסה הרשמית תמיד זמינה יותר ומובלטת ומזינה את תחושת הקורבניות.