מאמרים וכתבות של עקיבא אלדר, "הארץ".

 

 

 

עוד מכשול לציונות 7.1.08

ההתנחלויות אינן מכשול לשלום. הן מכשול לציונות. מה יקרה אם הפלשתינאים יודיעו מחר בבוקר שהם מקדמים בברכה את המתנחלים ומוותרים על מדינה עצמאית בגדה וברצועה, שבירתה מזרח ירושלים?

 

שטחים פלשתיניים? לא בבית ספרנו 9.12.04

ישראל מרבה לטעון שספרי הלימוד הפלשתיניים מחנכים לשנאה. ממחקר חדש מתברר שספרי הלימוד כאן אינם שונים בהרבה: אלה גם אלה מתעלמים מתקופות רגיעה, מהסבל בצד השני ומקווי גבול לא נוחים. החדרת הסטריאוטיפים בתלמידי ישראל מתוחכמת כנראה יותר.

 

בלי זכות שיבה, בלי מתנחלים, בלי ריבונות בהר הבית 3.9.02

האלוף במילואים עמי איילון מאמין שכל עוד מחנה השלום הישראלי לא הגיע להבנה עם הפלשתינאים, אין לו סיכוי לתפוס את השלטון. זו הסיבה שראש השב"כ לשעבר מייחס חשיבות רבה כל כך למסמך שחיבר עם נשיא אוניברסיטת אל-קודס, פרופ' סרי נוסייבה, המחזיק בתיק ירושלים באש"ף.

 

איך גוועה לה הפסקת האש 26.7.02

ביום שני ב-10 בלילה אישר מזכיר הפתח בגדה, חוסיין א-שייח, את הנוסח הסופי של הודעת התנזים על הפסקת אש חד צדדית, בלי שום תנאים או תביעות מישראל.

 

הסרבנות מערערת את יסודות החברה 16.4.02

זו מול זו מופיעות בעיתונים מודעות הקוראות להעמיד לדין את "פושעי אוסלו", ומכנות את חברי  הממשלה "פושעי מלחמה". תוכניות מלל בטלוויזיה וברדיו דנות בכובד ראש ברעיון הטרנספר ובקריאה לסרבנות. חברי כנסת ורבנים מציעים לפגוע ביקיריהם של מחבלים-מתאבדים, ובמשרד החוץ מזהירים מפני העמדתם של קציני צה"ל לדין בבית הדין הבינלאומי הפלילי שהוקם זה עתה באו"ם ויתחיל לפעול ב-2003 בהאג שבהולנד.

 

הטרנספר מת, יחי האפרטהייד 23.10.01

חזון הטרנספר הלך לעולמו והשאיר אותנו עם הבחירה הישנה בין ארץ ישראל קטנה, יהודית ודמוקרטית, לארץ ישראל גדולה, פלשתינית ועם שלטון אפרטהייד.

 

למה נכשל קמפ דייוויד. הגרסה הפלשתינית הרשמית 24.7.01

השאלות חוזרות על עצמן. תמיד נמצא מישהו שישאל: מדוע ערפאת הגיב באלימות על הצעותיו הנדיבות כל כך של אהוד ברק?

 

שלום על אש קטנה 5.3.01

השאלה איננה, אם יש אלטרנטיבה לפיגוע בתחנה המרכזית ולפגיעה באזרחים פלשתינאים ברמאללה, לבד מנסיגה לגבולות 1967 בלוויית עדכונים מתבקשים. השאלה היא, כמה ישראלים ופלשתינאים ילוו את יקיריהם לבתי הקברות קודם שמנהיגיהם יסכימו על נסיגה כזאת.

 

מלחמת חמשת האחוזים 20.10.00

אם ברק רוצה להמשיך להתמקח, הוא יצטרך "להסתכל לאמהות בעיניים" ולספר להן שהילדים נפלו במלחמת חמשת האחוזים.

 

צודקים כל הדרך לבית הקברות 11.10.00

קודם שמגיעים למסקנה שאין סיכוי להסדר - כלומר, יוצאים למלחמה - הצדדים חייבים לטפל בשורשי שהביאו להידרדרות ביחסים.